, - - . .
(K .) () , .
[4].
(K .) , , ; .
. ( ) :
= 1 + 2,
, ;
1 , ;
2 , .
, (K .):
K . = 1 / .
1 2 .
:
,
, -;
- - ( = 1,18 , 1,54 -4 -55);
1 ( ), 1= =1,2;
t , 7 ;
.
:
,
, ;
, :
,
2 l , ;
q , 3/;
0 :
,
l0 ( ), ;
, 3:
,
, ;
- , ;
, ;
t 0 1 , ;
, ( 40 );
1 1 , ;
2 , .
|
|
:
,
, -.
2 .
,
, ;
, ;
, ;
, .
:
,
, 7 ;
.
:
:
,
-3 -3;
-3 .
,
-2 -2;
-2 .
,
-1 -1;
-1 .
,
183 ;
.
) -4:
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
= 1584 + 175 = 1759 [. ];
K . = 1584/1759 = 0,9.
) -509:
[. ];
[3 /]
[]
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
= 815 + 137 = 952 [. ];
K . = 815 / 952 = 0,9.
) -15:
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
[. ];
= 889+ 271 = 1160 [. ];
K . = 889 / 1160 = 0,76.
; ; - . - :
1) - :
2) - ( - ):
3) -, , - :
4) :
5) :
1 ;
1 ,
6) ( + ) :
7) .
8) - .
:
9) (Ln), . :
,
l , ;
|
|
V , 3;
q , 3/;
0 , .
10) (Q) -:
, g - , /3 ( 0,8)
11) (L1):
, N .
7
-
. . | |||||
-4 | -509 | -15 | |||
.3 | |||||
3 | |||||
- | 3 | 11,2 | 128,2 | ||
1,14 | 1,14 | 1,14 | |||
- | 3 | 90,1 | 12,8 | 146,1 | |
- | .-. | 2442,8 | 17187,5 | 1505,8 | |
- : () | .-. | 195,4 | 1546,9 | - | |
- | .-. | 2638,2 | 18734,4 | 1505,8 | |
2,4 | 2,7 | ||||
- | .-. | 2638,2 | 557,7 | ||
. | 9,4 | 27,9 | |||
. | 4,7 | 4,7 | - | ||
. | 14,1 | 32,6 | |||
0,9 | 0,9 | 0,76 | |||
. | |||||
3 | 6111,1 | 73333,3 | |||
0,47 | 1,43 | 0,51 | |||
. .- | |||||
. | 1812,8 | ||||
. | 50,355 |
: ( ) (), , , .
- -; - -.
: - 100 - , 100 .- 1000 .
:
- -, , (7 ) - - ( = 0,65 - , 0,85 - ), -, ();
- , ;
- -.
.
:
N.. = / ,
N. . ( . );
|
|
;
. .
,
-3 -3, -.;
N-3 -3 .
,
-2 -2;
N-2 -2 .
,
-1 -1;
N-1 -1 .
,
n ;
N .
:
,
t-3 -3, .-.
,
t-2 -2, .-.
,
t-1 -1, .-.
,
t , .-.
,
t , .-/100 - , .-/1000 , .-/100 .- .
,
. ;
.
) -4:
:
[-];
[ ];
[ ];
[ ];
[ ];
Nco = 2 ∙ 16 = 32 [ ].
:
[.-];
[.-];
[.-];
Tco= 16*2*10=320 [.-];
[.-];
[ 16 -4].
) -509:
:
[];
[ ];
[ ];
[ ];
[ ].
:
[.-];
[.-];
[.-];
[.-];
[ 36 -509].
) -15:
:
[-];
[ ];
[ ];
[ ];
[ ].
:
[.-];
[.-];
[.-];
[.-];
[ 3 -15].
I I.
. , .
, , , , , . , .
() (, , ):
) () = 0,116 .-/3;
|
|
) () = 0,208 .-/3;
) -4 () = 0,177 .-/3
(. . 6), (), (), () , ,
.
() = () + () + (),
() = 0,116 + 0,208 + 0,177 = 0,501 .-/3;
() = 7 / 0,501 = 13,9 3/.-.
10