Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Зміст та структура програми 2 страница




КЛАС (34 год.)

 

№ п/п К-ть год. Зміст навчального матеріалу Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учня
Розділ І. Світ, наповнений любов’ю (7 год.)
      Тема 1. Що є моє “Я”. Совість, розум, воля – властивості душі. Як наситити душу добром? Учень/ Учениця: - знайомиться з деякими основними властивостями людської душі, вміє описати їхнє призначення; - намагається описати прояви властивостей душі в різних моральних випадках (докори совісті, слабка воля, сила волі, мудрий розум, слабкий розум тощо); - розбирає зміст висловів про властивості душі, яка любить Бога; - знає, чим повинна сповнюватися душа (добрими справами і вчинками, угодними Богу).
    Тема 2. Цінність людського життя.   Учень/ Учениця: - розуміє, що людське життя має свою цінність, що життя дав нам Бог; - знає про духовніправила безпеки (виконання Божих настанов); - вміє пояснити на прикладах важливість життя і те, як люди не бережуть його, відступаючи від Бога; - розбирає приклади, ставить запитання за темою.
    Тема 3. Гріхопадіння. Хто нас рятує від гріха. Жертовна любов Бога до людей.   Учень/ Учениця: - розглядає причини гріхопадіння людей (первісних та сучасних); - розуміє небезпеку покладання надії на себе у боротьбі з гріховними звичками (самовпевненість і покладання надій на власні сили); - визначає для себе шляхи подолання самовпевненості та необхідності бути з Богом, Який Своїм життям приніс за нас жертву; - відчуває вдячність Богу за Його жертовну любов до людей.
      Тема 4. З любов’ю до людей. Любов – милосердя.     Учень/ Учениця: - розуміє зміст поняття «любов-милосердя», наводить приклади милосердних вчинків; - знає про необхідність виховувати у собі жертовну та милосердну любов до людей заради Бога; - може навести приклади з власного досвіду про жертовність та милосердя.
    Тема 5. Дорога до храму. Духовний поклик людини йти до Бога.   Учень/ Учениця: - знає про зміст духовного поклику людини йти до Бога; - розуміє важливість відносин людини з Богом (відвідування храму Божого, виконання Божих настанов, творення гарних вчинків тощо); - знає про шляхи духовних поневірянь людей, коли вони відступають від Бога; - виховує почуття відповідальності за свої стосунки з Богом, за власну душу та духовне здоров’я.
    Тема 6. Християнські символи та їх значення.     Учень/ Учениця: - розрізняє значення окремих християнських символів та їх застосування сьогодні; - вміє використовувати набуті знання про християнські символи під час вивчення інших предметів та у повсякденному житті; - намагається дотримуватися шанобливого ставлення до християнської символіки та почуттів віруючих людей.
    Тематичне оцінювання Підсумкове узагальнення вивченого.   Учень/ Учениця: - знає основний зміст вивченої теми та вміє давати відповіді на запитання вчителя; - розрізняє свої почуття поваги до людей, які вміють любити по-справжньому (любов-жертовність, любов-милосердя); - може навести приклади з життя, пов’язані з храмом і церковною символікою.
Розділ ІІ. Етика взаємин (9 год.)
    Тема 1. Краса людських взаємин. Учень/ Учениця: - ознайомлюється з різними проявами людських стосунків; - вчиться розрізняти красу в людських взаєминах; - знає про вплив духовних стосунків на розвиток особистості, та, навпаки, про вплив бездуховності на людину; - може навести приклади з літератури та Святого Письма про стосунки людей, які були християнами.
    Тема 2. Жити в мирі та злагоді з іншими.   Учень/ Учениця: - розуміє потребу людини жити в злагоді з іншими; - аналізує приклади, запропоновані вчителем, дає їм моральну оцінку; - знає правила християнського сумління в поводженні між людьми та Богом.
      Тема 3. Заздрість. Як з нею боротися?   Учень/ Учениця: - розуміє причини виникненнязаздрісних стосунків, може розібрати їх зміст (приклади вчителя); - ознайомлюється з думками святих отців про боротьбу із заздрістю; - пропонує духовні шляхи боротьби із заздрістю.
