Ћекции.ќрг


ѕоиск:
 атегории:

јстрономи€
Ѕиологи€
√еографи€
ƒругие €зыки
»нтернет
»нформатика
»стори€
 ультура
Ћитература
Ћогика
ћатематика
ћедицина
ћеханика
ќхрана труда
ѕедагогика
ѕолитика
ѕраво
ѕсихологи€
–елиги€
–иторика
—оциологи€
—порт
—троительство
“ехнологи€
“ранспорт
‘изика
‘илософи€
‘инансы
’ими€
Ёкологи€
Ёкономика
Ёлектроника

 

 

 

 


ѕсихолог≥€ управл≥нн€ нововведенн€ми в орган≥зац≥њ
≤нновац≥йна (пов'€зана ≥з зд≥йсненн€м нововведень, зм≥н) сфера Ї одн≥Їю з найважлив≥ших у д≥€льност≥ кер≥вника, одним з найзахоплив≥ших процес≥в в управл≥нн≥.

Ћюди по-р≥зному реагують на нововведенн€. « погл€ду психолог≥њ це в багатьох випадках залежить в≥д особист≥сного ставленн€ до зм≥н, зумовленого позитивною чи негативною њх оц≥нкою. ” процес≥ запровадженн€ будь-€кого обірунтованого нововведенн€ утворюЇтьс€ принаймн≥ п'€ть груп людей, €к≥ по-р≥зному реагують на зм≥ни: противники, скептики, нейтрали, прихильники та ентуз≥асти.

ѕротивники. ¬они негативно ставл€тьс€ до нововведень, надають перевагу традиц≥йним методам, способам, формам роботи. ≤нод≥ чин€ть оп≥р конкретному нововведенню, намагаютьс€ залучити до цього ≥ тих, хто ще повн≥стю не визначивс€.

ѕричинами спротиву нововведенн€м можуть бути:

Ч др≥бновласницький ≥нтерес;

Ч нерозум≥нн€ ≥ деф≥цит дов≥ри;

Ч р≥зне оц≥нюванн€ ситуац≥њ;

Ч низька терпим≥сть до зм≥ни;

Ч тиск колег;

Ч втома в≥д зм≥н;

Ч попередн≥й невдалий досв≥д зм≥н.

¬изначено способи подоланн€ опору з використанн€м низки п≥дход≥в:

1. ѕросв≥та та по≥нформован≥сть сп≥вроб≥тник≥в. ≤нформуванн€ про нововведенн€ до того, €к воно в≥дбудетьс€, можлив≥сть сп≥вроб≥тник≥в з'€сувати хвилююч≥ питанн€, висловити побоюванн€ з приводу передбачуваноњ зм≥ни, в≥дкрите сп≥лкуванн€ ≥ взаЇмод≥€ допомагають њм усв≥домити необх≥дн≥сть зм≥н, в≥дчути, що у прийн€тт≥ р≥шенн€ щодо них враховано ≥ думку колективу. ”се це дуже важливо за деф≥циту ≥нформац≥њ, циркулюванн€ недостов≥рних в≥домостей.

2. ”часть ≥ залученн€ людей до обговоренн€ нововведень. —в≥дченн€м цього Ї готовн≥сть ≥н≥ц≥атор≥в зм≥н вислухати ос≥б, €ких вони торкаютьс€, використати њхн≥ поради. ÷ей п≥дх≥д Ї ефективним, €кщо ≥н≥ц≥атори зм≥н потребують додатковоњ ≥нформац≥њ та п≥дтримки тих, кого вони стосуватимутьс€.

3. ƒопомога та п≥дтримка. ¬они залежать в≥д типу перетворень, можуть охоплювати навчанн€ нових навичок, управл≥нн€ стресом, обговоренн€ сп≥льних проблем, конкретну п≥дтримку сп≥вроб≥тник≥в, котр≥ потребують допомоги.

