Q. = Qc k / t = 11000000 1,1 / 365 = 33150,68/
Q. =1381,28 /
Q . = 1381,28 /1,75 =789.33/
.
:
S = Dmax / dmax,
: Dmax - , ;
dmax - , .
, :
- : S1 = 3 4;
- : S2 = 3 5;
- : S3 = 4 8.
S = Dmax / dmax = 1100 / 17 =64.7
S= S1/3≈4
: S1 = 3,5
S2= 3,5
S3 = 64.7/3,5*3,5=5,28
1.4. .
D1= 1100
D2 = D1 / S1= 1100 / 3,5 = 314,29 ,
D3 = D1/ S2 = 314,29 / 3,5 = 89,8 ,
.
b1 = D1 / z1 = 314,29 / 1,5 =209,49 ;
b2 = D2 / z2 = 89,8/ 1,9 =47,26 ;
b3 = D3 =17
1. ( 95% , ).
() | () | |||
. | 1,6 1,4 1,1 | 1,7 1,5 1,3 | 2,4 1,8 1,3 | 2,7 2,2 1,7 |
1.6. 10 12 % , :
B1 = 1,12∙ Dmax = 1,12∙ 1100 = 1232 ,
B2 = 1,12∙ D1= 1,12∙ 314,29 = 352 ,
B3 = 1,12∙ D2= 1,12∙ 89,8 = 100,57.
1.7. , , .
:
- : D2 ≥ a2 > i2 (91.67≥ a2 >48.25): a2 = 80
- : a3 = D11 = 17 ;
1.8. . .
, : 2 = 3 = 0,8 0,85.
: 2 = 3 = 0,8.
1- 2- .
3 . . 1.
Q2 = Q1 = 1817,64 / = 1038,65 3/;
γ2 = γ1 = 100 %
Q3 = Q1 β- 3 E2 = 1817,64 * 0,1 * 0,8 = 145,41 / = 83,09 3/;
β- = β-80 =0,1 %
|
|
γ3 = (Q3 / Q1 ) 100 = (145,41/1817,64) * 100 = 8 %
Q4 = Q2 Q3 = 1817,64 - 145,41 = 1672,23/ = 955,56 3/
γ4 =100 γ3 = 100-8=92%
Q5 = Q4 = 955,56 3/;
γ5= γ4 = 92 %
: Q2, Q3, Q4, Q5 - 2, 3, 4 5 , /;
γ2, γ3, γ4, γ5 - 2, 3, 4 5 , %;
β-a3 - 2 .