    Тема 4. Милосердя – це відгук на чужий біль. Учень/ Учениця: - може розмірковувати над поняттям милосердя як Божого дару в людині; - ознайомлюється з прикладами з житій святих людей, історичних осіб, які мали такий дар; - розрізняє зміст понять «сестра милосердя», «милосердні вчинки».
    Тема 5. Вмій слухати та почути інших. Добрі справи для ближнього.   Учень/ Учениця: - вчиться розуміти внутрішній зміст почутого від інших (добре чи зле говорять люди); - відчуває потреби інших людей, робить висновки про корисність (некорисність) виконання прохань інших; - знає про духовний закон «не зашкодити» собі та іншим; - розрізняє справи добрі та такі, що зовні можуть здаватися добрими.
    Тема 6. Чого в інших не любиш, того й сам не роби.   Учень/ Учениця: - дізнається, що зазвичай наші погані звички ми самі не бачимо, але помічаємо їх в інших; - бажає бути уважним щодо власних вад та поганих звичок, боротися з ними; - вчиться допомагати собі та іншим позбавлятися за допомогою Божою цих вад, не засуджувати людину, а бачити, що їй потрібна допомога.
    Тема 7. Чистота думок і вчинків людини. Учень/ Учениця: - може розмірковувати про поняття «чистота думок», «чистота вчинків»; - дає роз’яснення цим явищам(за прикладами вчителя); - розуміє витоки чистоти (в допомозі Божій, що надається серцю, люблячому Бога); - виховує в собі любов до Бога, до святих, які були зразками людей, що мали чисті думки та вчинки.
    Тема 8. Радість Різдва Христового. Учень/ Учениця: - знає зміст свята Різдва Христового, може розповісти прозвичаї, пов’язані зі святом; - може виконати святкові пісні та вірші; - знає символіку свята, може пояснити святкові сюжети на іконах, у віршах тощо; - розуміє велику радість Різдва та переживає її разом з усім християнським народом України.
    Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/ Учениця: - використовує набуті знання та вміє їх застосовувати на практиці; - може навести приклади, поставити запитання, дати уточнення; - розвиває свої природні властивості духовної природи.
Розділ ІІІ. Добротолюбіє (9 год.)
    Тема 1. Святість імені. Учень/ Учениця: - розмірковує над значенням наших імен, називає святих наших покровителів, знає історію їхнього життя і подвигів; - може пояснити, чому ім’я є святим для нас та як потрібно берегти його честь; - наводить приклади (вірші, прислів’я та крилаті вирази про імена людей); - знає імена друзів, їх значення та походження, дати святкувань пам’яті улюблених святих.
    Тема 2. Правда в житті людини. Учень/ Учениця: - розуміє, що правдою скеровуються всі вчинки людей, які обрали Христа своїм Богом; - пам’ятає, як Христос вчив людей бути щирими в серці, мати правду (істину) за основу власних вчинків, захищати її всіма ділами і життям; - наводить приклади людей, які йшли за Христовою правдою навіть на смерть (приклади з житій святих); - знає свята, які присвячені цим святим людям-правдолюбцям.
    Тема 3. Свобода вибору людини. Відповідальність.     Учень/ Учениця: - розуміє, що свобода вибору покладає на людину відповідальність за прийняті рішення; - знає про власну відповідальність і як про неї забувають (випадки безвідповідальності); - засуджує безвідповідальність (власну та інших) за погані вчинки; - наводить приклади відповідального (безвідповідального) ставлення людей, думки святих про ці явища.
    Тема 4. Чесноти та гріхи. Любити людину такою, якою вона є. Учень/ Учениця: - ознайомлюється з твердженням, що людину треба любити, тому що вона є образом і подобою Божою; - знає та може навести деякі чесноти та протилежні їм гріхи людей; - розуміє обмеженість людського розуму щодо повноти пізнання вислову «любити людиною такою, як вона є», та потребу керуватися в цьому Божими настановами; - виховує вміння співчувати людині, яка живе гріховним життям, намагатися долучати її до чесного життя; - наводить приклади з житій святих, які вчили власним життям, своїми чеснотами, допомагали іншим виліковуватися від гріхів.
