Якщо Ви залишилися без роботи, не піддавайтесь відчаю. Починайте діяти активно і наполегливо.
1. Обговоріть проблему пошуку роботи в сім'ї, колі друзів, родичів обміркуйте з ними, які є варіанти працевлаштування.
2. Складіть план пошуку роботи. Станьте на облік в центрі зайнятості за місцем проживання. Порадьтесь з фахівцем цього центру. Використайте всі шляхи пошуку роботи. Купуйте рекламні газети та бюлетені. Обійдіть відділи кадрів усіх знайомих Вам підприємств, а потім всіх інших.
3. Якщо роботу за вищим фахом знайти складно, або вона втратила для вас привабливість, познайомтесь із програмами перепідготовки в службі зайнятості. Проаналізуйте Ваші здібності, професійні можливості, інтереси і оберіть собі новий фах.
4. Не залишайтесь на самоті із своїми проблемами, підтримуйте стосунки з друзями. Погоджуйтесь на тимчасову роботу.
5. Спробуйте перевести Ваші захоплення і здібності в діяльність, яка може приносити дохід. Займіться індивідуальною трудовою діяльністю.
6. Пошук роботи - справа складна, але Ви не повинні впадати у відчай, якщо він затягується.
7. Пам'ятайте, що частіще знаходить роботу той, хто її САМ шукає, а
не чекає, поки його запросять.
САМОСТІЙНА РОБОТА
Опрацюйте самостійно теми:
1. "Проблема безробіття в умовах переходу до ринку".
2. Державна служба зайнятості в Україні.
3. Трудовий потенціал Криворіжжя: шляхи його ефективного використання.
І підготуйте за цими темами реферативні доповіді.
ТЕМА 15. ЦИКЛІЧНІСТЬ І УДОСКОНАЛЕННЯ МАКРОСТРУКТУРИ СУСПІЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА
Економічна рівновага і економічні кризи як характерні стани ринкової економіки.
Економічні цикли: поняття і структура. Теорія циклів К. Маркса Фази економічного циклу. Економічна криза. Депресія. Пожвавлення і піднесення. Тривалість циклу.
Теорія циклів Д Кейнса. Гранична ефективність капіталу. Психологічний закон споживання. Доходи, споживання, заощадження. Підвищувальні й знижувальні тенденції. Тривалість циклу.
Теорія циклів М.Д. Кондратьєва. Довгі хвилі Кондратьєва та їх фази, фактори, що спричиняють довгі підвищувальні хвилі. Хронологічна періодичність довгих циклів за Кондратьєвим. Цінність теорії великих циклів.
СЕМІНАР 15
1. Теорія економічних циклів К. Маркса.
2. Теорія циклів Д. Кейнса.
3. Теорія циклів М.Д. Кондратьєва.
4. Практичне застосування теорій економічних циклів.
ТЕЗИ ДО ЛЕКЦІЇ
Як вже зазначалося, ринкова рівновага — це такий стан економіки, при якому зберігається здатність її до саморегулювання: у випадку відхилення економічної системи від збалансованого стану до дії, автоматичного відключаються сили, які намагаються відновити порушені структурні зв'язки. Автоматичним механізмом самонастронювання економічних зв'язків є механізм досконалої конкуренції, що не зазначає дії монополії.
Але стан економічної рівноваги не статичний. За своїм характером ринкова рівновага завжди відносна. Тому економічний розвиток може бути зображений як циклічний рух рівноваги, яка склалася, до порушення її і далі до формування на більш високому рівні нової рівноваги більш складного порядку.
У теорії циклічності рівновага розглядається як вихідний стан економічної динаміки. Коли структурні порушення відтворювальних зв'язків досягають критичної величини, відбудова стану рівноваги здійснюється стрибкоподібно - через економічні кризи. В цьому випадку економічні кризи виконують функцію специфічного інструменту насильницького подолання диспропорцій, що виникли, і відбудови порушеної рівноваги. Це може бути здійснено як насильницьким, так і еволюційним шляхом.
Тобто у функціонуванні та розвитку економіки спостерігається циклічність, яка свідчить про те, що економічне життя, виробництво розвиваються не безперервно, не за неухильно висхідною кривою, а шляхом чергування спадів і піднесень, що складають економічний цикл.
