Передмова
Історія української культури внесена до переліку навчальних дисциплін гуманітарно-соціального циклу, що є обов'язковими для вивчення студентами всіх напрямів підготовки вищих навчальних закладів України.
Основною метою курсу є розкриття загальнолюдського смислу та суспільного призначення історії української культури як інтегруючої системи знань про досвід існування українського народу в системі загальнолюдських цінностей і досягнень.
Завданням курсу є формування у студентів цілісного уявлення про процеси культурного розвитку в Україні. Студенти мають усвідомити місце національної культури в світовому культурному процесі, отримати уявлення про безперервність культурного розвитку, як людства в цілому, так і окремого народу. Студенти мають зрозуміти загальні закономірності розвитку культури та їх вплив на формування цивілізованого суспільства і людської особистості. Важливим моментом цього курсу є розкриття суперечливих питань української історії та розвитку національної культури, які довгий час заборонялись, замовчувались або висвітлювались тенденційно. Наприклад: «Проблеми та перешкоди розвитку української мови», «Висвітлення культурологічних процесів в Україні представниками української діаспори», «Тенденційність та соціалістичне спрямування літератури і мистецтва за часів радянської влади», «Визначні діячі української культури».
У концепції національної освіти України одним з головних завдань є розвиток національної суспільної свідомості на основі залучення молоді до духовних культурних надбань свого народу, розуміння місця й ролі його цінностей у світовій культурі. Метою освітян є виховання нового типу національної свідомості, спрямованої на збереження й подальший розвиток своєї національної культури, мови, самобутності, відтворення історичної пам'яті, виховання почуття гідності, національної гордості й самоповаги, етнічної само ідентифікації.
Згідно вище зазначеної мети автор пропонує завдання, що дають можливість детально ознайомитися з теорією та історією розвитку національної культури українців як невід'ємної частини світових культурних процесів. Ряд завдань дають змогу студентам переконатися в поліетнічності та полікультурності населення сучасної України, в рівних можливостях розвивати свої самобутні національні ознаки та зберігати традиції батьків. У методичних вказівках вміщено завдання, що спонукають студентів ширше ознайомитися з формуванням українських діаспор за кордоном та культурно-просвітньою діяльністю за межами України.
Пропонована розробка відповідає навчальній програмі дисципліни та може використовуватися студентами різних напрямів підготовки. Згідно програми половина часу відводиться на самостійну роботу студента. Саме тому автор пропонує різні види та форми робіт, що дають змогу розширити й поглибити знання студентів, збагатити загальний рівень інтелектуального розвитку, виробити навички самостійного пошуку та оцінювання вагомості матеріалу. Найвища якість самостійної роботи студента досягається тоді, коли його власна думка випереджає сторонню допомогу в процесі вивчення нового матеріалу. Це особливо важливо при вивченні історії культури, де активно використовується логічний підхід, принцип історичності з позицій теорії цивілізацій.
Закономірність навчання така: чим ефективніша й систематичніша самостійна робота студента, тим глибші й міцніші його знання. І, навпаки оволодіння матеріалом лише напередодні екзамену веде до поверхових, розрізнених знань окремих розділів і такого ж швидкого їх «вивітрювання» з голови після атестаційного контролю.
Важливою формою СРС є підготовка матеріалу для написання реферату. Тематика рефератів дає змогу значно поглибити знання студента з кожного розділу програми. Велика кількість тем присвячена життю й діяльності видатних українців, які працювали в різні часи в різних галузях знань, збагатили світову літературу й мистецтво. Як правило, студентам потрібно підготувати матеріал про 2 – 3 діячів з певної сфери діяльності.
Наприкінці кожного лекційного заняття викладач пропонує студентам експрес-контроль з метою перевірки та закріплення щойно почутого матеріалу. У переліку подано багато коротких конкретних питань з яких викладач формує кілька варіантів завдань, оскільки на потоках присутні водночас студенти паралельних груп. Кожна група отримує окремий варіант завдань, що дає змогу охопити весь лекційний матеріал та заохочує студентів до більш уважної й активної роботи (наприклад, детального конспектування). Частина питань експрес-контролів спрямована на перевірку виконання завдань СРС вдома.
До кожної теми викладач пропонує студентам перелік основних термінів й понять, частина з яких детально пояснюється у ході лекції. Інші – студент самостійно вписує до короткого термінологічного словника, який двічі за семестр (перед атестаціями) перевіряє викладач.
З метою кращої підготовки студентів до рубіжних контролів та екзамену пропонуються завдання для тестової перевірки знань та перелік запитань до екзамену. Завершується методична розробка переліком основної та додаткової літератури з курсу "Історія української культури".
Програма курсу
Тема 1. Історія української культури як навчальна дисципліна. Предмет і завдання культурологічного курсу «Історія української культури». Абрис української культури в культурологічному процесі європейської цивілізації. Визначення понять: культура, національна культура, цивілізація, історія культури. Полісемантична природа поняття культура, його поліфункціональний характер та складники. Характеристика основних форм культури. Культура та історія: аксіосфера української духовності. Короткий історичний огляд розвитку культурологічної думки в Україні як продовження європейської духовно-теоретичної традиції. Концепції української культури (Г. Сковороди, українського національного романтизму, культурно-історичного розвитку, революційно-демократична, розвиток історико-культурологічного напряму, культурологічна палітра творчості І.Франка, українського націоналізму. Погляди вчених-емігрантів).
Тема 2. Ґенеза української культури. Особливості української національної культури.
Етнос і нація.Етногенез танаціостановлення українців, джерела та складники української національної культури. Фактори, що впливають на формування української національної культури. Неоднорідність українського етносу. Український субетнос. Еміграція та формування діаспор. Етнографічне районування України та етнографічні особливості. Специфічні риси української національної культури.
Проблема історичної періодизації – основні етапи розвитку української культури. Теорії культурно-історичного процесу.
Тема 3. Культура історичнихпредків українського народу. Становлення архетипів української свідомості.
Антропосоціоґенез,біологічна та культурна еволюція людини.Ранні форми культури: археологічні пам'ятки культурних шарів, палеолітичні та мезолітичні форми соціальної організації, семантика первісного мистецтва. "Неолітична революція" як доба системної соціальної трансформації та формування аграрної цивілізації. Міфологічна свідомість, синкретичний характер ранніх форм культури, релігійні уявлення та ранні форми релігії (тотемізм, фетишизм, анімізм, магія, хтонічний демонізм).
Первісні форми культури на українських теренах, Трипільська культура, осілі та кочові культури енеоліту, епохи бронзи, залізного віку. Кардинальні зміни в системі світоглядних уявлень. Формування праслов`янського культурного простору. Міфологічний світ давніх слов`ян-язичників, політеїстичний пантеон богів. Космологічний зміст та символіка Збруцького ідола. Ідейний пафос "Велесової книги" в контексті проблем "осьового часу" (за К.Ясперсом).
Тема 4. Київська Русь: християнський вимір української культури; феномен двовір'я.
