ЩО -перед виїздом на лінію перевірити зовнішнім оглядом кріплення газового балона до кронштейнів, а також стан і кріплення останнього газового обладнання, звертаючи особливу увагу на герметичність в місцях з'єднань (у місцях прориву газу зазвичай скупчуються смолянисті відкладення); перевірити легкість пуску і роботу двигуна на газі на холостому ходу при різній частоті обертання КВ. На працюючому двигуні місця витоків газу можна визначити по запаху. Також перевірити чи немає підтікання бензину в різних з'єднаннях (в автомобілях з комбінованою паливною системою). Після повернення з лінії
очистити від пилу і бруду арматуру балона і вузли газового обладнання;
необхідно злити відстій з газового редуктора, а в зимовий час - воду з порожнини випарника. При роботі на лінії слід звертати увагу на свідчення манометра на щитку приладів. При постановці автомобіля на стоянку спочатку слід зачиняти витратний вентиль на балоні, а після того, як газ в системі виробиться і двигун зупиниться необхідно закрити магістральний вентиль, що знаходиться в кабіні водія.
ТО-1 - ретельно перевірити зовнішнім оглядом стан всіх вузлів і деталей (не допускається наявність тріщин, викривлень, вищєрблення металу, розрив прокладок і так далі); провести необхідні кріпильні роботи (забороняється стукати металевими молотками по апаратурі, штуцерним з'єднанням і трубопроводам, що перебувають під тиском газу, кріпильні роботи слід проводити обережно, щоб не допускати іскроутворення, при цьому категорично забороняється підтягувати гайки і болти кріплення деталей вузлів в них газу).
Необхідно зняти і промити у ванні кистю чистим бензином або розчинником фільтруючий елемент магістрального фільтру, і сітчастий фільтр газового редуктора. Змастити пластичним мастилом різьблення штоків магістрального, наповнювального і витратного вентилів. Злити відстій з другого ступеня РНД, відвернувши пробку на корпусі. Після вказаних робіт необхідно перевірити герметичність всієї системи стислим повітрям або інертним газом (стислий азот). При значному відхиленні від норми тиск газу в першому ступені (по манометру на щитку приладів) провести регулювання гайкою 11 (рис. 2.3) при ослабленій контргайці 9, змінюючи натягнення робочої пружини 10, наприклад, завертаючи гайку, добиваємося підвищення тиску і навпаки (норма - 1,21,5кг/см2).
Рисунок.2.3 Перший ступінь РНД: 1 - сідло клапана; 2 - манжет клапана; 3 - корпус клапана; 4 – кришка першого ступеня; 7 - серга; 8 - мембрана; 9 - контргайка; 10 - робоча пружина; 11 - регулювальна гайка; 12 - важіль; 13 – вісь важеля.
Регулювання холостого ходу при роботі на бензині проводиться як на звичайних карбюраторних двигунах, з використанням гвинта 5 (рис. 2.4) кількісного регулювання і гвинтів 8 якісного регулювання. Регулювання холостого ходу при роботі на газу див. на рис. 2.1 і 2.4.
ТО-2 -виконавши об'єм робіт при ТО-1, проводять ретельну перевірку всіх вузлів газобалонної системи, використовуючи звичайні прилади (наприклад, водяні п'єзометри). На спецпостах по бслуговуванню газобалонних автомобілів, в крупніших АТП використовують пересувну установку К-277, а для діагностики знятих вузлів в цеху використовують стаціонарну установку К- 278.
Рисунок 2.4 Карбюратор-змішувач К-91 автомобіля ЗІЛ-138А: 1 - корпус зворотного клапана; 4 - карбюратор; 5 - упорний гвинт, 6 – гвинт регулювання загальної подачі газу в систему холостого ходу; 7 -гвинт регулювання мінімальних обертів холостого хода; 8 – гвинти якісного регулювання
СО -перед проведенням сезонного обслуговування зріджений газ з балонів необхідно злити, а балон дегазувати інертним газом (наприклад, стислим азотом); перевіряється тиск спрацьовування апобіжного клапана газового балона; трубопроводи продуваються стислим повітрям, проводиться контрольна перевірка манометра на щитку приладів (з регістрацією в журналі), перевіряється робота обмежувача максимальний частоти обертання КВ. Перед зимовою експлуатацією слід зняти з автомобіля газовий редуктор, карбюратор-змішувач, випарник, вентилі і так далі і передати в цех для розбирання, очищення, поелементної дефектації із заміною несправних деталей. Після
збирання вказані вузли перевірити вищезгаданими приборами, провести необхідні регулювання. Необхідно перевірити кріплення і стан каліброваних шайб 4 (дозуючі отвори) і 6 (потужностного регулювання економайзера) - див. рис. 2.4.