Економічний цикл — це часовий лаг між двома черговими спадами.
Походження і причини циклічного розвитку економіки, тривалість і структура циклів тлумачаться по-різному.
К.Маркс пов'язував походження циклів, їхню причину й тривалість з капіталістичним виробництвом, його експлуататорською сутністю, з розвитком капіталістичної промисловості, визначаючи їх як промислові цикли. Вважав, що в основі циклів лежить економічна криза надвиробництва товарів і послуг як одна із закономірностей капіталістичної економіки, як прояв суперечностей капіталізму, адже мета капіталістичного виробництва полягає не в задоволенні потреб людей, суспільства, а в наживі, збагаченні, виробленні додаткової вартості. Цим він пояснював розвиток і вдосконалення виробництва, науково-технічний прогрес і прагнення кожного підприємця збільшувати обсяг виробництва.
________________
Основні фази економічного циклу:
1) криза ___________________________________ _______________________________________________________
2) застій або депресія _____________________________________ ____________
4) піднесення________________________________________________________ ____________
Часовий лаг між двома кризами – це тривалість промислового циклу.
Значний внесок у розвиток теорії циклів зробив англійський економіст Д.М.Кейнс. За основу своєї теорії (детально викладена в книжці "Загальна теорія зайнятості, процента й грошей", 1935 р.) Кейнс узяв споживання, розглядаючи його як відносно об'єктивну й стійку величину. Споживання, як це давно відомо, є єдиною метою будь-якої господарської діяльності (3, с. 991, "...схильність до споживання може розглядатися як досить стійка функція" (3, с. 89). На споживання впливають об'єктивні й суб'єктивні фактори; величина заробітної плати (доходів) зміни цінності капіталу (у зв'язку інфляцією, коливанням кредитної й депозитної ставок банківського процента), податки.
Головні фактори - цінність капіталу, ставка процента й податки.
Значну роль у формуванні та періодичності циклів відіграє гранична ефективність капіталу. Адже будь-яка підприємницька діяльність здійснюється в межах гранично високих витрат і гранично низького прибутку. Функціонування капіталу можливе також у цих межах. Це й є гранична ефективність капіталу, тобто границя найвищих витрат і границя найменших доходів і його функціонування.
Кейнс вважав, що, крім схильності до споживання й граничної ефективності капіталу, причиною циклів та їх періодичності є психологічний закон споживання.
Теорія Кондратьєва відома як теорія довгих хвиль. Він вважав, що, крім малих економічних циклів (8-10 років), є великі цикли тривалістю в середньому 48-55 років. Кожний великий цикл складається з підвищувальної і знижувальної хвилі. Перша припадає на пожвавлення й піднесення, а друга - на спад (кризу й депресії). Між "малим" і "великим" циклами простежується тісний взаємозв'язок: малі цикли ніби нанизуються на великі, характер звичайного малого циклу залежить від того, на яку хвилю великого циклу він припадає: якщо на підвищувальну, то пожвавлення і піднесення посилюються, а криза й депресія послаблюються, якщо на знижувальну, то й криза й депресія поглиблюються, а пожвавлення й піднесення послаблюються.
У господарському житті капіталізму (за 140 років, з 80-х років ХVІІІ ст. до 20-х років XX ст.) Кондратьєв виділив 2,5 великого циклу, поклавши в основу циклу докорінні якісні зміни в розвитку продуктивних сил і виробничих відносин.
Практикум 15
1. Поясніть, чому суспільний поділ праці є передумовою формував економічної рівноваги?
____________________________________
2. Проаналізуйте стан розвитку економіки України в XX столітті. Позначте довгі економічні хвилі, середні й короткі. В якій фазі знаходяться сучасна українська економіка?
________________________________
3. В чому суть зв'язку між економічною рівновагою і економічно кризою? Яке значення має антициклічна політика у досягненні економічна рівновага?
____________________________
САМОСТІЙНА РОБОТА
1. Зробити порівняльний аналіз теорії циклі К.Маркса і Д.Кейнса. в них недоліки, а які переваги.
________________________
______________________________________________