Своєрідність світоглядної парадигми доби Київської Русі: протиборство й конгруентність світоглядних засад язичництва та християнства. Становлення давньослов`янської цивілізації. Київська Русь як соціокультурна система. Християнізація та хрещення Русі; православно-язичницький синкретизм і формування нового культурного типу. Значення запровадження християнства для еволюції культури. Писемність (дві азбуки), освіта, літописання, перекладна, оригінальна та житійна література; усна народна творчість. Архітектура, образотворче мистецтво, музика, театралізоване дійство. Специфіка засвоєння візантійської спадщини – запозичення і творче переосмислення візантійських традицій і канонів. Формування регіональних стилістичних особливостей, руйнація культурної єдності в перед монгольську добу.
Культура Галицько-Волинських земель як поєднання києво-руської традиції та європейських новацій.
Тема 5. Формування та розвій власне національної культури українців (XV – початок XVII ст.).
Передвідродження: суспільна та культурна еволюція, проникнення ренесансно-гуманістичних ідей, українські гуманісти. Зміни у мовному просторі, освіта, стилістичний та жанровий розвій архітектури і мистецтва, музика.
Ренесанс як культурна епоха. Формування національної самосвідомості в контексті ренесансних та реформаційних процесів загальноєвропейського змісту. Міжконфесійна боротьба, Берестейська унія, діяльність православних братств. Розвиток вітчизняної освіти, культурно-освітній осередок в Острозі; Київ як релігійно-культурний центр. Закладання традиції меценатства в українській культурі. Філософська та наукова думка, жанрове розмаїття письменства, поява книгодрукування, архітектура та мистецтво, фольклор. Феномен українського козацтва як культуро творчої сили української ідентифікації, становлення архетипу народно-козацької культури.
Тема 6. Барокова картина світу в українській культурі (XVIІ – XVIII ст.).
Геополітичне становище українських земель, створення нового культурного простору. Бароко: європейські витоки, українська стилістика. Наукова думка і освіта (Києво-Могилянська академія), література, мистецтво. Самоствердження української національної самобутності в європейському культурному просторі доби бароко. Видатні діячі української культури: П.Могила, Ф.Прокопович, І.Галятовський, І.Гізель, С.Яворський. Українське бароко в архітектурі, поява національної архітектурної школи, видатні споруди.
Еволюція художнього стилю: доба мазепинського бароко, рококо, класицизм, архітектурні шедеври в Україні. Співіснування національної та імперської культури, внесок українців до загальноімперської культури.
Просвітництво в Європі та Україні, його вплив на різні сфери культурного життя українців. Г.С.Сковорода – видатний український філософ, просвітитель, літератор, збирач фольклору.
Тема 7. Національне самовизначення як тенденція класичної української культури (XIX ст.).
Культуротворчі, соціально-економічні, геополітичні основи національного самовизначення української культури. Антиукраїнська асиміляційна політика Російської та Австрійської імперій на українській етнічній території.Рух декабристів, Кирило-Мефодіївське братство, діяльність Харківського та Київського гуртків. Оформлення класичної культури в першій половині ХІХ ст. Ґенеза національної моделі романтизму в українській культурі. Етнографічні та мовознавчі дискурси, формування університетських центрів. Українська література, класицизм та еклектика в мистецтві.
Національний рух: від етнографізму до політичних ідей. Нова генерація української інтелігенції. Вищі навчальні заклади України – освітньо-наукові центри. Розвиток літератури, всіх видів мистецтва, розширення проблематики, ускладнення художніх форм. Імпресіонізм та символізм як інноваційні тенденції української культури кінця ХІХ ст. Видатні діячі культури України, меценатська діяльність як ментальний вимір української моральної культури.
Суспільно-політична ситуація на західноукраїнських землях, боротьба за збереження культурної автентичності. Львів як західноукраїнський центр розвитку культури.
Тема 8. Динаміка розвитку української культури в першій половині – 80-х роках ХХ ст.
Характеристика історико-культурних процесів в Україні на початку ХХ ст. Вплив історичних подій та соціальних трансформацій на динаміку розвитку української культури. Соціокультурні чинники та художні інновації українського модернізму (футуризм, кубізм, супрематизм, кубофутуризм) в літературі, живописі, скульптурі, музиці; видатні діячі.
Розбудова інфраструктури культури України в складі СРСР. Культурне піднесення 20-х рр. за умов непівського плюралізму. Стилістичне розмаїття, творчі спілки.
Зміцнення адміністративної системи, тотальна ідеологізація літератури і мистецтва, тотальні репресії, від «коренізація» до «буржуазного націоналізму». Розстріляне Відродження. Метод соціалістичного реалізму.
Зміцнення науково-технічної бази Української РСР, наукові досягнення українських вчених. Українська культура в боротьбі з фашизмом. Повоєнна нейтралізація національної еліти. Національно-культурна специфіка українського реалістичного мистецтва (О.Довженко, С.Параджанов, В.Стус).
Поступове оновлення суспільного життя, культурної та наукової діяльності; рух «шістдесятників». Література, образотворче мистецтво, українське поетичне кіно. Культура в системній кризі суспільства 70 – 80-х років.
Тема 9. Специфіка трансформації української культури кінця ХХ – початку XXI століть.
Перебудова і культура. Зміна культурної парадигми в умовах формування незалежної української держави. Феномен мультикультурності українського суспільства та проблема національної ідентичності. Вплив тенденції європеїзації ("вестернізації") на процеси розвитку сучасного вітчизняного культурно-цінносного простору. Постмодернізм як явище культури постіндустріального суспільства другої половини ХХ ст. Постмодерністські тенденції в українській художній культурі. Особливості впливу масової культури, її художньо-стереотипних форм. Медіакультура як ознака становлення інформаційного суспільства. Глобальний комунікативний простір як "криза ідентичності". Характеристика культури мережевого спілкування, феномен віртуальної реальності. Бурхливий розвій української культури та об`єктивні труднощі. Характерні риси сучасного духовно-культурного життя. Видатні діячі культури України.
Завдання для словника термінів та понять
1. Антикультура, архетип, артефакт, генезис, геокультура, знак, контркультура, концепція, монізм культурологічний, парадигма, полісемантичність, семіотика, семантика, символ, соціум, субкультура, феномен.
2. Антропонім, асиміляція, діаспора, імміграція, еміграція, етнографія, етнос, етногенез, етнологія, етнонім, культура національна, менталітет, міграція, народ, нація, раса, субетнос, топонім, фольклор.
3. Автохтон, абориген, анімізм, антропосоціогенез, антропогенез, антропоморфізм, архантропи, егалітарне суспільство, зооморфізм, ініціація, магія, міфологічна свідомість, мегаліти, політеїзм, синкретизм, солярійні культи, табу, тотемізм, требище, фетишизм, язичництво.
4. Агіографія, апокрифи, апокрифічний, візантійський стиль мистецтва, глаголиця, графіті, кирилиця, лавра, літопис, мозаїка, Оранта, плінфа, православно-язичницький синкретизм, сакральне (сакральність), патристика, фреска.