Після закінчення роботи студенти складають звіт, де мають бути відображені технічні умови на випробування апаратури і отримані результати, а також технічний висновок про справність приладів.
Порядок виконання роботи
1. Розглянути класифікацію, призначення, загальну будову і складові частини, компонувальні схеми паливних систем газобалонних автомобільних двигунів.
2. Ознайомитися по підручниках, плакатах і схемах, використовуючи наявне обладнання, з основними несправностями паливних систем газобалонних автомобільних двигунів, з роботами по технічному обслуговуванню їх елементів, з основними методами контролю і регулювання, обладнанням і приладами для їх проведення.
3. Виконати необхідні роботи, обумовлені в завданні.
4. Оформити звіт, зробити технічний висновок.
Оформлення звіту.
Після виконання роботи студент виконує звіт, в якому повинно бути записано:
1. Тема і мета роботи;
2. Особливості роботи двигунів на СНГ і СПГ;
3. Основні несправності паливної системи газобалонних автомобілів;
4. Основні методи технічного обслуговування, обладнання і прилади для їх проведення, використовувані при проведенні ТО паливної системи газобалонних автомобілів;
5. Скласти алгоритм технічного обслуговування системи живлення газобалонного автомобіля, згідно варіанту, виданого викладачем (зразок виконання приведений в додатку)
6. Зробити технічний висновок про проведену роботу і стан елементів системи живлення газобалонного двигуна.
Згідно варіанту (табл.2.1) описати конструкцію, привести схему, а також, описати процес перевірки і регулювання елементів системи живлення двигунів з газобалонними установками (при необхідності привести малюнки, схеми):
Таблиця 2.1 Варіанти завдань
Остання цифра шифру | Марка автомобіля |
ЗІЛ-138А | |
ГАЗ-53-27 | |
ГАЗ-24-07 | |
ЗІЛ - 138В1 | |
ГАЗ - 52-27 | |
ЗІЛ-138 | |
ГАЗ-53-07 | |
ЛІАЗ - 677Г | |
ЛАЗ - 695П | |
ЗІЛ - ММЗ - 45023 |
Згідно варіанту (табл.2.1) розробити технологію заданої операції поточного ремонту автомобіля. Для чого необхідно виконати наступне:
- дати загальну характеристику і конструктивні особливості ремонтованого агрегату, механізму або системи автомобіля:
- розробити технологію проведення робіт:
Розроблений технологічний процес оформити у вигляді технологічної карти. Приклад оформлення технологічної карти наведений в Додатку 1. Вихідні дані представлені в таблиці. 2.1, в якій вибирається марка автомобіля по варіантах, залежно від номера залікової книжки (шифру).
Контрольні питання.
1. У чому перевага і недоліки газобалонних автомобілів?
2. Які причини зовнішньої негерметичності паливної системи?
3. Причини внутрішньої негерметичності елементів паливної системи; можливі наслідки експлуатації автомобілів з даною несправністю.
4. По яких причинах кількість газу, що надходить в змішувач, може не відповідати оптимальній кількості для різних режимів роботи двигуна?
5. Які несправності можуть виникнути в самому карбюраторі-змішувачі?
6. Яка методика регулювання карбюратора-змішувача на холостому ходу (у діапазоні мінімальних і максимальних частот обертання КВ при цьому режимі)?
7. Яка методика регулювання тиску в першому ступені РНД?
10. Яка методика регулювання клапана другого ступеня РНД?
11. Яка методика регулювання другого ступеня РНД?
12. Перерахуйте об'єм робіт, що проводяться по газобалонних автомобілях при ЩО.
13. Перерахуйте об'єм робіт, що проводяться по газобалонних автомобілях при ТО-1.
14. Перерахуйте об'єм робіт, що проводяться по паливній системі газобалонних автомобілів при ТО-2 і що додатково робиться при СО.
15. Перерахуйте основні правила безпеки при обслуговуванні і ремонті газобалонних автомобілів.
16. Мета і методи технічного обслуговування системи живлення двигуна.
17. Основні параметри, що визначають економічність роботи двигуна.
18. Параметри двигуна, що визначають вибір октанового числа палива.
19. Характерні несправності газового редуктора, що впливають на перерасход палива.
20. Причини нерівномірної роботи газового двигуна.
21. Зовнішні ознаки утворення багатої або бідної горючої суміші.
22. Технічні умови на випробування паливної апаратури газобалонних автомобілів.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3