    Тема 5. Заповіді як моральні закони. Учень/ Учениця: - ознайомлюється з християнськими моральними законами – Заповідями Божими; - може навести приклади виконання та порушення їх сучасною людиною (в сім’ї, школі, суспільстві); - знає та може навести приклади з власного досвіду виконання та порушення цих моральних законів; - розуміє потребу християн бути досконалими і гідними Христа.
    Тема 6. Найбільші цінності в житті. Учень/ Учениця: - розуміє зміст та значення цінності бути з Богом і долучитися Царства Небесного, жити в благодаті Божій; - знає про необхідність глибокої й щирої віри, добрих справ для повноти духовного життя християнина; - може навести приклади з життя (з літератури, житій святих) про людей, які за життя були в повноті Божої благодаті.
    Тема 7. Приклади християнської святості. Подвижники християнської віри. Учень/ Учениця: - знайомиться з прикладами християнської святості (апостоли, мученики, сповідники, преподобні, святителі, блаженні та інші); - знає та може назвати святих свого краю (духовних покровителів краю, церковної обителі тощо); - докладно ознайомлюється з особливостями життя подвижників християнської віри наших часів.
24-25   Тема 8. Великдень – перемога над злом. Свято у моїй родині.   Учень/ Учениця: - бере участь у Великодній виставі, проявляє свої творчі здібності та душевні якості; - вчиться розуміти духовний зміст свята та вчинків людей, які святкують це свято в родині; - знає та може розповісти про особливості святкової служби, про зміст окремих дій.
    Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/ Учениця: - може розповісти про основні тематичні поняття, навести приклади; - ставить за мету дотримання християнських чеснот і виховання власної волі та характеру.
Розділ IV. Пізнаю та виховую себе в родині (7 год.)
    Тема 1. Світ моїх захоплень. Наше дозвілля. Гра за правилами. Учень/ Учениця: - знає про корисність і некорисність справ, якими може займатися людина; - намагається розібратися у корисності власних справ; - розуміє шкідливість, яку можуть наносити окремі ігри і некорисне дозвілля; - може запропоновувати різні шляхи протидії беззмістовному дозвіллю (біля телевізора, за комп’ютером).
    Тема 2. Мій реальний та уявний світ.   Учень/ Учениця: - розрізняє реальний та уявний світ, через який люди можуть потрапляти у залежності; - знає про духовні засоби безпеки проти залежностей людей від перебування в уявному світі; - наводить приклади вразливості дітей і підлітків сучасними засобами, що породжують віртуальну реальність.
    Тема 3. Обережно – небезпека! Правила на кожен день. Учень/ Учениця: - розмірковує над правилами на кожен день, які мають християни для духовної безпеки своєї душі; - навчається мудрих порад святих отців, які досягли майстерності (святості) в боротьбі з уявним світом, який породжують пристрасті людей та духовні істоти зла (ангели, що відпали від Господа).
    Тема 4 Символи родини, народу та держави (хрест, прапор, герб, гімн, родинні реліквії). Учень/ Учениця: - ознайомлюється з християнською символікою, що використовується в державних символах та атрибутиці; - розуміє значення родинних реліквій духовного значення; - знає та виконує пісні, вірші на запропоновану тему.
31-32   Тема 5. Святковий концерт, присвячений матері та жонам-мироносицям: «Шануймо тих, хто дарував нам життя». Учень/ Учениця: - бере участь у святковому концерті, співає пісні та читає вірші, присвячені матері тажонам-мироносицям; - знає та може назвати особистий шлях деяких із жон-мироносиць; - шанує та хоче наслідувати їхню вірність та самовіддане служіння Христу.