5. Автентичність, антропоцентризм, братства православних міщан, вертеп (театр), гуманізм, дидаскал, ігумен, інтермедії, конфесії християнської церкви, література полемічна, Магдебурзьке право, містерія, право ставропігії, Ренесанс.
6. Бароко, бароко українське (козацьке), бурса, класицизм, колегіум, префект, Просвітництво, рококо, Синод, спудей, шкільна драма.
7. "Громади" в Україні, декадентство, еклектика, імпресіонізм, модернізм, неоромантизм, примітивізм, "Просвіти" в Україні, романтизм, романтизм український національний, сецесія, символізм, слов'янофільство, супрематизм, хлопомани, хуторянство, університет.
8. Дисидентство, "ждановщина", експресіонізм, "коренізація", космополітизм, кубізм, кубофутуризм, метод соціалістичного реалізму, москвофіли, народники, Пролеткульт, Розстріляне відродження, стагнація культурна, толерантність, "український авангард", українське поетичне кіно, футуризм, «шістдесятники».
9. "Вестернізація", інформаційне суспільство, медіакультура, мас-медіа, мультикультурність, плюралізм, постмодернізм, постіндустріальне суспільство, соборність, феномен віртуальної реальності.
Підготовка до написання реферату та повідомлення
Автор пропонує різні види та форми індивідуальних завдань, що дають змогу розширити й поглибити знання студентів, збагатити загальний рівень інтелектуального розвитку, виробити навички самостійного пошуку та оцінювання вагомості матеріалу. Найвища якість самостійної роботи студента досягається тоді, коли його власна думка випереджає сторонню допомогу в процесі вивчення нового матеріалу. Це особливо важливо при вивченні історії культури, де активно використовується логічний підхід, принцип історичності з позицій теорії цивілізацій.
Закономірність навчання така: чим ефективніша й систематичніша самостійна робота студента, тим глибші й міцніші його знання. І, навпаки оволодіння матеріалом лише напередодні заліку веде до поверхневих, розрізнених знань окремих розділів і такого ж швидкого їх «вивітрювання» з голови після атестаційного контролю.
Важливою формою СРС є підготовка матеріалу для написання реферату. Тематика рефератів дає змогу значно поглибити знання студента з кожного розділу програми. Нижче подані теми охоплюють різноманітні аспекти теоретичної проблематики курсу та поглиблене вивчення окремих питань, історичних періодів формування вітчизняної культури та стилістичної особливості літератури й усіх видів мистецтва в різні культурні епохи.
Вимоги щодо оформлення реферату, його структури та розкриття теми є загальними як для такого виду самостійної роботи студента. На титульному листку вгорі має бути вказано назву міністерства, навчального закладу та кафедри, яка викладає дану дисципліну (це кафедра української мови, літератури та культури). Посередині сторінки більшим шрифтом вказується назва дисципліни та конкретна тема реферату, її також можна виділити жирним шрифтом або курсивом. Отже, центральна частина титульної сторінки має бути такою – Реферат з історії української культури на тему: "_____________" Нижче на сторінці з правого боку подаються дані автора роботи й викладача, що її перевіряє: Роботу виконав студент групи ______ ПІБ Роботу перевірив ___________ (ст. викладач Веселка Н.Г.) На останньому рядку сторінки вказується назва міста та рік виконання роботи (Київ – 2011).
На другій сторінці реферату подається розгорнутий план роботи, що складається зі вступу, основної частини, де вказуються розділи, висновків та списку джерел інформації. Основні вимоги до правильного оформлення списку використаної літератури: друковані джерела інформації подаються в певній послідовності (державні законодавчі акти, закони, документи, монографії, підручники, енциклопедичні видання, словники, довідники, періодичні видання, точна адреса сайтів Інтернету); обов'язковим є подання прізвищ авторів книг у алфавітній послідовності та повних реквізитів. Наприклад:
Бичко А.К. та ін. Теорія та історія світової і вітчизняної культури: Курс лекцій. – К.: Либідь,1993. – 392 с.
Бойко О.Д. Історія України. – К.: Академія, 2001. – 628 с.
Приблизний обсяг основної частини реферату складає 18 – 22 сторінки тексту, набраного 14 шрифтом. Головним завданням студента є логічне розкриття теми реферату та виявлення власного ставлення до проблематики роботи, а не "сліпе скачування" з книги чи Інтернету інформації приблизної за тематикою. Весь текст роботи повинен бути правильно відформатованим.
Основною метою повідомлення є ознайомлення студента з життям та діяльністю видатної людини, що зробила значний внесок у розвиток української культури. Перелік видатних особистостей охоплює різні історичні періоди та найрізноманітніші сфери діяльності. Студент повинен подати основні біографічні відомості, описати цікаві моменти життя й охарактеризувати світогляд людини та внесок у розвиток української культури. Обсяг наукового повідомлення складає 4 – 7 сторінок. Вимоги щодо оформлення роботи ті самі, що й до рефератів.
Тематика рефератів
1. Культура як предмет дослідження культурології.
2. Особливості масової культури сучасної України.
3. Елітарна (класична) культура сучасної України.
4. Етнос і нація. Особливості української національної культури.
5. Концепції розвитку української культури.
6. Етапи формування української діаспори. Культурно-просвітницька робота в діаспорі.
7. Україна – поліетнічна та полікультурна держава.
8. Період великого переселення народів та формування населення території України.
9. Трипільська археологічна культура.
10. "Велесова книга".
11. Скіфи.
12. Теорії походження слов'янського етносу.
13. Слов`янські просвітителі Кирило і Мефодій.
14. Виникнення й поширення писемності у давніх русичів: різні точки зору на проблему.
15. Східнослов`янське літописання.
16. Етимологія термінів «Русь», «Мала Русь», «Біла Русь», «Червона Русь», «Чорна Русь», «Зелена Русь», «Україна», «Малоросія».
17. Витоки та етапи становлення української мови. Перші словники та граматики української мови.
18. Перешкоди на шляху вільного розвитку української мови впродовж XVIII – XX ст.
19. Загадки бібліотеки Ярослава Мудрого.
20. Мозаїки та фрески київських храмів.
21. Вплив візантійського стилю мистецтва на культуру східних слов'ян.
22. Місце усної народної творчості в культурі України.
23. Києво-Печерський патерик – унікальна пам`ятка писемної літератури.
24. «Біблія» та її місце в історії української літератури.
25. "Пересопницьке Євангеліє" – видатна пам'ятка українського письменства.
26. Традиції збирання книжок в Україні, перші книгозбірні.
27. Швайпольд Фіоль, Франциск Скорина, Іван Федоров – перші східнослов`янські друкарі.
28. Видавнича діяльність перших університетів України (Львів, Харків, Київ).
29. Найбільші сучасні бібліотеки України.
30. Козацько-народний архетип культури.
31. Освіта і освіченість в середньовічній Україні.
32. Освітня діяльність різних християнських конфесій в Україні XV – XVIII століть.
33. Місто Острог як найбільшій науково-освітній осередок середньовічної України.
34. Українці в європейських університетах (XV – XVIII ст.).
35. Києво-Могилянска академія: історія та сучасність.
