Відповідно ст.. 3 Господарського кодексу України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємством, а суб’єкти підприємництва – підприємцями.
Відповідно ст.. 65 «Облік самозайнятих осіб» Податкового кодексу, взяття на облік фізичних осіб – підприємців в органах державної податкової служби здійснюється за місцем їх державної реєстрації на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб – підприємців».
Відповідно ст..65.2 Податкового кодексу України, облік само зайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно само зайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків та зборів.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України самозайнята особа – платник податків який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
В свою чергу, незалежна професійна діяльність – це участь фізичної особи в науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, у діяльності лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, осіб зайнятих релігійною (місіонерською) діяльністю, іншій подібній діяльності за умови, що такі особи не є працівниками чи фізичною особою – підприємцем та використовують найману працю не більш як однієї фізичної особи. Виходячи з вищезазначеного порядок обліку самозайнятих осіб – платників податків має свої особливості.
По-перше, особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, не є підприємцем і вона не реєструється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». У зв’язку з цим для обліку фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, вона особисто подає відповідну заяву до органу державної податкової служби за місцем постійного проживання.
Облік самозайнятої особи здійснюється на підставі або повідомлення державного реєстратора, або поданої особисто заяви. Реєстрація в податковому органі здійснюється наступного дня після отримання відомостей про самозайняту особу. Довідка про взяття на облік видається безоплатно наступного робочого дня з дня взяття на облік.
У випадку втрати чи зіпсування довідки її заміна здійснюється також безоплатно. У довідці особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, зазначається строк провадження цієї діяльності, який визначено у відповідному дозвільному документі. За аналогічних підстав довідка втрачає чинність, а також зі зміною відомостей про фізичну особу. Зазначені відомості про відповідні зміни фізична особа повинна подати до органів державної податкової служби протягом місяця з дня виникнення таких змін.
В окремих випадках орган державної податкової служби може відмовити в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Перелік підстав для такої відмови передбачено статтею 65 Податкового кодексу України. Класифікація таких підстав наведена на рисунку 2.4.
Рисунок 2.4 – Класифікація підстав для відмови в розгляді документів для взяття на облік самозайнятої особи
Після усунення причин, що були підставою для відмови у взятті на облік самозайнятої особи, фізична особа може повторно подати документи для взяття на облік.
Частковим випадком обліку самозайнятої особи є внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи. Підстави такого запису даються у пп. 65.10.1 – 65.10.8 Податкового кодексу України.
Потрібно наголосити на таких підставах, як внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця та реєстрації припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному уповноваженому органі. За наявності цих підстав податковий орган вчасно дізнається про втрату фізичною особою відповідного правового статусу. Припинення самозайнятою особою діяльності не припиняє обов’язків цієї особи, які виникли під час здійснення такої діяльності. Це повністю відповідає правовим нормам, які регулюють цивільні правовідносини. Повторна реєстрація самозайнятою особою здійснюється в аналогічному порядку як і першого разу. Відповідальність також аналогічна.