:
, . , , , , , , .
:
1. .
2. ( ).
3. , , , , . .
4. . .
. |
. |
270103-09- |
. |
. |
270103-09- |
.17
, , | . | - | ||
1. | F = = 33,8834,88 = 1182 ² = +20 = 13,88+20=33,88 = +20 = 14,88+20=34,88 | ² | ||
2. | V = F h F = F = 1182 ² h = 0,2 V = 11820,2 = 236,4 | 236,4 | ||
3. | = + + +2(0,2) 1 = 14,88+0,85+0,85=16,6 2 = 2,34+0,85+0,85=4,04 L = + + d +2(0,2) L1 = 13,88+0,85+0,85=15,6 L2 = 2,25+0,85+0,85=3,95 = + 2L L = m x H= 0,5x0,2=0,1 1=16,6+2*0,1=16,8 2=4,04+2*0,1=4,24 L = L + 2L L1 =15,6+2*0,1=15,8 L2 =3,95+2*0,1=4,15 V = 786,6 + 50,4 = 834 | |||
4. | V() = 0,04* V(4% ) V() = 0,04*834 = 33,4 | 33,4 | ||
5. | F = * L F = 20,64*19,55 = 403,6 | 403,6 | ||
6. | V = F * LL=50,9 F = (+mH)H = (1,3+0,5*0,2)0,2 = 0,28² V =0,28*50,9= 14 | 14,3 | ||
7. | V() = 0,03* V(3% ) V() = 0,03*14,3 = 0,43 | 0,43 | ||
8. | V = (V- V.) * V =(14,3-9,2)*1,05= 5,4 | 5,4 | ||
9. | V = V V = 5,4 | 5,4 | ||
10. | V = F*P* V =2,85*50,9*1,05= 152,4 F = F1 +F2 = 2,25+0,6=2,85 F1 = F2 = 0.2*H = 0,2*3 = 0,6 | 152,4 | ||
11. | V = V V = 152,4 | 152,4 | ||
12. | V = V V =152,4 | 152,4 | ||
13. | V = V V= 834 - 152,4 = 681,6 | 681,6 |
|
|
.18
-, | |||||
, | , | ||||
1. | 20 | 45,21 | 914,57 | ||
2. | 20 | 4,26 | 153,6 | ||
∑=49,47 | ∑=1068,17 |
. |
. |
270103-09- |
.19
, | , | S , ² | S ² | S ² | , | , | ||
, 640 | 57,12 | 13,14 | 52,86 | 698,2 | 0,64 | |||
, 380 | 12,38 | 10,78 | 8,82 | 125,2 | 0,38 | 47,5 | ||
∑=494,5 |