36. Особливості розвитку освіти в Україні протягом ХІХ ст.
37. Розвиток вищої освіти в сучасній Україні.
38. Найбільший технічний університет Європи (КПІ).
39. Розвиток вітчизняної науки: філософія (етапи становлення, видатні діячі).
40. Розвиток вітчизняної історії та етнографії (етапи становлення, відомі науковці).
41. Розвиток природничих наук в Україні.
42. Становлення і розвиток військових навчальних закладів Києва.
43. Внесок родини Патонів у розвиток вітчизняної науки і техніки.
44. Внесок родини Кричевських у розвиток українського мистецтва.
45. Мозаїки та фрески давньоруських храмів.
46. Український живопис XVI – XVIII ст.
47. Історія українського іконопису.
48. Видатні українські художники ХІХ ст. (або ХХ ст.). Персоналії за вибором студента.
49. Народне декоративно-ужиткове мистецтво.
50. Видатні майстри народного мистецтва України (за власним вибором студента про 3 – 4 діячів).
51. Українська вишивка, гравюра, скульптура, писанкарство. Один з напрямів за власним вибором студента.
52. Зачинателі українського модернізму в мистецтві.
53. Давні архітектурні пам`ятки українських міст (про комплекси видатних споруд будь-якого міста України).
54. Втрачені пам`ятки архітектури і мистецтва України.
55. Регіональні особливості української дерев'яної архітектури.
56. Класицизм в архітектурі та мистецтві України.
57. Вони залишили нам шедеври архітектури. За вибором студента про трьох майстрів: І.Григорович-Барський, С.Ковнір, В.Ніколаєв, В.Городецький, П.Альошин, Й.Шедель, Б.Растреллі, В. і О.Беретті та інші.
58. Українська духовна музика.
59. Українська народна музика та народні музичні інструменти.
60. Творчі портрети українських композиторів (за вибором студента про трьох діячів: М.Березовський, Д.Бортнянський, А.Ведель, С.Воробкевич, М.Вербицький, М.Лисенко, О.Кошиць, Л.Ревуцький).
61. Сучасна українська музика.
62. Видатні українські співаки. Про трьох виконавців за власним вибором студента.
63. Український аматорський театр і його значення для формування професійного театру.
64. Корифеї українського театру.
65. Видатні українські актори ХХ ст. (Б.Брондуков, М.Заньковецька, І.Миколайчук, А.Роговцева, О.Сердюк, К.Степанков, Б.Ступка, Н.Ужвій, Г.Юра, М.Яковченко та інші). За власним вибором про 3 – 4.
66. Початки українського кіномистецтва.
67. Українське поетичне кіно.
68. Чи є в сучасній Україні українське кіно?
69. Провідні творчі колективи України (театри, хорові капели, ансамблі танцю, аматорські колективи). За власним вибором студента про 2 - 4 колективи.
70. Світ українського бароко.
71. Період романтизму в літературі та мистецтві України.
72. Період реалізму в літературі та мистецтві України.
73. Український імпресіонізм.
74. Модернізм та постмодернізм в Україні.
75. Найбільші природні заповідники та парки України.
76. Молодіжні субкультури в Україні.
77. Метод соціалістичного реалізму та його вплив на формування української культури.
78. Розбудова незалежної держави та проблеми духовності.
79. Характерні риси сучасного культурного життя в Україні.
80. Місце української національної культури в системі світової культури.
81. Культура українська та культура України (національні культури на теренах сучасної України).
82. Українські культурні осередки за межами України. Дні української культури в різних державах світу.
83. Проблеми сучасних християнських церков в Україні.
84. Менталітет українців: минуле і сучасність.
85. Видатні досягнення українського спорту.
86. Видатні українські спортсмени. Про трьох за власним вибором.
87. Українці – олімпійські чемпіони.
88. Провідні діячі літератури та мистецтва сучасної України. За власним вибором студента про трьох діячів.
Тематика повідомлень
М.Амосов, О.Антонов, Володимир та Дмитро Антоновичі, М.Аркас, О.Архипенко, Д.Багалій, В.Бакуль, Л.Баранович, І.Баренбойм, М.Березовський, П.Беринда, Л.Биков, О.Білецький, І.Білодід, О.Богомазов, О.Богомолець, М.Бойчук, О.Борисов, Д.Бортнянський, М.Брайчевський, Б.Брондуков, Д.Бурлюк, І.Вагилевич, С.Васильківський, А.Ведель, М.Вербицький, В.Винниченко, В.Вернадський, І.Вишенський, Ф.Вовк, С.Воробкевич, І.Гаврилюк, Л.Глібов, М.Гоголь, В.Глушков, Б.Гмиря, В.Гнатюк, Д.Гнатюк, Я.Головацький, А.Горська, Б.Грінченко, Є.Гребінка, М.Гришко, М.Грушевський, П.Гулак-Артемовський, Ю.Гуляєв, О.Довженко, Д.Дорошенко (не гетьман), М.Драгоманов, О.Екстер, С.Єфремов, Д.Заболотний, М.Заньковецька, Ю.Іллєнко, І.Кавалерідзе, Г.Квітка-Основ'яненко, В.Кирпичов, Н.Кобринська, Ф.Колесса, М.Костомаров, Г.Кониський, С.Корольов, Л.Костенко, Г.Костюк, І.Котляревський, М.Коцюбинський, О.Кошиць, М.Кравчук, А.Кримський, І.Крип`якевич, С.Крушельницька, П.Куліш, Лесь Курбас, С.Лебедєв, Т.Левчук, М.Леонтович, Леся Українка, Ю.Липа, В.Липинський, М.Лисенко, С.Людкевич, О.Ляпунов, Б.Лятошинський, Г.Майборода, М.Максимович, Є.Маланюк, Н.Матвієнко, М.Мащенко, І.Мечников, А.Метлинський, І.Миколайчук, Є.Мірошниченко, П.Могила, І.Могильницький, Микола та Олександр Мурашко, Г.Нарбут, І.Нечуй-Левицький, І.Огієнко, Л.Осика, М.Остроградський, М.Павлик, С.Параджанов, М.Пимоненко, М.Попович, О.Потебня, Ф.Прокопович, Л.Ревуцький, А.Роговцева, Тадей і Максим Рильські, І.Савченко, М.Самокиш, У.Самчук, І.Сікорський, О.Сердюк, Г.Сковорода, Й.Сліпий, Герасим і Мелетій Смотрицькі, А.Солов’яненко, І.Срезневський, К.Степанков, К.Стеценко, Б.Ступка, М.Сумцов, П.Тичина, П.Толочко, І.Труш, Н.Ужвій, М.Устиянович, М.Фомін, І.Франко, М.Хвильовий, В.Хвойка, Д.Чижевський, П.Чубинський, О.Шалімов, М.Шашкевич, Т.Шевченко, А.Шептицький, Г.Юра, Д.Яворницький, М.Яковченко, М.Янгель.
