Лекции.Орг


Поиск:
Агротехніка вирощування картоплі
Місце в сівозміні. Картоплю, як просапну культуру, розміщують у польових, прифермських, кормових та овочевих сівозмінах. Кращими попередниками є озимі зернові і зернобобові культури. У загальному ж картопля не вибаглива до попередників, за умови удобрення органічними добривами, а також добре росте в повторних посівах.

Обробіток ґрунту під картоплю повинен проводитись на високому агротехнічному рівні. Для нормального розвитку коренів, столонів, а пізніш і бульб, картопля вимагає достатньої аерації ґрунту.

Обробіток поля восени передбачає, після стерньових попередників, лущення в 1-2 сліди з наступною, через 2-3 тижні, зяблевою оранкою на глибину 25-30 см. За неглибокого гумусового шару оранку проводять мілкіше, але додатково виконують безвідвальне ґрунтопоглиблення.

Навесні обробіток розпочинають з боронування для закриття вологи. Перед посадкою картоплі поле культивують на глибину 12-15 см, а у районах з достатнім зволоженням також виконують і нарізання гребенів.

Удобрення. Основними добривами під картоплю є органічні, доза внесення яких становить 60 т/га. Для отримання високих урожаїв необхідно застосовувати також і мінеральні добрива, середня доза яких в Україні становить N100 P 65 K110.

Крім основного внесення органічних і більшої частини мінеральних добрив, необхідними компонентами системи удобрення картоплі є внесення їх в ямки або гребені під час садіння - 10-20 кг/га азотних і 10-20 кг/га фосфорних добрив у діючій речовині, а також підживлення по 20-30 кг/га NPK або 5-6 т/га гноївки.

На підзолистих ґрунтах необхідно вносити борні, а на торфових і заплавних - мідні мікродобрива.

Сівба. Розпочинають висаджувати картоплю за прогрівання ґрунту на глибині 10-12 см до 8-10 °С.

Садять картоплю картоплесаджалками широкорядним способом з міжряддям 60-70 см. У районах достатнього зволоження використовують гребеневий спосіб садіння у попередньо нарізані гребені, а у посушливих - гладкий у борозни. Відстань між бульбами в рядку 20-25 см.

Глибина загортання залежить від вологості і механічного складу ґрунту. На піщаних з дефіцитом вологи землях висаджують на глибину 12-15 см. На заплавних зволожених - 8-10 см.

Норма висадки становить 50-65 тис. бульб на гектар або 25-30 ц/га.

У якості насінного матеріалу використовують бульби масою 50-80 г. Великі ж бульби (більше 120 г) ріжуть та обпудрюють деревним попелом або ТМТД. Слід зазначити, що різаний насінний матеріал висаджують швидше для попередження його в'янення.

Перед садінням бульби протягом 10-12 днів прогрівають та пророщують у теплому та освітленому приміщенні. Передпосівне пророщування бульб збільшує урожай картоплі на 14-20%.

Догляд за посівами розпочинають через 5-6 днів після садіння з боронування, яке через 6-7 днів повторюють.

Після появи сходів ґрунт знову розпушують боронами.

Коли рослини досягають висоти 5-6 см, проводять рядкове загортання кущів картоплі шаром ґрунту 2-3 см. Цей агротехнічний прийом дає змогу знищити сходи бур'янів у середині рядків, захистити рослини від приморозків та запобігти на деякий час ранньовесняному пошкодженню посівів колорадським жуком.

Подальший догляд посівів картоплі передбачає міжрядні культивації. Першу культивацію проводять на глибину 12-14 см. За висоти рослин 20-25 см культивують вдруге на глибину 10-12 см. Третю культивацію глибиною 10-12 см виконують перед змиканням рядків.

В районах достатнього зволоження другу і третю міжрядну культивації поєднують з підгортанням кущів картоплі.

Для боротьби з бур'янами в посівах картоплі, крім агротехнічних заходів, використовують гербіциди (симазин). Гербіциди також застосовують після садіння картоплі до появи сходів (арезин, прометрин) та під час основного обробітку (далапон, ТХА натрію).

Крім передпосівних заходів, на полях картоплі для запобігання поширення хвороб використовують фунгіциди. Проти фітофторозу та макроспоріозу рослини обприскують бордоською рідиною, купрозаном, полікарбацином, ридомілом, цинебом та ін.

Великої шкоди картоплі завдають шкідники, основним з яких є колорадський жук. Для боротьби з цим шкідником використовуються інсектициди: банкол, регент, децис, золон, мезокс, фозалон, карате та ін. Обприскування проводять, як правило, двічі: перший раз у фазу бутонізації рослин та вдруге через 10-15 днів.

Збирання бульб картоплі розпочинають після відмирання бадилля за допомогою картоплезбиральних комбайнів.

Викопану картоплю просушують, сортують та закладають на зберігання у кагати та підвальні приміщення. Оптимальна температура для зберігання бульб картоплі 3-5°С. За вищої температури бульби всередині чорніють, в'януть і втрачають товарний вигляд. Чорніють вони також від механічних пошкоджень та під час вирощування картоплі на ґрунтах з високим вмістом нітратного азоту.

 


ЛЕКЦІЯ 5

Овочеві культури

План

1. Овочівництво як наука і галузь рослинництва. Класифікація овочевих культур

2. Характеристика типів закритого ґрунту.

3. Розмноження овочевих рослин.

4. Коротка характеристика та особливості вирощування основних овочевих культур.

Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 509 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

604 - | 608 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.