:
t = t + t / N,
t = t + t + t + t ,
t ─ ;
t ─ ;
t ─ - ;
N ─ .
010 :
t=N*(l+l1+l2)*i/S = 10*(25+38+2)*2/50= 26
L = 25 .
L1=√ t*(D-t) +1=√ 17,5*(100-17,5) +1 = 38 - .
L2 =2 .
i = 2 .
N=10.
t= 10*(t1 +2* t2)
t1= 0,12. 1,0 [13. .54], 16.
t2= 0,18 . - , [13. .108], 31.
t =10*(0,12+2* 0,18)=4,8 ;
-
t-= -1+ -2 = 11+7=18 .
-1=11 -
, 1-2 [13. .110], 32.
-2 =7 -
[13. .110], 32.
t = t * a / 100,
t. = t + t = 26+4,8 = 30,8
a = 2,0 % t [22. .120], . 51
t. = 30,8 * 2,0 / 100 = 0,62 ;
t =t * a / 100 ,
a = 1,2 % [22. .120], . 51
t. = 30,8* 1,2 / 100 = 0,37 ;
t. = 26 + 4,8 + 0,62+ 0,37=31,79 ;
t = t + t / N,
N=200
t = 31,79 +18 / 200 = 31,88 .
010 :
t=(l+l1+l2)*i/S = (250+38+2)*2/50= 11,6
l = 10*25=250 , . .
|
|
L1=√ t*(D-t) +1=√ 17,5*(100-17,5) +1 = 38 - .
L2 =2 .
i = 2 .
t= t1 + 2*t2
t1= 0,12. 1,0 [13. .54], 16.
0,08 1,0 [13. .55], 16.
t2= 0,18 . - , [13. .108], 31.
t =0,12+9*0,08+ 2*0,18=1,2 ;
-
t-= -1+ -2 = 16+7=23.
-1=16 -
, 1-2 [13. .110], 32.
-2 =7 -
[13. .110], 32.
t = t * a / 100,
t. = t + t = 11,6+1,2 = 12,8
a = 2,0 % t [22. . 120], . 51
t. = 12,8 * 2,0 / 100 = 0,26 ;
t =t * a / 100 ,
a = 1,2 % [22. .120], . 51
t. = 12,8* 1,2 / 100 = 0,15 ;
t. = 11,6 + 1,2 + 0,26+ 0,15=13,21 ;
t = t + t / N,
N=200
t = 13,21 +22 / 200 = 13,33 .
- 010 3.2.
3.2.
010
. | % | . | % | ||
t | 26,00 | 81,56 | 11,60 | 87,02 | |
t | 4,80 | 15,06 | 1,20 | 9,00 | |
t | 0,62 | 1,94 | 0,26 | 1,95 | |
t | 0,37 | 1,16 | 0,15 | 1,13 | |
- | t / N | 0,09 | 0,28 | 0,12 | 0,90 |
- | t | 31,88 | 13,33 |
3.2 -