    Тема 6. Твій родовід. Честь роду. Учень/ Учениця: - знає про свій родовід з розповідей рідних, може навести приклади з життя своїх близьких; - розуміє, що честь роду залежить від дотримання честі кожним із родини, завдяки духовному удосконаленню та життям за Божими заповідями.
    Підсумковий урок. “Добра родина, добра дитина – щасливий народ “. Учень/ Учениця: - ставить за мету досягнення духовної досконалості, творення доброго та корисного для людей за Божими заповідями; - розуміє, що поняття «щастя народу» неможливе без Божої помочі й виховання кожного на традиціях свого християнського роду.
                 

КЛАС (34 год.)

 

№ п/п К-ть год. Зміст навчального матеріалу Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учня
Розділ І. Світ потребує твоєї любові (5 год.)
      Тема 1. Людина у світі. Гармонія духу, душі та тіла.   Учень/ Учениця: - розуміє призначення людини у світі й може навести приклади служіння людей для досягнення душевної гармонії; - наводить приклади, коли людина відчуває гармонію в душі та спостерігає гармонію в природі; - знає, як і для чого потрібно зберігати гармонію в стосунках між людьми та у власній душі.
    Тема 2. Життя – це справжній дар. Покликання та служіння людини. Апостоли – перші учні Ісуса Христа.   Учень/ Учениця: - дає опис життя як справжнього дару від Бога; - вчиться спостерігати за своїми добрими і поганими почуттями, коли в житті відбуваються різні події; - вміє пояснити появу в собі добрих бажань служити Богу, людям; - ознайомлюється зі змістом понять «покликання» та «служіння»; - може розповісти про перших учнів Христа, апостолів, які пішли за покликанням своїх сердець для служіння Йому.
    Тема 3. Закон любові.   Учень/ Учениця: - розмірковує над змістом понять «любов» та «закон любові» за висловами Святого Письма; - ознайомлюється з визначенням любові Апостола Павла; - розглядає та аналізує різні випадки зі свого життя та історій літературних героїв, в яких вони проявляли любов і діяли за законом Христової любові.
      Тема 4. Стійкість і витривалість на дорозі добра.     Учень/ Учениця: - ознайомлюється зі змістом понять «стійкість», «витривалість» та приклади їх в нашому житті; - намагається пересвідчитись, що творення добра, добрих справ вимагає певних душевних подвигів і стійкості (пригадує свої почуття під час виконання різного роду завдань).
    Тема 5. “Скарб на Небі”. Чи можливо одночасно збирати скарби на небі і на землі.   Учень/ Учениця: - розуміє неможливість людини бути поза духовними потребами (не жити за законом любові); - наводить приклади розуміння вислову «скарб на Небі», виходячи із висловів Святого Письма; - виконує пісні та вірші духовного змісту за темою.
Розділ ІІ. Рід, родина, народ (10 год.)
    Тема 1. Честь мого роду. Учень/ Учениця: - розуміє необхідністьпідтримання честісвого роду (авторитету українців, власних батьків, членів родини, наслідування кращих рис їхньої вдачі тощо); - знайомиться з основними складовими поняття «честь роду» на прикладі української спільноти; - знає про можливості людей покращувати свої душевні та духовні якості, виявляти їх частіше; - наводить приклади з вдачі українців,які б хотів (-ла) наслідувати.
    Тема 2. Пошана і любов до батьків. Материнська любов. Учень/ Учениця: - вміє описувати зміст поняття «пошана і любов до батьків»; - ставить запитання за темою; - може розповісти про силу та красу материнської любові на прикладах із власного життя та літературних героїв, історичних постатей тощо; - виконує пісні та читає вірші про матір, пошану до батьків.
      Тема 3. Календар сімейних свят.   Учень/ Учениця: - складає власний календар сімейних свят; - знає дні народження та інші святкові дати, пов’язані з близькими людьми; - вміє вітати та висловлювати побажання їм у ці дні.
    Тема 4. Моя земля – земля моїх батьків. Світочі та святині мого народу. - може розповісти про історію свого народу та його героїчні подвиги відстоювання віри християнської; - називає історичні постаті уславлених християн та християнські святині України; - знає та може виконати пісні і вірші,присвячені святим людям і святим місцям України, відомим християнським святиням світу.
