Найбільш розповсюдженим елементом наочної агітації є стенд. Його оформлення залежить від того, яким способом на нього наносяться наочні елементи. Якщо вони автономні та монтуються на стенді (приклеюються або нашпилюються), то можливо використати природну фактуру того матеріалу, з якого він створений.
У тому випадку, коли поверхня стенда не підходить для використання в природних умовах, стенд або обклеюють папером або обтягують матеріалом. Таким же чином роблять при виготовлені планшетів, гасел, плакатів.
Відомо, що зір людини може сприймати лише деяку “норму” кольорових вражень. Перенасиченість оформлювальної площини, наприклад, червоним або коричневим кольором, втомлює, а гармонічне поєднання світлих тонів навпаки радує око, легко дивиться.
Поняття красивого в наочній агітації немає нічого спільного з прикрашуванням. Нажаль, елементи такого прикрашення інколи зустрічаються. Скажемо, оформлювач не так як потрібно розташував матеріал і на планшеті залишилось місце. Тоді він малює віньєтку або лаврову гілку, хоча вони, в даному випадку, псують враження. Інші, щоб зробити планшет більш привабливим, проводять діагоналлю яскраву синьо-жовту риску і текст лишається перекресленим й важко читається.
Основним компонентом наочної агітації в світлиці залишаються документальні фотокартки та ілюстрації, виконані поліграфічним і ксероксним способом.
При підборі ілюстрації необхідно прагнути до найбільш чіткої відповідності сюжету задуманій цілі, не використовувати маленьких фотокарток.
Велике значення в справі створення наочної агітації має робота з самодіяльними художниками-оформлювачами, яких, як показує практика, необхідно навчати: доводити до них спеціальну методичну літературу, запрошувати для занять з ними художників та архітекторів з міських організацій, постійно інструктувати.
У світлиці доцільно мати спеціальну папку з методичними матеріалами щодо оформлення наочної агітації та спеціальну літературу щодо виготовлення окремих стендів, кутків, планшетів.
У наочній агітації народознавчих світлиць не менше 50% місця відводиться під інформацію, яка пов’язана з життям підрозділу При оформленні та виконанні стендів – мінімум тексту. Основа ілюстрації та фотографії, кожна з яких повинна мати коротку анотацію.
Наочна агітація народознавчої світлиці в підрозділі може мати таку експозицію:
Перша група стендів: „Наша держава – Україна”. Державні символи України (Герб, Прапор – з коротким описом, текст Гімну), портрет Президента України та його коротка біографія. Акт проголошення незалежності України. Конституція України (дата прийняття, короткий опис Основного Закону держави).
Друга група стендів: „ Від сивої давнини до сьогодення”. Основні періоди історичного розвитку України (Київська Русь, козацтво, національно-визвольна боротьба, Україна в 20-ті роки, Україна в роки Другої світової війни, Чорнобильська трагедія). Карта України, матеріали про Україну, область, місто, де розташований підрозділ (територія, населення, державний устрій).
Третя група стендів: „ На сторожі безпеки держави”. Історія створення та діяльності Збройних Сил України. Завдання Збройних Сил України. Вимоги Міністра оборони. Військова присяга.
4 група стендів: „ Рота – наша честь, гордість і слава”.
1 стенд: „Ми ратною службою сильні” (завдання підрозділу; зобов’язання особового складу; результати за предметами навчання).
2 стенд: „Рівняння на передових”. (основні нагороди військ; передовий досвід; фото кращих військовослужбовців з коротким описом досягнень).
3 стенд: „Бережи та примножуй традиції підрозділу” (історія підрозділу, коли створено; фото командирів підрозділу з початку створення; фото кращих військовослужбовців із початку існування підрозділу, які відзначились при виконанні своїх обов’язків; фото зустрічі військовослужбовців з ветеранами; фото спільного несення служби військовослужбовцями різних призовів; опис та фото основних традицій підрозділу (приклад: три роки – перше місце у частині, два роки – без порушень військової дисципліни тощо)).
4 стенд: „Ми дружбою військовою сильні” (фото з описом спільних дій військовослужбовців молодшого та старшого призовів при виконанні завдань бойової служби; на заняттях; у звільненні; на стройовому огляді; при виконанні господарчих робіт; в час для особистих потреб; на відпочинку тощо; Виписка з листа матері, дружини, звільненого в запас військовослужбовця про підрозділ та взаємовідносини між військовослужбовцями).
Стенд: „Бережи честь підрозділу і військовослужбовця” (фото військовослужбовців, які відзначились; фотографії з описом, коли військовослужбовці відстоюють честь підрозділу на спортивних змаганнях; змаганнях за предметами бойової підготовки; при проведенні культурно-виховних заходів (клуб веселих і кмітливих, вікторини, естафети тощо); фото – взірець зовнішнього вигляду).
У світлиці оформлюється та ведеться альбом з історії підрозділу, в якому розміщуються фотокартки військовослужбовців, котрі відзначилися при виконанні службово-бойових завдань, загальне фото військовослужбовців за призовами, з описом результатів їх служби в підрозділі.
Тематичний матеріал, який бажано розташувати на турнікетах (в папках):
- Конституція (основний закон) України (ст.10, ст.17, ст.20, ст.65);
- видатні державні та політичні діячі України, їх фотокартки та біографії (княгиня Ольга, князь Володимир, князь Я. Мудрий, П. Могила, П. Конашевич-Сагайдачний, І. Виговський, М.Дорошенко, І. Мазепа, М. Костомаров, М. Драгоманов, М. Грушевський, В. Винниченко, С. Петлюра, П. Скоропадський, А. Шептицький, С. Бандера, Є. Коновале, Р. Гуревич);
- керівники державних та місцевих органів влади;
- матеріали періодичної преси, які розповідають про діяльність підрозділів та окремих військовослужбовців;
- основні законодавчі акти щодо діяльності ЗС України, матеріальної та юридичної відповідальності за порушення законів і військових статутів;
- матеріали основних актів соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей.