Тестові завдання
Пропоновані тестові завдання охоплюють всі теми програми курсу "Історія української культури". З цими завданнями студенти зустрінуться на екзамені в якості третього питання у білеті. Автор пропонує студентам заздалегідь ознайомитися з тестами, опрацювати їх ще до екзамену, оскільки відповідь на деякі з них потребує спеціальної кропіткої підготовки (пригадати відповідність дат до подій, з'ясувати в яких галузях працювали видатні українські діячі, тощо). В кожному екзаменаційному білеті буде вміщено по 5 тестових завдань з пропонованого нижче переліку.
1. Культурологія досліджує:
a) морфологічний аспект культури;
b) загальні закономірності розвитку культури:
c) історичний аспект культури;
d) цінносно-смисловий аспект культури;
e) комунікативний аспект культури.
2. Термін "культурологія" першим впровадив у науковий обіг:
a) Джамбаттіста Віко;
b) Макс Вебер;
c) Леслі Уайт;
d) Георг Гегель;
e) Герберт Спенсер.
3. Слово "культура" спочатку тлумачилось як:
a) правила поведінки в суспільстві;
b) матеріальні досягнення людства;
c) штучне середовище існування людини;
d) способи обробки ґрунту;
e) інтелектуальні досягнення людства.
4. Субкультура це:
a) сукупність негативно інтерпретованих норм культури;
b) сукупність норм культури, що суперечать її фундаментальним засадам;
c) сукупність специфічних рис всередині культури;
d) сукупність норм культури, що орієнтують на формування споживацького світогляду.
5. Масова культура це:
a) процес розповсюдження інформації на масову аудиторію;
b) процес формування споживацького світогляду людей;
c) процес індустріалізації суспільства;
d) процес інформатизації суспільства;
e) процес адаптації цінностей високої культури.
6. Сучасна культура класифікується за великим групами її споживачів на:
a) Рабовласницьку, феодальну, капіталістичну
b) Матріархальну, патріархальну
c) Масову, елітарну, народну
d) Міфологічну, релігійну, наукову
e) Прогресивну, стагнаційну, регресивну.
7. Для успішного розвитку будь-якої національної культури потрібні:
a) замкнутість та ізоляція;
b) толерантне ставлення до інших;
c) взаємодія з максимальною кількістю інших культур;
d) відкритість;
e) відрубність.
8. Семантика вивчає:
a) процеси комунікації;
b) знакові системи;
c) взаємодію знаків;
d) смисли знакових систем.
9. Український культурний менталітет:
a) антиперсоналістичний;
b) патріархальний;
c) державницький;
d) колективістський;
e) персоналістичний.
10. Геокультура України включила її в орбіту впливу культури:
a) давньоримської;
b) давньосхідної;
c) далекосхідної;
d) давньогрецької;
e) американської.
11. Автономний сімейний господарчий тип лежить в основі культури:
a) східної;
b) західної;
c) української;
d) російської;
e) західної та української.
12. У системі цінностей української культурної традиції домінує:
a) розум;
b) серце;
c) воля;
d) дія.
13. Хто з перерахованих українських діячів є сучасним культурологом:
a) М.Костомаров;
b) Ф.Вовк;
c) І.Огієнко;
d) М.Попович;
е) В.Гнатюк.
14. Процес виникнення людини це:
a) антропоморфізм;
b) антропологія;
c) антропоцентризм;
d) генезис;
e) антропогенез;
f)антропософія.
15. Культурогенез пов'язаний, насамперед, з:
a) трудовою діяльністю;
b) кооперативною діяльністю;
c) знаковою діяльністю;
d) аналітичною діяльністю;
e) художньою діяльністю.
16. Для палеоліту характерним житлом є:
a) пальова будова;
b) печера;
c) глинобитна споруда;
d) цегляна споруда.
17. Культ надприродної сили неживих предметів у віруваннях первісної людини:
a) тотемізм;
b) фетишизм;
c) анімізм;
d) політеїзм.
18. Вид релігійних вірувань, пов'язаний з вірою в зв'язок групи людей з твариною:
a) політеїзм;
b) магія;
c) тотемізм;
d) фетишизм;
e) анімізм.
19. Найдавнішою сферою господарської діяльності людини є:
a) землеробство;
b) збиральництво;
c) мисливство;
d) гончарство;
e) скотарство.
20. Землеробство та скотарство розповсюдились у добу:
a) палеоліту;
b) мезоліту;
c) бронзи;
d) енеоліту;
e) неоліту.
21. Початки релігійних вірувань людини припадають на період:
a) неоліту;
b) палеоліту;
c) енеоліту;
d) мезоліту;
e) бронзи.
22. До якого історичного періоду належить Трипільська археологічна культура:
a) епоха бронзи;
b) палеоліт;
c) мезоліт;
d) неоліт та енеоліт;
e) енеоліт.
23. На території яких сучасних областей України побутували племена Трипільської цивілізації:
a) Донецька, Полтавська, Закарпатська;
b) Київська, Тернопільська, Черкаська;
c) Вінницька, Київська, Харківська;
d) Львівська, Дніпропетровська, Луганська;
e) Кримська, Хмельницька, Сумська.
24. Для мислення первісної людини характерна:
a) релігійність;
b) філософічність;
c) естетичність;
d) утилітарність;
e) міфологічність.
24. Архітектурі та будівництву архаїчної доби не належить:
a) мегаліт;
b) неоліт;
c) кромлех;
d) дольмен;
e) менгір.
26. Формування ранніх цивілізацій ґрунтується на:
a) автономному сімейному типі господарської культури;
b) кочівницькому типі господарської культури;
c) колективному типі господарської культури;
d) мисливському типі господарської культури;
e) збиральницькому типі господарської культури.
27. Грецький історик, який писав про населення території України в стародавні часи:
a) Пліній Старший;
b) Геродот;
c) Прокопій Кесарійський;
d) Птоломей.
28. На місці стародавнього Херсонеса стоїть сучасне місто:
a) Миколаїв;
b) Керч;
c) Севастополь;
d) Ялта;
e) Феодосія.
29. На місці давнього Пантікапея знаходиться сучасне місто:
a) Севастополь;
b) Херсон;
c) Феодосія;
d) Керч;
e) Сімферополь.
30. Головний бог у східних слов'ян язичників періоду формування держави:
a) Даждьбог;
b) Ярило;
c) Перун;
d) Симаргл;
e) Велес.
31. Яке з перерахованих східнослов'янських божеств відповідало за яку сферу діяльності:
a) Перун 1. податель буття, добробуту, врожаю
b) Мокоша 2. покровитель скотарства, ремесел, мистецтва
c) Велес 3. ототожнюється з пітьмою, лихими сновидіннями,
хворобами
d) Симаргл 4. опікується водою, родючістю, лікуванням
e) Дажбог 5. громовержець, захисник воїнів
f) Мара (Марена) 6. в образі крилатого пса виконує функції охоронця
32. Ким було здійснено першу спробу хрещення Русі:
a) Святославом;
b) Ярославом Мудрим;
c) Володимиром Великим;
d) Аскольдом;
e) княгинею Ольгою.