    Тема 5. Мудрість людської скорботи.     Учень/ Учениця: - знайомиться зі змістом поняття «скорботи» та її терплячим несенням на своєму життєвому шляху; - знає приклади з історії християнства, коли люди навіть у скорботі творили справи милосердя та великої любові; - може навести вислови про мудрість людської скорботи.
    Тема 6. Духовні багатства нашого народу.     Учень/ Учениця: - розкриває для себе поняття «духовні багатства»; - може навести приклади духовного та матеріального багатства нашого народу (культурна спадщина, природні та людські ресурси тощо); - знає різновиди дійсних багатств та приманливих, наводить їх приклади.
    Тема 7. Милосердя – милість серця. Вороги нашого серця: гордість, гнів, заздрість.   Учень/ Учениця: - знайомиться зі змістом поняття «милосердя»,що несе людина у своєму серці до інших; - знає ворогів нашого серця (гордість, гнів, заздрість) і дає їх опис; - розуміє прояви гордості, гніву і заздрості у себе та інших; - вміє пригальмувати та уникнути непорозумінь через це; - наводить приклади з літератури та історії про милосердя та «хвороби» серця.
    Тема 8. Історичні повісті про рідну землю. Учень/ Учениця: - ознайомлюється з історичними повістями про нашу землю, в яких йдеться про християнську віру та християн; - вирізняє особливості характерів персонажів та їхні життєві цінності; - може переповідати деякі місця з цих повістей.
    Тема 9. Євангеліє про Різдво Христове. Як український народ святкує Різдво Христове.   Учень/ Учениця: - ознайомлюється з євангельською історією про народження Спасителя; - може переповісти, як Різдво Христове святкують в Україні; - знає та виконує вірші та пісні, складені українським народом на вшанування Різдва Христового.
    Урок узагальнення розділів 1 і 2. Тематичне оцінювання. Учень/ Учениця: - знає основні поняття, що пов’язані з вивченим матеріалом; - може наводити приклади та давати характеристики основних понять та подій.
Розділ ІІІ. Добротолюбіє (10 год.)
    Тема 1. Мудрість у визначенні добра та зла. Перлини духовної мудрості. Учень/ Учениця: - знає про важливість сприйняття мудрих порад для виховання своєї особистості; - розуміє та розкриває зміст повчань про духовну мудрість; - відповідає на запитання за темою.
    Тема 2. Правдивість, справедливість, праведність. Учень/ Учениця: - розуміє зміст понять «правдивість», «справедливість», «праведність»; - знає про вплив на себе відносин, які побудовані на правдивості й кривді, на справедливості й несправедливості; - намагається осягнути глибину поняття «праведність» у власних діях.
    Тема 3. Повага людської гідності. Самоповага. Учень/ Учениця: - знає прояви поваги гідностів стосунках між людьми, наводить приклади з життя; - ставить проблемні питання стосовно самоповаги (в сім’ї, в класі, в близькому оточенні); - може зрозуміти зв’язокпоняттясамоповаги з повагою гідності іншої людини.
    Тема 4. Добре серце. Все народжується в добрі. Учень/ Учениця: - розуміє поняття «добре серце», може навести приклади з життя людей та літературних персонажів про добрі серця; - ставить за мету робити добрі справи з добрими намірами.
    Тема 5. Співчуття, добродіяння, взаємодопомога, відповідальність за вчинки. Учень/ Учениця: - має досвід проявів співчуття, взаємодопомоги та відповідальності, може розмірковувати на ці теми; - розуміє зміст понять «добродіяння» та «відповідальність за вчинки»; - наводить приклади з історії, що свідчать про добродіяння та відповідальність за вчинки.
    Тема 6. Основи морального життя людини (Заповіді Божі).   Учень/ Учениця: - ознайомлюється з основами морального закону для людей – Заповідями Божими; - відповідає на питання щодо «користування» цими настановами; - може навести приклади виконання Божих Заповідей іншими людьми.
