Сучасні котли працюють на суміші конденсату пари, який ними виробляється і хімічно очищеної води або дистиляту, для поповнення втрати робочого тіла. На конденсаційних районних електростанціях втрати конденсату пари складають 0,5-1 %. На промислових ТЕЦ втрати конденсату складають 20-40, а у виробничих котельних установках можуть досягати 70 % і більше. Поповнення втрат конденсату в установках з котлами низького, середнього і високого тиску, як правило, проводиться хімічно очищеною природною водою. Добавка до конденсату дистиляту використовується для живлення прямоточних котлів з високими і надвисокими параметрами пари.
На рис. 4 показана принципова схема живлення котлів ТЕЦ, яка обладнана турбінами з регульованим відбором пари на виробництво і нерегульованими відборами для регенеративного підігріву живильної води.
Рис. 4. Схема живлення котлів ТЕЦ:
1 - барабан котла; 2 - пароперегрівач; 3 - парова турбіна; 4 - генератор; 5 - конденсатор; 6 - конденсатний насос; 7 - підігрівач низького тиску; 8 - деаератор: 9 - підведення води з хімводоочистки; 10 - живильний насос: 11 - підігрівач високого тиску
Додаткова вода, яка поповнює втрати конденсату після хімічного очищення поступає в деаератор, в який подається також конденсат від турбіни, від виробничих споживачів (після його очищення) і від регенеративних підігрівачів. Після видалення в деаераторі розчинених в живильній воді газів О2 і СО2 вода подається живильними насосами через регенеративні підігрівачі високого тиску в котел.
Для котлів при тиску менше 10 МПа використовуються спрощені методи очищення додаткової води. Для котлів високого тиску поповнення втрат пари і конденсату проводиться знесоленою водою, яка готується методом хімічного знесолення початкової маломінералізованої води з використанням іонітів в Н-ОН формах. Для очищення високомінералізованої води використовують випарні установки. Живильна вода випарників має за якістю відповідати живильній воді котлів при тиску 4 МПа.
Існують наступні основні схеми обробки додаткової води і сфери їх використання:
Схема обробки води Na – катіонування H-Na – катіонування, іонування Хімічне знесолення в два ступені Хімічне знесолення в три ступені Випарні установки | Сфера застосування ТЕС і промислові котельні з барабанними котлами низького тиску. Підготовка води для тепломережі Те ж з котлами середнього тиску Те ж при проміжному перегріві пари. ТЕС з прямоточними котлами Котли надвисокого тиску. Підготовка води для АЕС Те ж для хімічного знесолення і знекремнення при високій мінералізації початкової води |
Видалення газів, розчинених у воді здійснюють термічною деаерацією води. Застосовуються атмосферні деаератори на тиск 0,12 МПа, деаератори підвищеного тиску - 0,4 МПа і вакуумні деаератори. Хімічне знекиснення використовується для повного зв’язування кисню з використанням відновників (гідразину) по формулі .