4. ѕереговори та угоди. “аку тактику (з окремими ≥ндив≥дами, з групами) застосовують, коли нововведенн€ реально ставл€ть конкретних ос≥б у програшне становище.

—кептики (вербальн≥ противники). ¬они на словах ви€вл€ють незадоволенн€ нововведенн€ми, однак за власною ≥н≥ц≥ативою не вдаютьс€ до жодних практичних крок≥в, €к≥ б унеможливили зм≥ни.

Ќейтрали. ÷€ категор≥€ ос≥б байдуже ставитьс€ до будь-€ких зм≥н та нововведень. ¬они вважають, що нововведенн€ не вплине на њх трудову д≥€льн≥сть, а €кщо це ≥ станетьс€, то незначною м≥рою.

ѕрихильники. ¬они, €к правило, схвалюють ≥ на словах п≥дтримують нову ≥дею, однак у конкретн≥й справ≥ мало≥н≥ц≥ативн≥. ≤нод≥ у них виникають сумн≥ви щодо ефективност≥ й актуальност≥ конкретного вар≥анта проекту.

≈нтуз≥асти. як ≥н≥ц≥атори або активн≥ прихильники зм≥н, вони п≥дтримують њх ≥ на словах, ≥ на практиц≥. —воњми ≥де€ми намагаютьс€ залучити до новоњ справи €комога б≥льше людей в орган≥зац≥њ.

Ќер≥дко в орган≥зац≥њ можуть виникати психолог≥чн≥ перешкоди нововведенн€м Ч мотивац≥йн≥ чинники, €к≥ ускладнюють пов'€зану ≥з нововведенн€ми д≥€льн≥сть. ѓх соц≥ально-психолог≥чн≥ механ≥зми надзвичайно складн≥, тому кер≥вников≥ сл≥д достеменно знати про них, щоб краще в≥дчувати ситуац≥ю та ефективн≥ше використовувати засоби ≥ методи њх подоланн€. «агалом ≥ндив≥д не може без нового, проте у кожного сво€ межа сприйманн€ зм≥н, терпимост≥ до них. Ћюдина з низькою межею терпимост≥ до зм≥н вигадуЇ причини, намагаючись переконати в њх недоц≥льност≥ або неможливост≥. Ќайчаст≥ше це пов'€зано ≥з в≥ком ≥ статтю ≥ндив≥да. ѕобутуЇ, наприклад, твердженн€, хоч ≥ не беззаперечне, що ж≥нки консервативн≥ш≥ за чолов≥к≥в. ” багатьох людей зм≥ни можуть викликати стресов≥ реакц≥њ. —прийманн€ нового також пов'€зане ≥з психолог≥чною установкою, €ка ви€вл€Їтьс€ через пол€ризац≥ю ступен€ його новизни. «а такою установкою те, що хоч трохи знайоме, здаЇтьс€ зовс≥м близьким ≥ зрозум≥лим, а менш знайоме Ч майже незнайомим. ”се це п≥дкреслюЇ важлив≥сть психолог≥чноњ п≥дготовки людей до зм≥н.

” процес≥ обірунтуванн€, п≥дготовки, зд≥йсненн€ зм≥н найчаст≥ше про€вл€ютьс€ так≥ види психолог≥чних бар'Їр≥в:

1. Ѕар'Їр некомпетентност≥. ¬иникаЇ у невпевнених у своњх силах ос≥б, €к≥ побоюютьс€, що п≥сл€ зм≥н не зможуть €к сл≥д виконувати своњ обов'€зки. ÷е спричинено њх сумн≥вами у здатност≥ п≥двищити свою квал≥ф≥кац≥ю чи переквал≥ф≥куватис€. ÷ей бар'Їр можна подолати ≥ завд€ки попередньому обговоренню ≥ ознайомленню з нововведенн€м.