Витяги з Законів України:
а) “Про оборону України” (глава І. Загальні положення – ст.1,2,3; глава ІІ. Правові основи діяльності органів державної влади і управління щодо забезпечення оборони України – ст.4,5,6,7,8; глава ІІІ. Збройні Сили України – ст.13);
б) “Про Збройні Сили України”;
в) “Про загальний військовий обов’язок і військову службу” (глава 1 –ст.1,3,4,7; глава 4 – ст.22,24,26);
г) Положення “Про проходження військової служби солдатами, матросами, сержантами і старшинами” (глава І. Загальні положення – ст.2,3,4,5,6; глава ІІІ. Присвоєння військових звань – ст.17,19; глава VІ. Відпустки – ст.53,56,59,60,61; глава VІІІ. Права, обов’язки і відповідальність – ст. 80,82,84,85,87,88,89; глава Х. Особливості проходження служби за контрактом – ст.97,100,103,105,109,111,118);
д) Окремо мати в повному обсязі Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”; “На допомогу слухачам груп гуманітарної підготовки” (матеріали лекцій, відбірка матеріалів з газет та часописів, що за змістом відповідають тематиці гуманітарної підготовки); “Про нас пишуть” (вирізки з газет, часописів, де йдеться мова про підрозділи та частини Збройних Сил України).
У народознавчій світлиці встановлюються: телевізор, відеомагнітофон, програвач, радіоприймач; розміщуються: аудіо матеріали (Державний Гімн України, українські народні пісні, пісні з військової тематики, естрадні пісні, класичну музику, сучасні музичні твори) та відеотеку (копії фільмів з серії “Невідома Україна”, “Золоте стремено”, відбірка художніх фільмів з патріотичної тематики, настільні ігри (шахи, шашки, доміно, нарди), музичні інструменти (гітара, баян, акордеон, піаніно), підшивки газет та журналів.
У підрозділі на спеціально обладнаному помітному місці розташовуються стінні газети, бойові аркуші та стенди “Бойовий шлях частини”, “Полігон – школа бойової загартованості”, “Куточок правових знань”.
При виготовленні стендів бажано витримувати єдиний художній стиль, не прагнути до заповнення стендами всього простору, тому що в цьому випадку губиться виразність приміщення.
Найкращим варіантом стендів є такий, коли ширина їх не перевищує 140 см. Стенди необхідно розміщувати на висоті 80-90 см від підлоги так, щоб їх не закривали меблі. Простір над стендами (між стендами та стелею) можна використовувати для розміщення окремих елементів декоративного плану: емблем, великих заголовків, гасел тощо.
У випадках, коли площа народознавчої світлиці мала, необхідно сміливіше використовувати поряд із площинними стендами планшетного типу стенди об’ємні, що крутяться, рулонні, касетні, а також турнікети. Конструкції цих стендів можуть бути найрізноманітніші.
З метою активізації роботи світлиці рекомендується розробляти стенди з урахуванням широкого кола їх використання. Це дає можливість періодично проводити в народознавчих світлицях виставки робіт художників і тематичні зустрічі з ними, літературні виставки та презентації нових книг, оформлювати історичні панно і використовувати цей матеріал при проведенні “Годин українознавства” тощо.
При оформленні живого куточка та куточка відпочинку встановлюються акваріуми, клітки з птахами, тераріуми. Бажано мати в народознавчій світлиці самовар та чайний сервіс.
З метою пропаганди історичної, військової та художньої літератури, виховання в особового складу навичок самостійної роботи над книгою в підрозділі обов’язково створюється пересувна бібліотечка.
В її книжковому фонді повинні бути книги про Україну, військова, загальноосвітня та художня література.
Комплектування бібліотечки окремого підрозділу книгами проводиться за рахунок книжкового фонду бібліотеки частини з загальною кількістю не менше 200 примірників. Заміна книг проводиться 1 раз на квартал бібліотекою частини.
У народознавчій світлиці обов’язково ведуться підшивки річних комплектів газет і журналів, які надходять у військову частину за передплатою.
На період тактичних навчань, стрільб водіння бойових машин використовується похідний польовий варіант народознавчої світлиці, який являє собою комплекс наочної агітації розрахований на швидке розташування в районах виконання службово-бойових завдань.
Легкість, простота установки, універсальність призначення досягається використанням тентової палатки, оформленням наочного матеріалу під плівкою; доведенням інформації з використанням заздалегідь підготовленого наочного матеріалу.
Оперативність доведення інформації до особового складу досягається наявністю радіоприймачів, телевізора, матеріалів і приладів для виготовлення фотографій, музичних інструментів, шахів, шашок, доміно, нардів, олівців, фломастерів; підготовленістю бойових аркушів, блискавок; інформаційних листків, методичних розробок та різноманітних пам'яток.
Таким чином, головним завданням у роботі народознавчої світлиці є пропагування бойових традицій, забезпечення вивчення особовим складом історії частини, з’єднання, подвигів – зразків, мужності та відваги солдатів, сержантів, прапорщиків та офіцерів військового формування України, активна участь у формуванні високих бойових і морально-психологічних якостей, необхідних для військової служби.
У своїй діяльності рада народознавчої світлиці використовує різноманітні форми виховної роботи, спираючись на ініціативу активу та військовослужбовців підрозділу.
Отже, народознавча світлиця – це центр патріотичного та військового виховання в підрозділі, організації дозвілля особового складу. Його Результативність роботи залежить від правильності і актуальності обладнання, своєчасній організації ефективної роботи ради народознавчої світлиці.