33. Князь, за правління якого культура Київської Русі досягла найвищого розквіту:
a) Володимир Великий;
b) Данило Галицький;
c) Ярослав Мудрий;
d) Володимир Мономах.
34. До якого архітектурного стилю належить традиційний український православний храм:
a) класицизм;
b) готичний;
c) візантійський;
d) еклектика;
e) бароко.
35. Українська середньовічна модель світобачення:
a) космоцентрична;
b) теоцентрична;
c) антропоцентрична;
d) антропокосмічна.
36. Домінантою східнослов'янського середньовічного міста є:
a) хаотична забудова;
b) собор (або церква);
c) собор і ратуша;
d) житлова споруда.
37. Тип Богородиці в українській іконописній традиції:
a) Одигітрія;
b) замилування;
c) Оранта;
d) знамення.
38. Встановіть відповідність:
a) Берестейська унія 1581 р.;
b) "Острозька Біблія" 1483 р.;
c) "Пересопницьке Євангеліє" 1627 р.;
d) "Прогностична оцінка поточного" Юрія Дрогобича" 1596 р.;
е) Словник української мови "Лексикон" П.Беринди 1556 – 1561 рр.
39. Перша україномовна друкована кирилицею книга побачила світ:
a) 1450 р., місто Майнц;
b) 1615 р., місто Київ;
c) 1491 р., місто Краків;
d) 1573 р., місто Львів.
40. Хто і коли надрукував "Острозьку Біблію":
a) 1525 р., Франциск Скорина;
b) 1563 р., Василь Тяпинський;
c) 1581 р., Іван Федоров;
d) 1616 р., Памво Беринда.
41. Антропоцентричне сприйняття світу характерне для епохи:
a) бароко
b) Відродження
c) класицизму
d) Просвітництва
e) Середньовіччя
42. Перша спеціалізована музична школа в Україні працювала в:
a) Батурині;
b) Києві;
c) Глухові;
d) Чернігові;
e) Переяславі.
43. Український бароковий портрет втілює:
a) гармонію людини й оточення;
b) розчинення людини в світі;
c) внутрішній особистісний конфлікт;
d) вилучення людини зі світу.
44. Класицизм XVIII ст. воскресив дух епохи:
a) архаїки;
b) Ренесансу;
c) цивілізацій Давнього Сходу;
d) античності;
e) Середньовіччя.
45. До якого стилю мистецтва належить Андріївська церква в Києві:
a) візантійський;
b) бароко;
c) бароко українське;
d) готичний;
e) класицизм.
46. Першою науковою установою України вважається:
a) Києво-Могилянська академія
b) Львівська братська школа
c) Переяславський колегіум
d) Харківський університет
47. У Києво-Могилянській академії здобули освіту шість гетьманів України. Віднайдіть їх імена:
a) Дмитро Вишневецький (Байда);
b) Павло Полуботок;
c) Дмитро Дорошенко;
d) Іван Виговський;
e) Іван Скоропадський;
f)Іван Мазепа;
g) Кирило Розумовський;
h) Юрій Хмельницький;
i) Богдан Хмельницький;
j) Пилип Орлик;
k) Данило Апостол;
l) Іван Самойлович.
48. Києво-Могилянська колегія (академія) працювала в таких роках:
a) 1701 – 1876;
b) 1632 – 1738;
c) 1659 – 1795;
d) 1632 – 1817;
e) 1615 – 1830.
49. Друга золота доба українського мистецтва припадає на:
a) часи князювання Ярослава Мудрого
b) ккінець XVIII – початок XIX ст.
c) часи гетьмана Івана Мазепи
d) перша третина ХХ ст.
e) часи гетьмана Богдана Хмельницького.
50. Трагічний конфлікт особистості та суспільства є концепцією стилю:
a) бароко
b) рококо
c) готика
d) романтизм
e) реалізм.
51. Київський Політехнічний інститут було відкрито в:
a) 1900 р.,
b) 1895 р.,
c) 1901 р.,
d) 1897 р.,
e) 1898 р.
52. Хто з перерахованих художників працював в Україні протягом ХІХ ст.:
a) Аліпій, Андрій Рубльов, Федуско;
b) І.Айвазовський, Т.Шевченко, М.Ге, С.Васильківський;
c) А.Лосенко, І.Саблучок, Т.Шевченко, П.Дрожжин;
d) О.Мурашко, В.Кричевський, М.Бойчук, К.Малевич;
e) І.Кондзелевич, Г.Левицький, О.Антропов.
53. Коли почалася діяльність першого українського професійного театру (театр корифеїв):
a) 1875 р.
b) 1900 р.
c) 1882 р.
d) 1886 р.
54. Хто з перерахованих літераторів не належав до течії романтиків:
a) Олександр Пушкін;
b) Джордж Байрон;
c) Тарас Шевченко;
d) М.Стельмах;
e) Микола Гоголь.
55. Передові українські кола вважали його "консулом України в Європі", центром політичної еміграції XIX ст.:
І.Франко; М.Грушевський; М.Драгоманов; М.Павлик; П.Куліш.
56. В якому році царський уряд заборонив друкування книжок для дітей українською мовою:
1895; 1901; 1889; 1893; 1898.
57. Український театр корифеїв почав свою діяльність:
1900 р. – Київ, 1879 р. – Львів, 1885 р. – Полтава, 1882 р. – Єлисаветград.
58. Правильно розташуйте приналежність драматичних творів їх авторам:
a) І.Котляревський 1. "Украдене щастя";
b) Ф.Прокопович 2. "Назар Стодоля";
c) Т.Шевченко 3. "Лісова пісня";
d) Г.Квітка-Основ'яненко 4. "Хазяїн";
e) Леся Українка 5. "Наталка Полтавка";
f) І.Франко 6. "Володимир";
g) І.Карпенко-Карий 7. "Шельменко Денщик".
59. Якою сферою діяльності можуть бути об'єднані такі українці, як П.Могила, К.Острозький, Ф.Симиренко, В.Тарновський, М.Терещенко, Б.Ханенко, Г.Ґалаґан:
a) літературна творчість;
b) промислове виробництво;
c) мистецька діяльність;
d) меценатство;
е) політична діяльність.
60. Знайдіть відповідність між подіями та датами:
a) початок діяльності Наукового товариства ім. Т.Шевченка 1868 р.
у Львові,
b) Циркуляр міністра внутрішніх справ Росії П.Валуєва щодо 1701 р.
української мови,
c) заснування Кирило-Мефодіївського товариства 1892 р.
d) відкриття Новоросійського університету в Одесі 1863 р.
e) заснування у Львові товариства "Просвіта" 1846 р.
f) надання Київському колегіуму статусу Києво- 1865 р.
Могилянської академії
61. Знайдіть відповідність між назвою закладу та датою його відкриття:
a) Гірничий інститут в Катеринославі 1874 р.
b) Технологічний інститут в Харкові 1834 р.
c) Новоросійський університет в Одесі 1912 р.
d) Вчительський інститут в Глухові 1865 р.
e) Університет св. Володимира в Києві 1885 р.
