25. Qh,, (.3) 23-02
Qh, ,
Qh = 0,0864 KmDdAe , (.3)
Km - , /(2×),
Km = Kmtr + Kminf, (.4)
Kmtr - , /(2×),
Qh = 0,0864×1×6811×9553 = 5621657 .
26. qint,/2, ( .6 23-02), 10 /2. 17 /2.
27. Qint,, (.10) 23-02 Qint = 0,0864 qintzhtAl, qint -
Qint = 0,0864×17×245×3360 = 1209116 .
Qint =50*220*245*9 =87331
28. Qs,, (.11) 23-02. (, ) . . / I = 716 /2, / I = 1224 /2. - 300 2.
Qs = 0,5×0,28×(716×300 + 1224×300)= 0,5*0,28*582200= 81480 .
29. Qhy,, (.2) 23-02
Qhy = [5621657 - (1209116 + 81480+87331)1.07]×1,13 = 4612325 .
30. qhdes,/(2××), (.1) 23-02 qhdes = 103× Qh/ (AhDd)
qhdes =4686420 ×103/(105822507) = 44,28 /(2××).
31. qhreq,/(2××), 9 23-02 45 /(2××).
23-02 :
- Rwreq = 3,1 2×/;
- RFreq = 0,6 2×/;
- Rcreq = 4,2 2×/;
- Rfreq = 4,0 2×/.
2. - , l = 2,04 /(×), 165 , l = 0,042 /(×). 335 . - 10 . - 8 : (). (14) .
|
|
3. - Ror = 0,55 2×/.
4. l = 0,07 /(×), l = 0,15 /(×).
5. (. ) 23-01 : textav = -3,4 ; zht = 212 . tint = 20 . - (1)
Dd = (22 + 5,8)×245 = 6811 ×.
1. 4 23-02 Dd = 6811 × Rreq = 3,33 2×/.
2. , (8),
Ro = 1/8,7 + 0,17/2,04 + 0,165/0,042 + 1/23 = 4,17 2×/.
3. 16- , , , , .
(14) fi .1.
4. 16- , (14), .2.
.1
.. | i - i,2 | i - fi | |
: | 0,71 0,35 | 0,16 0,16 | |
0,94 | -0,03 | ||
: | 0,335 1 | 0,07 | |
0,335 1 | 0,38 | ||
0,335 1 | 0,47 | ||
, | 0,94 | 0,14 | |
, | 0,94 | -0,14 | |
0,335 1 | 0,33 | ||
0,335 1 | 0,4 |
.2
.. | ( ), 2 | |||||
3´2,8 1,5´1,5 -101 : | 6,15 | |||||
0,743 | ||||||
0,73 | ||||||
0,74 | ||||||
0,724 | ||||||
4,5´2,8 (1,5´1,5 + 2,2´0,9 ) -100 : | 8,37 | |||||
0,75 | ||||||
0,729 | ||||||
0,757 | ||||||
4,5´2,8 2,1´1,5 -123 | 9,45 | 0,787 | ||||
3,65´2,8 2´1 -201 | 8,22 | 0,8 | ||||
2,35´2,8 2´1 -202 | 4,58 | 0,714 | ||||
1,45´,8 -1, -2, -3, -4 | 4,06 | 0,832 | ||||
3,25´2,8 -7, -8 | 9,1 | 0,856 | ||||
1,5´2,8 -28: | 4,2 | |||||
0,836 | ||||||
0,864 | ||||||
38 |
5. (24) ( .2) :
|
|
rfas = (6,15×10 + 8,37×6 + 9,45×2 + 8,22 + 4,58 + 4,06×10 + 9,1×4 + 4,2×4)/(2×6,15/0,743 + 4×6,15/0,73 + 2×6,15/0,74 + 2×6,15/0,724 + 2×8,37/0,75 + 2×8,37/0,729 + 2×8,37/0,757 + 2×9,45/0,787 + 8,22/0,8 + 4,58/0,714 + 10×4,06/0,832 + 4×9,1/0,856 + 2×4,2/0,836 + 2×4,2/0,864) = 237,22/304 = 0,78;
-
rfas = 0,78×0,962 = 0,75;
-
rfas = 0,78×0,97 = 0,757.
rfasr = 16/(14/0,78 + 1/0,75 + 1/0,757) = 0,777.
16- (23)
Rfasr = 0,777×4,17 = 3,24 2×/ > Rreq = 3,14 2×/.
, 16- 23-02.