Хід уроку
І. Змістова й мотиваційна підготовка учнів до сприймання теми.
1. Бесіда.
— Прочитайте назву розділу, який вивчатимемо. Що таке "усна народна творчість"?
— У кожного народу здавна існує культура усного слова, своєрідна усна література. Усну народну творчість прийнято називати фольклором (від англійських слів folk — lore, що дослівно перекладається як "народна мудрість", "народне знання").
Протягом століть український народ теж створював безцінні пам'ятки мистецтва слова. Переходячи від одного оповідача до іншого, тексти творів зазнавали змін, хоч основна думка не змінювалася. Народ і досі продовжує вносити щось нове у добре відомі твори.
Письменники завжди збирали і записували народні твори. Завдяки цьому вони і дійшли до нашого часу.
2. Вікторина.
— Давайте пригадаємо, назви яких жанрів належать до усної народної творчості.
Учитель зачитує різні твори чи їх уривки, а учні називають жанр. Іди, іди, дощику, зварю тобі борщику. (Дитяча пісенька-закличка.) Мир-миром, пироги з сиром. (Мирилка.) Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок — сорок морок. (Скоромовка.) Хто не працює, той не їсть. (Прислів'я.) Люлю, люлю, мій синочку, справлю тобі колисочку. (Колискова пісенька.) Тосі, тосі, свині в горосі, нема кому вигнати — тільки Настусі. (Забавлянка.) Снігові поля, чорні грачі, хочеш розумним бути — бери та вчи. Книжка. (Загадка.)
— І, звичайно, улюблениця всіх дітей — казка. Ну, хто ж не знає казок?! І "Ріпку", і "Курочку Рябу", і багато інших. І все ж, ми знаємо ще мало казок. Адже кількість їх величезна, вчені нараховують багато сотень, а знаємо їх переважно не більше десяти-двадцяти.
3. Розгадування кросворда.
— Казки бувають різні. Давайте пригадаємо деякі з них і заповнимо "кросворд "Казки". Послухайте уривки казок і назвіть їх.
1) "Несе Лисичка Півника, а він і гукає:
— Мій Котику! Мій братику!
Несе мене Лиска
по каменю-мосту
на своєму хвосту, —
порятуй мене!" ("Котик і Півник".)
2) "А дід став на воротях у червоних чоботях та й питається:
— Кізонько моя мила, кізонько моя люба!.." ("Коза-Дереза".)
3) "Я від баби втік, я від діда втік і від тебе утечу!" ("Колобок".)
4) "Гу-гу-гу! Як вас багато! А я ведмідь-набрідь. Пустіть і мене!" ("Рукавичка ".)
5) Продовжіть речення: "Усі перелічені казки — про..." (тварин).
6) "Як затопить той чоловік у хаті, то дим аж під небеса стелиться, а як вийде на Дніпро мочити кожі, то не одну несе, а дванадцять разом..." ("Кирило Кожум'яка".)
7) "А дівчина їм відказує:
— Не полечу я з вами: як була я в лужку, виломила ніжку, а ви полинули,
мене покинули!" ("Кривенька качечка".)
8) Продовжіть речення: "Ці дві казки належать до групи..." (чарівні).
— Прочитайте, що вийшло по вертикалі. (Побутові казки.)
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— У 2 класі ви читали казки про тварин, у 3-ому — чарівні. У цьому розділі ви ознайомитесь із побутовими казками. Це казки, головними героями яких є люди, але, на відміну від чарівних казок, де герої перемагають завдяки чарам, у побутових — герої стають переможцями завдяки своєму розуму, кмітливості, сміливості, хитрості. У цих казках завжди перемагають бідні, чесні, працьовиті, добрі герої. Ці казки не лише розважають, але вчать і виховують людей, відданих рідній землі, людей чесних і добрих, показують, як треба жити насправді, за що боротися, до чого прагнути.