Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні поняття кінематики і динаміки обертального руху




Обертальним рухом твердого тіла називається такий рух, при якому траєкторії тіла є концентричними колами з центром на одній прямій, що називається віссю обертання (рис. 2.3).


Рис. 2.3

 

Миттєві швидкості точок тіла, здійснюючого обертальний рух, можуть відрізнятися (наприклад, для точок А і В: ). Тому для характеристики обертального руху тіл незручно користуватися такими поняттями кінематики як переміщення, швидкість, прискорення точки. Положення тіла при обертальному русі зручно характеризувати кутом обертання . Слід звернути увагу, що за малий проміжок часу всі точки тіла повернуться на один і той же кут . Отже, мірою переміщення тіла за малий проміжок часу є елементарний кут повороту . Тоді швидкість зміни кута обертання можна характеризувати кутовою швидкістю , тобто похідною кута обертання за часом. А бистроту зміни кутової швидкості можна оцінювати, визначаючи кутове прискорення як похідну кутової швидкості за часом.

Прийнято розглядати кутову швидкість і кутове прискорення як вектори і . Вектор кутової швидкості напрямлений вздовж осі обертання в бік поступального руху правого гвинта, коли його повертати за напрямом обертання тіла (рис. 2.4). Вираз визначає модуль вектора .

Рис. 2.4

 

Необхідно звернути увагу на таку обставину. Щоб надати тілу обертального руху, або змінити кутову швидкість обертання, необхідно прикласти до тіла певну силу .Однак крім величини і напрямку сили важливо, в якій точці тіла прикладається сила.

Наприклад, при обертанні будь-якого тіла за допомогою важеля, (при затягуванні болта гайковим ключем (рис. 2.5)) істотним виявляється не тільки модуль сили, але й довжина важеля (його плече). Очевидно, чим далі від осі обертання розміщена точка прикладання сили, тим більше буде обертаюча дія цієї сили. Тому, в динаміці обертального руху, для характеристики обертаючої дії сили вводиться фізична величина М, яку називають момент сили. Спрощенню момент сили визначається як добуток сили F на плече h:

 

M=F·h.

Рис. 2.5

 

Але в більшості прикладних задач момент сили знаходять відносно вибраної точки і відносно вибраної осі. Треба обов’язково уявляти різницю між цими величинами.

Момент сили відносно точки – величина векторна. Наприклад, якщо в точці А (рис. 2.6) до тіла прикладена сила , то момент сили відносно точки О визначається векторним добутком

,

де – радіус вектор, проведений з точки О в точку прикладання сили А.

 

 

Рис. 2.6

 

Вектор перпендикулярний до площини, в якій лежать вектори і і напрямлений у той бік, звідки обертання, яке викликає сила видно проти годинникової стрілки. Його модуль

,

де – кут між векторами і , а – довжина перпендикуляру, проведеного з точки О на лінію дії сили. Величину називають плече сили.

Отже, модуль моменту сили дорівнює добутку сили на плече, а розмірність моменту:

[M] = H·м.

Момент сили відносно нерухомої осі – скалярна величина, яка дорівнює проекції на вісь z вектора моменту сили , який визначено відносно довільної точки О, що лежить на даної осі (рис. 2.7).

Момент сили відносно точки задає у просторі напрям осі, відносно якої оберталось би тіло під дією сили, а його модуль характеризує обертаючу дію сили.

Момент сили відносно осі характеризує обертаючу дію сили тільки відносно вибраної осі z.

 

 


Рис. 2.7

 

Якщо вісь z співпадає з напрямком вектора , то момент сили відносно осі може розглядатися у вигляді вектора, співпадаючого з віссю z.

Між фізичними величинами силою і моментом сили можна провести певну аналогію. Сила характеризує зовнішній вплив на тіло, або матеріальну точку при поступальному русі. Дія сили призводить до появи прискорення (і швидкості, якщо спочатку тіло знаходилося в стані спокою).

Основний закон динаміки поступального руху (ІІ закон Ньютона):

.

З нього випливає, що прискорення тіла пропорційно діючої силі, а напрям прискорення співпадає з напрямком сили.

Момент сили характеризує зовнішній вплив на тіло при обертальному русі. Момент сили призводить до виникнення кутового прискорення (і кутової швидкості, якщо спочатку тіло знаходилося в стані спокою). Основний закон динаміки обертального руху має схожий вигляд:

,

де скалярна величина, яка є мірою інертності тіла при обертанні (момент інерції тіла). Отже, кутове прискорення , яке зумовлено моментом сили , пропорційно моменту і співпадає з напрямком моменту.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 545 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2440 - | 2195 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.