.
V = * D * n .. / 60
n ..= (60 *V / t * z)*10 -3= (60 * 0,2 / 80*8)*10-3 = 18,75 /.
2.2 .
U.. = n / n .. =970/18,75 = 51,73
U = 20
[3] U = 20,
U = U.. / U = 51,73 / 20 = 2,6
.
n 1 = n = 970 /.
n 2 = n 1 / U . = 970 /20=48,5 /.
n 3 = n 2 / U. =48,5 / 2,6 = 18,65 /.
∆=(n3-n3)/n3 *100% ≤ 4 %
∆=(18,75 -18,65)/ 18,75 *100%=0,5 %,
0,5 %≤ 4 %
2.5 .
W1 = * n 1 / 30 = 3,14 * 970 / 30 = 101,52
W2 = * n 2 / 30 = 3,14 * 48,5 / 30 = 5,1
W3 = * n 3 / 30 = 3,14 * 18,65/ 30 = 2
2.6 .
= 7,5 .
1 = * h. = 7,5*0,98=7,35 ,
h. .
2 = 1 *h.. = 7,35*0,95 = 6,98 .
3=2*h . * h =6,56
2.7 .
1 = 1 * 10 / W1 = 7,35 * 10 / 101,52 = 72,4 *
2 = 2 * 10 / W2 = 6,98 * 10 / 5,1= 1368,6 *
3 = 3 * 10 / W3 = 6,56 * 10 / 2 = 3280 *
.
U= 20
= 1368 *
-160-20-56-
3.
2.
2
, * | |||||
-160 | 0,85 |
.3 .
.
1 | 2 | n1 | n2 | ω1 | ω2 | T1 | T2 | U. |
6,98 | 6,56 | 48,5 | 18,65 | 5,1 | 1368,6 | 2,6 |
:
.
= 2,8
=1*2*3*4 = 1*1*1,5*1,25=1,875
. 44,45.
2-44,45-344
d0=12,7 ; =37,1 ; Fp=344,8 ; q=141,1 .
.
Z1=29-2u=29-2*2,6=23,8
Z1
Z1 =25
.
|
|
Z2= Z1 *u=25*2,6=65
.
/
.
.
.
.
, .
.
.
.
.
, . . , .
Z=126
.
.
-1
.
: 2-44,45-344 .
.
.
.
t- ;
z-
.
- , λ. λ=t/d.
λ=40,47/25,4=1,59
=0,532
.
.
h- .
h=42,4 .