4.
: (1,2): 7;. 7 .
: (2,3): 9.2;. 9.2 .
: (1,4): 4;; (3,4): 11.4;. : 11.4. .
: (1,5): 3;. 3 .
: (3,6): 22.2;. 22.2 .
: (4,7): 16.2;; (5,7): 7;. : 16.2. .
6 7 , .. . , , 5 , 7 , (.. t(i)= t(i)).
, 6 7.
7.
:
(2,8): 17
(6,8): 31.2
(7,8): 18
: 31.2. 7 , 8.
, , .. 7. 7 , 7.
(7,8): 31.2 - 1.8 = 29.4;
7 .. : 29.4.
, , .. 7. 7 , 7.
(7,8): 31.2 - 1.8 = 29.4;
7 .. : 29.4.
, , .. 6. 7 , 6.
(6,8): 31.2 - 9 = 22.2;
7 .. : 22.2.
, , .. 4. 7 , 4.
(4,7): 29.4 - 4.8 = 24.6;
7 .. : 24.6.
, , .. 3. 7 , 3.
(3,4): 24.6 - 2.2 = 22.4;
(3,6): 22.2 - 13 = 9.2;
6 , 7 .. : 9.2.
, , .. 5. 7 , 5.
(5,7): 29.4 - 4 = 25.4;
7 .. : 25.4.
, , .. 4. 7 , 4.
|
|
(4,7): 29.4 - 4.8 = 24.6;
7 .. : 24.6.
, , .. 2. 7 , 2.
(2,3): 9.2 - 2.2 = 7;
(2,8): 31.2 - 10 = 21.2;
6 , 7 .. : 7.
8 6 4 7 5.
(i,j) | tij | : tij.. | : tij.. | : tij.. | : tij.. | : tij | : tij.. | : Rj | |
(1,2) | |||||||||
(1,4) | 20.6 | 24.6 | 20.6 | 7.4 | 13.2 | ||||
(1,5) | 22.4 | 25.4 | 22.4 | 22.4 | |||||
(2,3) | 2.2 | 9.2 | 9.2 | ||||||
(2,8) | 21.2 | 31.2 | 14.2 | 14.2 | |||||
(3,4) | 2.2 | 9.2 | 11.4 | 22.4 | 24.6 | 13.2 | 13.2 | ||
(3,6) | 9.2 | 22.2 | 9.2 | 22.2 | |||||
(4,7) | 4.8 | 11.4 | 16.2 | 24.6 | 29.4 | 13.2 | 13.2 | ||
(5,7) | 25.4 | 29.4 | 22.4 | 9.2 | 13.2 | ||||
(6,8) | 22.2 | 31.2 | 22.2 | 31.2 | |||||
(7,8) | 1.8 | 16.2 | 29.4 | 31.2 | 13.2 | 13.2 |
.
) 1 3 .
) 2 1 , , .
) 4 , , (. 5). . 2. , . ;
) 4 5 , 9;
) KP 7 , . . , , . 7;
) 6 ( 7 3);
|
|
) 8 7 5. , ;
) 10 j , j 7, , j;
) 10 8 , .
.
.
, , . i, tijP.O, tij.O, Rj.
tijP.O max(t) (i), i.
, , tijP.O. t0P.O = 0.
: (1,2)(2,3)(3,6)(6,8)
: 31.2
27 :
P(t<T)=0,5+0,5(Z),
Z=(-)/S
Z - , S , . Z (Z) .
(1,2)(2,3)(3,6)(6,8).
:
S2(L)=S2(1,2) + S2(2,3) + S2(3,6) + S2(6,8)
S2(L)=1 + 0.36 + 4 + 1 = 6.36
S(L) = 2.52
p(t<27)=0,5+0,5((27-31.2)/2.52)=0,5+0,5(-1.67)=0,5+0,5*(-0.4525) = 0.0475
, 27 , 4.75%.
95 % :
T=+Z*S
Z, 95 % ( (Z) 0.95*100% Z=1.96).
T=31.2+1.96*2.52 = 36.13
95 % 36.13 .