    Тема 7. Духовні багатства народу. Приклади святості. Учень/ Учениця: - ознайомлюється з поняттям духовного багатства народу через усвідомлення цінності самих людей (тема «святість, святі люди»); - знає наведені вчителем приклади святості серед християн різних країн і українського народу; - вміє розповісти про життя святого, якого особливо шанує.
23-24   Тема 8. Святкова вистава. Воскресіння Христове – перемога життя над смертю Учень/ Учениця: - розмірковує над величчю подвигу Боголюдини Ісуса Христа; - знає основні події Воскресіння Христового та чому воно називається перемогою життя над смертю; - виконує пасхальні вірші та пісні під час святкової вистави на честь Воскресіння Христового.
    Урок узагальнення. Тематичне оцінювання. Учень/ Учениця: - може розповісти зміст основних подій та понять, що вивчалися впродовж теми; - робить узагальнення та знаходить додаткові зв’язки між поняттями християнської етики та традиціями українського народу.
Розділ IV. Я та люди навколо мене (7 год.)
    Тема 1. Творець, творіння, творчість. Натхнення та окриленість у творчості. Учень/ Учениця: - знайомиться зі змістом поняття «творець» і «творчість»; - може назвати найвідоміших творців мистецтва та літератури, твори яких вивчалися раніше; - може розказати про поняття натхнення та окриленість у творчому процесі; - може розповісти про власний стан (переживання, відчуття, настрій тощо) натхнення та окриленості у творчому процесі; - розуміє різницю між поняттями«Бог-Творець» і «людина-творець».
    Тема 2 Незримий труд душі. Творення та руйнування. Творчість як дар Божий, який треба зберігати. Учень/ Учениця: - має уявлення про труд душі та про невидимість (незримість) цього процесу іншими; - може порівняти затрати людської душі на творення та на руйнацію (приклади з історії); - знає, що творчість є даром Божим (наводить приклади з житій святих).
    Тема 3. Вміння слухати, почути та сприймати інших. Учень/ Учениця: - розвиває у собі вміння слухати, контролювати себе під час бесіди та на уроці (виконує практичні вправи на уважність); - знає різницю між процесами «просто слухати», «чути» та «сприймати почуте»; - наводить приклади зі Святого Письма про вміння по-різному сприймати почуте.
    Тема 4 Чисте серце, чиста думка, добрий вчинок. Мої добрі справи. Учень/ Учениця: - розуміє потяг людини до чистоти всіх сил душі – серця, розуму та волі, що проявляється у вчинках людини; - знає, які справи добрі з точки зору християнської моралі, а які погані (наводить приклади); - має уявлення про вчинки людей, що мають моральний зміст (християнський або світський).
    Тема 5.. Жити в мирі й злагоді з іншими. Про дружбу хлопчиків і дівчаток. Учень/ Учениця: - наводить приклади дружби між людьми, дружніх взаємин між своїми однолітками; - розуміє зміст вислову «жити в мирі й злагоді»; - може назвати приказки та прислів’я про дружбу і злагоду; - розрізняє потреби хлопчиків і дівчаток у дружбі (чого хочуть одні та інші).
    Тема 6. Урок-диспут «Чини добро, остерігайся зла». Учень/ Учениця: - може висловлюватися на запропоновану тему розгорнутим міркуванням; - має можливість продемонструвати власну обізнаність із запропонованого питання; - виявляє вміння слухати, співпереживати і розуміти почуте, поступатися іншим.
32-33   Регіональний компонент, екскурсії. Учень/ Учениця: - показує на практиці набуті знання та навички вміння слухати, співпереживати та розуміти почуте; - знає і виконує правила етикету в місцях загального користування та інших закладах, музеях, духовних установах тощо.
    Підсумковий урок. Учень/ Учениця: - використовує набуті впродовж року знання у процесі виконанні творчого завдання; - дає розгорнуті пояснення з приводу запропонованих вчителем зразків вчинків історичних героїв та святих.
                 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 387 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.