62. До якого стилю мистецтва належить відомий будинок з химерами в Києві:
a) бароко;
b) візантійський;
c) романський;
d) еклектика періоду модернізму;
e) класицизм.
63. Утвердження суб'єктивності світобачення притаманне періоду панування стилю мистецтва:
a) бароко;
b) імпресіонізму;
c) класицизму;
d) готики.
64. Персоналізм притаманний культурній ментальності:
a) російській;
b) японській;
c) українській;
d) арабській;
e) англійській.
65. Доба Новітнього часу позначена домінуванням таких видів мистецтва:
a) просторових;
b) візуальних;
c) синтетичних;
d) часових.
66. Першим ректором Української Академії мистецтв (1917 р.) був:
a) Г.Нарбут;
b) М.Бойчук;
c) С.Васильківський;
d) Ф.Кричевський;
e) О.Мурашко.
67. Монтаж як художній засіб використовується в:
a) літературі;
b) скульптурі;
c) театрі;
d) кіномистецтві;
e) живописі.
68. Який з кінофільмів О.П.Довженка включено до почесного списку кращих фільмів світу всіх часів і народів:
a) "Арсенал";
b) "Звенигора";
c) "Україна в огні";
d) "Земля";
e) "Поема про море".
69. Українська культура ХХ ст. утверджує перемогу:
a) антропоцентризму;
b) антропокосмізму;
c) космоцентризму;
d) антропоморфізму.
70. Заповніть таблицю "Відомі діячі української науки та мистецтва"
Галузі | Прізвища |
Образотворче мистецтво | |
Кібернетика | |
Музика | |
Економічні науки | |
Історія | |
Медицина | |
Археологія | |
Мостобудування та зварювання | |
Літературознавство | |
Психологія |
М.Брайчевський, О.Білецький, А.Горська, Є.Патон, Ю.Мейтус, Г.Костюк, М.Амосов, О.Ліберман, В.Глушков, П.Толочко.
71. В яких галузях працювали ці видатні науковці: М.Амосов, І.Баренбойм, О.Богомолець, В.Вернадський, В Глушков, М.Гришко, Д.Заболотний, С.Корольов, М.Кравчук, О.Ляпунов, М.Остроградський, Є.Патон, М.Фомін, П.Холодний, М.Янгель.
Математика, мостобудування, кібернетика, ракетобудування, ботаніка, медицина, геохімія.
72. Визначте хто з перерахованих діячів працював у якій галузі.
Живопис, музика, полемічна література, філософія, історія, література, математика й кібернетика.
Д.Багалій, О.Богомазов, М.Бойчук, І.Вишенський, М.Грушевський, В.Глушков, О.Екстер, Н.Кобринська, З.Копистенський, О.Корнійчук, М.Костомаров, О.Кошиць, М.Кравчук, П.Лодій, О.Ляпунов, Б.Лятошинський, У.Самчук, Г.Сковорода, Г.Смотрицький, К.Стеценко, П.Тичина, І Труш, П.Юркевич.
73. На яких з перерахованих книг складає присягу президент України:
a) Конституція та Євангеліє;
b) Біблія та Конституція;
c) Остромирове Євангеліє та Конституція;
d) Конституція та Пересопницьке Євангеліє.
74. Знайдіть відповідність між авторами та їх творами:
a) С.Параджанов 1. "Червона рута"
b) О.Довженко 2. "Правда і кривда"
c) О.Гончар 3. будинок з химерами
d) В.Городецький 4. "Поема про море"
e) М.Стельмах 5. "Тіні забутих предків" (фільм)
f) В.Івасюк 6. "Собор".
75. Знайдіть відповідність між датами та подіями:
a) Створення театру "Березіль" Л.Курбасом 1. 1840 р.
b) Побачив світ кінофільм О.Довженка "Земля" 2. 1918 р.
c) Вихід з друку "Кобзаря" Т.Г.Шевченка 3. 1853 р.
d) Створення літературної організації "ВАПЛІТЕ" 4. 1922 р.
e) Відкриття Українського університету в Кам'янці-Подільському 5. 1925 р.
f) Відкриття пам'ятника князю Володимиру в Києві 6. 1930 р.
Завдання для експрес-контролів
Експрес-контролі є дієвою формою перевірки знань студентів, набутих на лекційних заняттях. Вони спонукають студентів до зосередженого, більш уважного прослуховування матеріалу лекції, ретельного ведення конспекту. Експрес-контролі проводяться наприкінці заняття протягом 15 хвилин. Викладач пропонує студентам експрес-контроль з метою перевірки та закріплення щойно почутого матеріалу. У переліку подано багато коротких конкретних питань з яких викладач формує кілька варіантів завдань, оскільки на потоках присутні водночас студенти кількох паралельних груп. Кожна група отримує окремий варіант завдань, що дає змогу охопити весь лекційний матеріал та заохочує студентів до більш уважної й активної роботи (наприклад, детального конспектування). Частина питань експрес-контролів спрямована на перевірку виконання завдань СРС вдома. У разі необхідності, перераховані нижче запитання можуть бути використані в якості індивідуальної перевірки знань студента з окремих тем курсу. Така перевірка може проводитися на семінарському заняття – студент отримує картку з завданнями й виконує їх. Відповіді повинні були чіткими, конкретними, логічними; вони як правило не потребують деталізації, оскільки на їх виконання відводиться до 15 хвилин.
Тема 1
· Визначити предмет, об'єкт та суб'єкт культурології.
· Назвати структурні складові культурології.
· Визначити поняття "культура".
· Довести полісемантичність поняття "культура".
· Назвати функції культури.
· Чи тотожні поняття "культура" та "цивілізація". Відповідь обґрунтуйте.
· Що таке мистецтво, назвати його види.
· Що таке стиль мистецтва. Назвати європейські стилі мистецтва.
· Перерахувати модерністські стилі в різних видах мистецтва та літератури.
· За якими критеріями відбувається поділ культури.
· Назвати складники культури.
· Дати характеристику елітарній культурі.
· Охарактеризувати народну (етнографічну) культуру.
· Визначити поняття "субкультура" та "контркультура"; порівняти їх.
· Що таке антикультура.
· Що таке масова культура; де, коли та як вона формувалася.
· Визначити цілі та характерні ознаки масової культури.
· Коли почалося формування наукового українознавства? З іменами яких діячів воно пов'язане.
· Перерахувати парадигми культурології, назвати їх представників.
· Охарактеризувати концепцію українського національного романтизму.
· Символічна концепція та її послідовники.
· Дати характеристику революційно-демократичної концепції.
· Цілісна концепція української культури.
· Перерахувати концепції української культури, назвати їх представників.
Тема 2
· Чи тотожні поняття "етнос" і "нація". Відповідь обґрунтувати.
· Що таке етногенез? Початки етногенезу українців.
· Дати визначення поняттям "етнічна культура" та "національна культура". Чи тотожні вони?
· Визначити ознаки національної культури та способи оволодіння нею.
· Історичне коріння української національної культури.
· Джерела української національної культури.
· Український етнос типологічно неоднорідний. Назвати його частини.
· Що таке діаспора? Назвати найбільші українські діаспори.
