Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна характеристика органічних кислот




ЛЕКЦІЯ 6.

ТЕМА: Органічні кислоти.

ПЛАН.

Загальна характеристика органічних кислот.

Характеристика окремих органічних кислот.

Вміст органічних кислот в плодах і овочах та їх значення.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЧНИХ КИСЛОТ.

Органічні кислоти можна розглядати, як похідні альдегідів, в яких альдегідна група О окислена до карбоксильної групи О.

С С

Н ОН

В відповідності до числа карбоксильних груп органічні кислоти поділяються на монокарбонові (одноосновні), дикарбонові

(двохосновні) і трикарбонові (трьохосновні).

Більшість органічних кислот поряд з своєю основною карбоксильної групою має також додаткові функціональні групи, від яких також залежать їх властивості. Відповідно розрізняють оксикислоти, кетокислоти, амінокислоти і фенолкарбонові кислоти.

Оксикислотами називають кислоти, які мають додаткові гідроксильні групи, крім тих, які входять в склад карбоксилів. Наприклад, винна кислота, яка є дикарбоновою кислотою, оскільки має дві карбоксильні групи, має іще дві гідроксильні групи – СООН – СНОН – СНОН – СООН. До оксикислот відносять також яблучну, лимонну, хінну і ін. кислоти.

Кетокислотами називають кислоти, які мають в своєму складі додаткову кето групу С = О. Прикладом є піровиноградна кислота, щавлевооцтова кислота, α-кетоглутарова к-та та ін.

 

 

2. ХАРАКТЕРИСТИКА ОКРЕМИХ ОРГАНІЧНИХ КИСЛОТ.

 

Мурашина кислота - НСООН являє собою рухому рідину з різким запахом. Знайдена в кропиві, малині, в складі складних ефірів міститься в яблуках.

Оцтова кислотаСН3 - СООН зустрічається в різних плодах і рослинних соках. В великій кількості утворюється при оцтовокислому бродінні як продукт життєдіяльності оцтовокислих бактерій. В зерні пшениці і кукурудзи оцтова кислота становить 85 % всіх кислот. Міститься в вільному складі і в складі складних ефірів в яблуках.

Масляна кислота - СН3 - СН2 - СН2 - СООН зустрічається в невеликих кількостях в рослинах як у вільному стані, так і в складі складних ефірів. Вільна масляна кислота володіє сильним і неприємним запахом. Утворюється масляна кислота при маслянокислому бродінні, застосовується в парфумерній і кондитерській промисловості в складі складних ефірів, є цінною ароматичною речовиною.

Молочна кислота - СН3 – СН (ОН) – СООН знайдена в багатьох рослинах. Велика її кількість міститься в листках малини. Утворюється при анаеробному диханні рослин, особливо в великих кількостях при молочнокислому бродінні за допомогою молочнокислих бактерій. Застосовується молочна кислота при обробці шкіри, в медицині, при виготовлені цукерок, безалкогольних напитків.

Піровиноградна кислота СН3-СО-СООН – найпростіша кетокислота – важливий проміжний продукт при дисиміляції вуглеводів в рослинах, а також при спиртовому і молочнокислому бродінні. Знайдена в багатьох рослинах.

Гліоксалева кислота НОС - СООН - найпростіша альдегідо кислота. Знайдена в багатьох плодах, проростках пшениці, картоплі і інших рослинах. Відіграє важливу роль в гліоксилатному циклі.

Щавлева кислота НООС - СООН – найпростіша дикарбонові кислота. Для неї характерна кальцієва сіль, нерозчинна в воді і навіть в оцтовій кислоті. Дуже широко розповсюджена в рослинах, як у вільному стані, так і в складі солей. Особливо часто зустрічається в рослинах у вигляді щавлевокислого кальцію, який інколи накопичується в дуже великій кількості у вигляді кристалів. В плодах і ягодах вона міститься в незначній кількості від 0,005 до 0,06%.

Малонова кислота НООС-СН2 – СООН знайдена в листках квасолі, люпину і інших бобових рослин, в плодах лимона, а також в зелених частинах рослин пшениці, вівса і ячменю. У вигляді малонілкоферменту А є важливим проміжним продуктом при синтезі насичених жирних кислот.

Янтарна кислота (бурштинова кислота) НООС – СН2- СН2 – СООН утворюється в невеликій кількості при спиртовому бродінні. Міститься в багатьох рослинах, в ягодах червоної смородини, в недозрілій вишні, винограді, а також в черешнях і яблуках. Утворюється при диханні в циклі Кребса.

Щавлевооцтова кислота НООС – СО – СН2 – СООН - важливий проміжний продукт циклу Кребса, який зв’язує між собою перетворення вуглеводів і амінокислот. Відіграє важливу роль в біосинтезі аспарагінової кислоти, аланіна і аспарагіна. Знайдена в багатьох в рослинах.

Альфа-кетоглутарова кислота НООС – СО – СН2- СН2- СООН, як і щавлевооцтова кислота є проміжним продуктом циклу Кребса, приймає участь в утворенні глутамінової кислоти і глутаміна. Знайдена в багатьох рослинах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-02; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 890 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2191 - | 2111 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.