1. Риси нової соціокультурної дійсності.
2. Проблема типології української національної культури.
3. Тенденції сучасного національно-культурного відродження.
4. Методика підготовки до семінарських занять та їх плани
Семінарські заняття - одна із провідних форм навчально-виховного процесу, яка сприяє активізації самостійної роботи студентів. Пропонована тематика семінарських занять охоплює найважливіші проблеми історії української культури з найдавніших часів до наших днів.
Тепер безпосередньо про підготовку до занять. Необхідно, перш за все, уважно ознайомитися з темою і планом семінарського заняття. Потім опрацювати конспект лекції по цій темі (це полегшить з'ясування суті проблеми, а також сприйняття джерел та літератури), підручники та навчальні посібники, документи, монографічну, мемуарну літературу і т.д. Для глибокого розуміння матеріалу слід постійного працювати над категоріями й поняттями по історії української культури. Слід звертатися до довідників, словників, енциклопедій. Необхідну літературу, в т.ч. в електронному варіанті для користування можна взяти в бібліотеці вузу (читальний зал № 1).
Рекомендовану роботу (або її розділи) слід читати повністю. Уривки не дають можливості освоїти все багатство ідей твори. Важливо не тільки переказати зміст прочитаного, а й осмислити, критично проаналізувати і уміти застосувати ідеї твору на практиці для аналізу культурних явищ, подій, процесів.
Відповідальним етапом підготовки до семінарських занять є конспектування першоджерел, культурологічної літератури. Конспект складається відповідно до плану семінарського заняття або планом джерела. Починаючи конспектування, вкажіть прізвище автора роботи, повна назва твору, рік і місце видання. Вивчаючи роботу, слід виділяти, фіксувати основні думки і положення відповідно до плану семінарського заняття. Спочатку прочитайте, запис ведіть після вторинного читання, визначивши, що головне, а що другорядне.
Конспект слід вести акуратно, оформити заголовок, вказати дату проведення записів. Доцільно виділяти в ньому найбільш важливі висновки і положення різними способами. Ось деякі з них:
= - рівно;
NB! - дуже важливо, зверни увагу!
> < - більше, меньше
PS - доповнення, приписка і т.д.
SIC! - так, я згоден з цією думкою!
Можна придумати і свою систему виділення тих чи інших місць в конспекті. Готуючись до занять, важливо звернути увагу на мемуарну літературу, художню, твори мистецтва, в яких відображені окремі періоди і події історії української кулдьтури.
Останнім етапом підготовки до семінару є складання тексту виступу у формі реферату, повідомлення, розширеного плану або тез.
Виступ на семінарі студента слід розраховувати на 7-10 хвилин з основного питання, додаток - на 4-5 хвилин. Якщо студент бере слово не першим, слід дати оцінку попереднім виступам. Оцінюючи відповідь товариша, подумайте, чи відповідає він наступним вимогам (рецензування відповіді, реферату):
1. Повнота і правильність викладу фактів, висновків, датування подій.
2. Послідовність і доказовість викладу.
3. Використання та пояснення нових культурологічних термінів термінів.
4. Використання елементів презентації конкретної теми.
5. Мовні помилки (повтори, слова-паразити і т.д.) спочатку слід відзначити позитивні риси, а потім недоліки і дати загальну оцінку виступу, реферату.
Рекомендується не читати записи, а користуватися ними тільки при цитуванні. У зошиті для самостійної роботи по історії української культури ь повинні бути відповіді на питання, які студент зобов'язаний самостійно вивчити при підготовці до семінару і модульної контрольної роботи.
Семінар 1. Тема Витоки української культури.