· Що таке субетнос? Назвати субетнічні групи українців.
· Назвати найбільші етнографічні райони України.
· Перерахувати фактори, що впливали на формування української національної культури.
· Довести що Україна поліетнічна держава.
Тема 3
· Пояснити поняття "антропосоціогенез".
· Людина є продуктом двох типів еволюції … (пояснити їх сутність).
· Визначити основні досягнення первісної людини часів палеоліту й мезоліту в Україні.
· Пояснити сутність неолітичної революції.
· Перерахувати найбільші досягнення Трипільської культури.
· Назвати кочові культури на українських теренах.
· Охарактеризувати первісне мистецтво.
· У чому полягає синкретичний характер ранніх форм культури.
· Пояснити сутність міфологічної свідомості.
· Коротко охарактеризувати види язичницьких вірувань.
· В чому полягає значення Збруцького ідола для розуміння світобачення наших предків.
· Назвати богів пантеону східних слов'ян.
· Довести політеїстичність вірувань східних слов'ян.
· Коли, як та на яких територіях відбувалося формування давньослов'янської людності.
Тема 4
· Пояснити терміни: агіографія, апокриф, патристика.
· Назвати хронологічні межі існування Київської Русі.
· Коротко схарактеризувати сутність релігійних реформ князя Володимира.
· Перерахувати нові явища в культурі Русі, що пов'язані з хрещенням.
· Назвати азбуки східних слов'ян. Яка між ними різниця.
· Дати коротку характеристику літописанню східних слов'ян.
· Назвати найдавніші книги, що збереглися з часів Київської Русі.
· В чому полягає різниця між мозаїчним та фресковим живописом.
· Назвати культові споруди, які збереглися з часів Київської Русі.
· В чому полягає виключне значення Софії київської у розвитку культури.
· Визначити місце Печерського монастиря в розвитку культури Русі.
· Що ви знаєте про іконописання на Русі. Які з давніх ікон збереглися до наших днів.
· Охарактеризувати розвиток наукових знань східних слов'ян.
· Що таке православно-язичницький синкретизм.
Тема 5
· Пояснити терміни: "гуманізм", "Ренесанс", "автентичність".
· Назвати українських гуманістів доби Відродження.
· Що таке братства православних міщан. Де й коли вони діяли в Україні?
· Охарактеризувати діяльність культурно-освітнього осередку в Острозі.
· Коротко охарактеризувати розвиток мистецтва України XV – XVII ст.
· Визначити особливості архітектури та будівництва в Україні впродовж XV – XVII ст.
· Назвати найвідоміші рукописні книги XV – XVII ст., що збереглися до нашого часу.
· Де й коли виникло кириличне україномовне друкарство, хто був друкарем цих перших книг?
· Назвати імена українських полемістів.
· Які міста України мали Магдебурзьке право; в чому полягає його сутність?
· Назвати імена східнослов'янських першодрукарів.
· Які наслідки для розвитку культури мало прийняття Берестейської унії (1596)?
· Якою була роль князя Костянтина Острозького, Петра Могили, гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного в розвитку української культури?
Тема 6
· Яким чином українська державність впливала на розвиток культури?
· Коротко охарактеризувати бароко як стиль мистецтва.
· У чому полягають особливості українського (козацького) бароко?
· Довести що Києво-Могилянська академія була колискою національної науки та професійного мистецтва.
· Які заслуги гетьмана І.Мазепи перед українською культурою?
· Хто з українських гетьманів навчався в Києво-Могилянській академії?
· В чому полягає вплив української культури XVII – XVIII ст. на російську культуру?
· Якими фактами підтверджується формування школи українських зодчих у добу бароко.
· Коротко охарактеризувати сутність епохи Просвітництва.
· Назвати українських діячів доби Просвітництва.
· В яких містах України існували колегіуми в XVIII ст.?
· Перша спеціальна музична школа в Україні існувала в місті ….
· Другою золотою добою українського мистецтва називають період ….
Тема 7
· Коротко охарактеризувати український національний романтизм.
· Перерахувати університети в Україні ХІХ ст.
· Їх імена пов'язані з першими десятиліттями роботи Харківського університету.
· Коли й чому почалося українське культурне відродження?
· Коротко охарактеризувати діяльність Кирило-Мефодіївського братства.
· Розказати про діяльність "Руської трійці".
· Доведіть, що впродовж ХІХ ст. мали місце репресії царського уряду щодо української культури.
· Пояснити сутність поняття "реалізм" в культурі України.
· Дати визначення стилям мистецтва класицизм і еклектика.
· Перерахувати імена видатних українських діячів ХІХ ст. за напрямами діяльності: література, театральне мистецтво, живопис, музика, історія та етнографія, точні науки та механіка, природничі науки, філософія.
· Які заслуги І.П.Котляревського перед українською культурою?
· Визначте роль Т.Г.Шевченка в становленні української національної свідомості.
· Якою є роль І.Я.Франка в становленні української культури?
· Розкажіть про розвиток української літературної мови з кінця XVIII століття.
· Дати визначення поняття "модернізм", назвати його основні ознаки.
· Перерахувати нові течії в архітектурі й мистецтві України з кінця ХІХ ст.
· Назвати модерністські стилі мистецтва та імена їх представників.
· Якою була культурна політика Центральної ради?
· Охарактеризувати культурну політику П.Скоропадського.
Тема 8
· Дати визначення поняттям "коренізація" та "українізація".
· Назвати імена видатних діячів української культури першої половини ХХ ст. та вказати сфери їх діяльності.
· Які зміни сталися в галузі освіти України з 20 – х років ХХ ст.?
· Коли було створено Академію наук України, хто став першими академіками?
· Назвати літературні організації в Україні першої половини ХХ ст.
· Яким був внесок Л.Курбаса та О.Довженка в розвиток українського мистецтва.
· Що це за творчий метод "соціалістичний реалізм"?
· Якою була релігійна ситуація в Україні в роки радянської влади? Дати визначення поняттям "ждановщина", "космополітизм", "Розстріляне відродження".
· Як розвивались культура та духовне життя в Україні часів хрущовської "відлиги"?
· Що нового принесли в літературу та мистецтво "шестидесятники"?
· Охарактеризувати культурну стагнацію в Україні другої половини ХХ століття.
· Пояснити сутність дисидентського руху в Україні, назвати активних діячів.
Тема 9
· Що таке постмодернізм?
· Розкажіть про культурні досягнення української діаспори.
· Назвати видатних діячів української культури другої половини ХХ ст. в галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, кінематографії.
· Назвати видатних діячів української науки різних галузей знань.
· Визначити основні проблеми, що постали перед українською культурою в роки розбудови незалежної держави.
· Імена яких діячів культури поверненні народу?
· Пояснити поняття плюралізм та толерантність.
· Визначити вплив мас-медіа на формування світогляду.
· В чому полягає сутність "вестернізації" (європеїзації) сучасної української культури.
· Пояснити терміни "інформаційне суспільство", "мультикультурність".
Питання для підготовки до складання екзамену
1. Наука про культу