2. Ѕар'Їр навичок, звичок, традиц≥й. ѕороджують його намаганн€ людини зберегти ≥снуючий спос≥б роботи. ƒолати цей бар'Їр непросто. ƒл€ початку варто передбачити, €к за нових умов використати сформован≥ навички, звички, традиц≥њ. ¬се це послабить дискомфортн≥ переживанн€, спричинен≥ ≥нновац≥йними процесами.

3. Ѕар'Їр ≥дил≥њ. ¬≥н Ї породженн€м задоволенн€ прац≥вник≥в ус≥ма умовами (статусом, матер≥альним забезпеченн€м тощо). ≤нод≥ вони задоволен≥ надто малим, оск≥льки не знають, що можна працювати ≥ жити краще. ѕодоланню цього бар'Їра спри€Ї пор≥вн€нн€ реального стану справ з тим, що може бути дос€гнутий внасл≥док конкретного нововведенн€.

4. Ѕар'Їр зб≥льшенн€ навантаженн€. ≤нновац≥њ, €к правило, передбачають розширенн€ виробництва прац≥, що супроводжуЇтьс€ п≥двищенн€м њњ ≥нтенсивност≥, зм≥ною системи нормуванн€ тощо. “ак≥ зм≥ни прац≥вники сприймають €к зб≥льшенн€ навантаженн€, що й зумовлюЇ негативне ставленн€ до них. Ќейтрал≥зувати його можуть переконан≥сть у тому, що нововведенн€ забезпечить зм≥цненн€ конкурентних позиц≥й орган≥зац≥њ, гарантуватиме збереженн€ робочих м≥сць, п≥двищенн€ зароб≥тноњ плати тощо.

5. Ѕар'Їр компенсац≥њ й винагороди. ÷ей бар'Їр властивий передус≥м тим, хто намагаЇтьс€ будь-що уникнути незручностей. ѕро€вл€Їтьс€ в≥н через переживанн€, пов'€зан≥ з невпевнен≥стю, що додатков≥ зусилл€ будуть в≥дпов≥дно компенсован≥. ѕереживають люди ≥ невизначен≥сть винагороди, посади в майбутньому. якщо кер≥вництво, враховуючи ≥ндив≥дуальн≥ €кост≥ своњх сп≥вроб≥тник≥в, ч≥тко використовуЇ моральне та матер≥альне стимулюванн€, цей бар'Їр не Ї неподоланним дл€ зм≥н.

6. Ѕар'Їр зм≥ни м≥сц€ роботи. –езультатами нововведень часто бувають структурн≥ перем≥щенн€, скороченн€ штат≥в тощо. «а таких обставин люди не впевнен≥, що нова робота чи нова посада буде кращою, що породжуЇ пасивн≥сть або оп≥р зм≥нам. якщо кер≥вництво подбаЇ про пор≥вн€нн€ ≥снуючих ≥ майбутн≥х умов, надасть сп≥вроб≥тникам можлив≥сть вибору, бар'Їра можна уникнути або ефективно його подолати.

7. Ѕар'Їр УшефаФ. ¬≥н виникаЇ через невпевнен≥сть у тому, що кер≥вники справл€тьс€ з новими завданн€ми (недостатн€ компетенц≥€, профес≥йна п≥дготовка, орган≥заторськ≥ зд≥бност≥ та ≥н.).

8. Ѕар'Їр Усоц≥альний затишокФ. ѕрацюючи певний час у колектив≥, людина набуваЇ в≥дпов≥дного статусу, €кий з роками п≥двищуЇтьс€, що спри€Ї задоволеност≥ своњм становищем. «а нововведень прац≥вники остер≥гаютьс€, що цей статус може похитнутис€, зруйнуютьс€ ран≥ше сформован≥ в≥дносини.

–еал≥зац≥€ нововведенн€ пов'€зана з д≥Їю р≥зноман≥тних психолог≥чних чинник≥в ≥ залежить в≥д того, хто Ї ≥н≥ц≥атором, хто п≥дтримуЇ ≥ хто њм протистоњть, €к вплине нововведенн€ на житт€ прац≥вник≥в, наск≥льки переконливо представлено його проект.

