. 2.
.
, , . , .
.
, , .
, . , , , , . , , . , , .
, , . .
, .
1.( 5467).
90 , . . . .
() | U, | , | csj | h, % | I..(2), | ||||
90 | 0,86 | 84,2 | 6,0 |
.
1.
I . . = I.,
I. , ,
I. = × I., ;
I.
. , . = _________ = 6;
I.
I , ,
. × 103
I = ___________________________, ,
Ö3 × U.× sj.× h.
. , ;
U. , ;
sj. ;
|
|
h. ;
;
220 × 103
I = _________________________________ = 154 .
Ö3 × 1140 × 0,86 × 0,842
I . . = 6 × 154 = 924 .
2. , , :
U.. = 1140 = U.. = 1140 ; I.. = 320 > I.. = 154 ;
.. = 320 > .. = 220 .
-320.
I.. = 1000 > I . . = 924 1000 , .
3. , ,
I ..(2)
¾¾¾¾¾¾ ³ 1,5;
I..
I ..(2) , .
¾¾¾¾ = 2,01>1,5.
.
2.( 91105).
= 10 , - = 25 - = 4 . . 127 .
.
,
F = . × S × Z × × / ., ,
. . = 10 , 0,8 [14, .124-125,.XV.I];
S , 2,
S = × = 10 × 25 = 250 2;
Z , , Z = 1,3 1,4 [3, .400];
, ; = 1,5 [14, .128, .XV.4] ;
. , , , .
1 [ 3, . 18.5, ] i,
×
i = ,
× ( + )
( = 4 ), ( 0,3 ) (0,8 ).
= 4 0,3 0,8 = 2,9 .
10 × 25
i = = 2,5; . = 0,38.
2,9 × (10 + 25)
F = 10 × 250 × 1,4 × 1,5 / 0,38 = 13816 .
ϖ100 100 ,, 1540 ; ... h = 0,6 127 [ 3, .394 ].
|
|
= F / F,
F, , ,
F, = F × h = 1540 × 0,6 = 924 .
= 13816 / 924 = 15.
16 , ( 8 ).
( , , ): /8 = 25/8 = 3,1 ; /2 = 10/2 =5 .
3.( 91105).
270 . . , . . .
.
1. () -20.
2.
,
L , ;
L0 , ; 6 [14].
3.
. = × n, ,
, ; -20 . = 20 .
. = .× n. = 20 × 45 = 900 .
4.
, ×,
h ; h = 0,95;
h ;
-20 = 0,85 [3];
cosj ; cosj = 0,5.
×.
S.. = 4 × > S... = 2,2 ×
-4.
5.
, .
.
.
I. = 54 > 10,1
4 2.
6.
,
g=50 /2; ;
DU.. , %; DU.. = 4 %;
U , .
, ;
.
, ×,
n ;
, ;
h ;
L0 , ;
L , ;
1,1 , .
.
-4 5 270
n.. = 45.
. 1-
×;
2.
3´6 + 1´4.
4.( 91105).
280 . , 3,5 . . 127 .
.
127 -20 2040 20 ( F= = 980 ) . 3,2 (3,5 ), (0,3 ).
|
|
[14] = 2, = 1,6.
. (1 ), .
Iα, -20 ( 5 . 18.2, ) [3, . 402-403].
α , 3 , α = 0 ÷ 75 Iα 90 .
Iα= I ׀α ×F/1000 = 90 × 980/1000 = 88,2 .
(18.6) [], cosα
cosα = = = 0,57,
α: tg α = 1,43.
L0/2 = × tg α = 3×1,43 = 4,29 . L0 =8 .
;
L , ;
L0 , ;
.
×.
S.. = 4 × > S.. = 1,73 × -4 [6].
100
F. = ¾¾¾¾¾¾¾, 2 ;
g ×U2 ×DU.
- , ;
n . × L
= ¾¾¾¾ × 1,1×(L + ¾), ;
h 2
L , ;
DU.- , %;
DU.= 4% [14].
, 1.
-4 5 280
n.. = 35.
1 -
35×20 280
= ¾¾¾¾ × 1,1×(5 + ¾¾) = 131353 ;
0,85 2
100 × 131353
F = ¾¾¾¾¾¾¾¾¾¾ = 4,0 2 .
50 × 4 × 1272
, .
.
I. = 54 > I. = 7,9 4 2.
, 4 2, 3´4 + 1´2,5 [16].
2
V | V | ||||
|
|
2
V | V | ||||
2
V | V | ||||
|
|