Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


На основі моделі можна зробити наступний висновок: рівень ВВП буде рівноважним тільки тоді, коли вилучення повністю компенсуватимуться ін’єкціями




Для глибшого розуміння цього висновку слід розглянути наступні дефініції:

1. Вилученн я – невитрачена частина доходу (заощадження, чисті податки, витрати на придбання імпорту).

2. Ін’єкції (вливання) - це такі форми витрат, які не йдуть на виробництво поточного ВВП, але спрямовуються на його закупівлю, зокрема вони здійснюються у формі державних закупівель, запланованих інвестицій фірм та експорту (закупівля сектором закордон вітчизняної продукції).

Рис. 9.2. Рівноважний ВВП в моделі «вилучення – ін’єкції»

На рис. 9.2 лінія запланованих (автономних) інвестицій (ВІзапл.) має вигляд горизонтальної лінії, оскільки інвестиційні плани підприємств не залежать від поточного доходу. Лінія заощаджень (З) має вигляд позитивної похилої лінії і відображає пряму залежність заощаджень від поточного доходу.

У точці З1 – ситуація загальноекономічної рівноваги, коли заощадження відповідають запланованим інвестиціям, про що свідчить перетин їхніх ліній. За цих умов підприємства інвестують стільки ж, скільки заощаджує приватний сектор економіки, тобто З = ВІзапл.

У точці З2 - ситуація загальноекономічної нерівноваги, коли заощадження більші від запланованих інвестицій (З2 > ВІзапл.). Але рівновага відновиться завдяки незапланованому збільшенню інвестицій в товарні запаси (З2 = ВІзапл. + ВІнезапл.).

У точці З3 - ситуація загальноекономічної нерівноваги, коли заощадження менші від запланованих інвестицій (З3 < ВІзапл.). Але рівновага відновиться завдяки незапланованому зменшенню інвестицій у товарні запаси (З3 = ВІзапл. – ВІнезапл.).

Отже, незаплановані інвестиції є вирівнюючим елементом, за рахунок якого фактичні інвестиції завжди врівноважуються із заощадженнями. Такий висновок кореспондується із методом «витрати - випуск», згідно з яким фактичні сукупні витрати завжди врівноважуються з ВВП за рахунок незапланованих інвестицій.

Рис. 9.6. Інфляційний та рецесійний розриви

На графіку: С+І – заплановані сукупні витрати (домогосподарств та фірм), ЧНП – чистий національний продукт, С+І0 – фактичні сукупні витрати, N – точка довгострокової макроекономічної рівноваги; N1, N2– точки короткострокової макроекономічної рівноваги.

 

Рис. 10.3. Виробнича функція Коба-Дугласа

На графіку зображено комбінації праці(L) та капіталу(K), що забезпечують виробництво 200 і 400 одиниць продукції. Перехід по лінії економічного зростання (OG) від А до В в 2 рази (від 200 до 400) зумовлюється пропорційним збільшенням обох ресурсів вдвічі при незмінній їх комбінації. Співвідношення ОА/ОL1 або ОВ/ОL2 – називають продуктивністю праці, а ОА/ОК1 або ОВ/ОК2 – продуктивністю капіталу (капіталовіддачею). Як видно з графіку, ізокванти на графіку Коба-Дугласа мають класичну, випуклу форму, оскільки у виробничій функції еластичність заміщення факторів виробництва (K,L) = 1

Рис. 10.4. Крива виробничих можливостей

Отже, зміщення від А до В потребує збільшення інвестицій. При цьому темпи економічного зростання залежать від відношення між інвестиційними та споживчими товарами в структурі виробництва, тобто від норми нагромадження. Якщо в цій структурі частка інвестиційних товарів збільшуватиметься, то в поточному періоді це зменшить норму споживання, але у майбутньому прискорить економічне зростання

Графічно інтерпретація економічної динаміки Р. Харрода була представлена Василем Леонтьєвим (рис. 10.5).

Рис. 10.5. Виробнича функція Василя Леонтьєва

На графіку зображено випадок економічної динаміки в умовах жорсткої доповнюваності факторів виробництва (у стійкій пропорції), тобто гранична норма заміщення ресурсів=0, еластичність заміщення=0.

Темп економічного зростання буде нарощуватись, якщо схильність до заощаджень буде падати (тобто інвестиції зростатимуть), а капіталоємність продукції зменшуватись (тобто віддача від інвестицій зростатиме).

Аналогічна модель економічної динаміки, запропонована Євсеєм Домаром:

g = s’×В, де: g – стійкий темп економічного зростання протягом тривалого часу, s’ – схильність до заощаджень, В – продуктивність інвестицій (капіталовіддача).

Графічна інтерпретація модифікованої Робертом Солоу виробничої функції Кобба-Дугласа представлена на рис. 10.6.

Рис. 10.6. Виробнича функція в моделі Солоу

Як видно з рис. 10.6, чим більша капіталоозброєність (k), тим вища продуктивність праці (y). Нахил кривої виробничої функції (f(k)) є граничним продуктом капіталу (МРК=Dy/Dk), який показує на скільки одиниць збільшується продуктивність праці (y) при зростанні капіталоозброєнності (k) на 1. Також, зростання виробничої функції не є безкінечним - зі збільшенням k крива виробничої функції стає все більш пологішою, що свідчить про зменшення швидкості зростання граничного продукту капіталу, відповідно до закону спадної віддачі ресурсів (або спадної продуктивності факторів виробництва).[12]





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 364 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2486 - | 2162 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.