Ќововведенн€ завжди несуть у соб≥ певний ризик ≥ непередбачуван≥сть. —аме тому вони можуть викликати стресову реакц≥ю у прац≥вник≥в, €к≥ ви€вл€ють р≥зн≥ ≥ндив≥дуальн≥ стратег≥њ житт€ в проблемних ситуац≥€х: одн≥ надають переваги активним д≥€м ≥ подоланню проблем, ≥нш≥ визнають за краще зачекати, доки проблема сама собою розв'€жетьс€. ѕсихолог≥чн≥ бар'Їри на шл€ху до перетворень пов'€зан≥ не т≥льки з≥ зм≥нами обставин житт€ людей, а й з непередбачуван≥стю або зм≥ною майбутнього: прогнозоване розширенн€ можливостей зумовлюЇ позитивне ставленн€ до ≥нновац≥й, а прогнозоване звуженн€ можливостей Ч оп≥р њм. ѕороджувати психолог≥чн≥ бар'Їри можуть €к суб'Їктивн≥, так ≥ об'Їктивн≥ чинники.

ѕсихолог≥чний бар'Їр Ч насл≥док нев≥дпов≥дност≥ зовн≥шн≥х вплив≥в (подразник≥в) внутр≥шньому УяФ (≥нтересам, потребам, спр€мованост≥ особистост≥ тощо), через що формуЇтьс€ негативне ставленн€ до Уподразник≥вФ, прагненн€ захиститис€ в≥д нього.

ќсобливост≥ реагуванн€ на ≥нновац≥њ в≥дчутно залежать в≥д характеру ≥ темпераменту людини. Ќайчаст≥ше бувають так≥ повед≥нков≥ реакц≥њ:

Ч спогл€дальне реагуванн€, що постаЇ €к ≥ндиферентн≥сть, пасивн≥сть, байдуж≥сть;

Ч стих≥йно-повс€кденне реагуванн€, €ке залежить в≥д под≥й та обставин житт€;

Ч активне реагуванн€, ви€вами €кого Ї або агресивне в≥дкиданн€ (ворожнеча), незгода (критика, осуд), конформне прийн€тт€ (пристосуванн€, лицем≥рство та ≥н.), творчо-перетворювальне прийн€тт€, сп≥вв≥днесене ≥з сенсом житт€, лог≥кою сусп≥льних тенденц≥й, або рад≥сне прийн€тт€, коли беззастережно сприймаютьс€ будь-€к≥ зм≥ни;

Ч тривожне реагуванн€, що залежить в≥д особист≥сних властивостей ≥ €костей ≥ндив≥да (низька самооц≥нка, сором, почутт€ провини, упов≥льнен≥ реакц≥њ, п≥дозр≥л≥сть тощо).

ќтже, псих≥чний стан, €кий про€вл€Їтьс€ у неадекватн≥й пасивност≥ ≥ндив≥да, перешкоджаЇ виконанню людиною певних д≥й стосовно нововведень. ≈моц≥йний механ≥зм психолог≥чного бар'Їра пол€гаЇ в посиленн≥ негативних переживань та установок Ч сорому, почутт€ провини, страху, тривоги, низькоњ самооц≥нки. ¬се це безперечно позначаЇтьс€ на ситуац≥њ впровадженн€ нововведенн€.

ѕоделитьс€ с друзь€ми:


ƒата добавлени€: 2015-11-23; ћы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 696 | Ќарушение авторских прав


ѕоиск на сайте:

Ћучшие изречени€:

Ћучша€ месть Ц огромный успех. © ‘рэнк —инатра
==> читать все изречени€...

2051 - | 1931 -


© 2015-2024 lektsii.org -  онтакты - ѕоследнее добавление

√ен: 0.011 с.