Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Запорозька Січ на міжнародній арені




Запорозька Січ посіла важливе місце в міждержавних відносинах країн Європи і Азії. Це стало результатом відносної самостійності Січі у зовнішній політиці, наявності у неї багатотисячного боєздатного війська, територіального розташування козацького краю на межі між європейським і азіатським світом.

Основними напрямами зовнішньої політики Запорозької Січі були:

· боротьба проти татарсько-турецької агресії. Цю функцію козацтво взяло на себе з самого початку свого існування.

· Героїчні, найбільш резонансні походи проти татар і турків пов'язані з іменами гетьманів Богдана Ружинського (1575 р.), Самійла Кішки (поч. XVII ст.), Михайла Наймановича (1608 р.), Петра Конашевича-Сагайдачного (1616 р.).

· Завдяки активній наступальній тактиці козаки підривали могутність Кримського ханства і Туреччини, перетворювалися на провідну силу в боротьбі проти цих держав.

· Козаки втручалися у конфлікти, що виникали у стосунках між Кримом і Туреччиною, прагнули використати їх для зміцнення власних позицій;

· відносини з Московською державою, які характеризуються як складні і неоднозначні. Українців і росіян зв'язувала єдина православна віра, спадщина Київської Русі, потреба захисту від Кримського ханства і Туреччини. Союзницькі відносини з Москвою були у гетьмана Дмитра Вишневецького. Були й інші випадки співробітництва між козаками і московським урядом, координації їх спільних дій проти татар і турків. Разом з тим, стосунки Запорозької Січі з Московською державою залишалися напруженими, а часто І відкрито ворожими. Перебуваючи у складі Речі Посполитої, козаки виступали на її боці у воєнних конфліктах з Московщиною;

· урядами різних західноєвропейських країн, у т.ч. Австрії, Франції, козаки запрошувалися на військову службу і тим самим втягувалися в орбіту європейської політики.

Успіхи Запорозької Січі на міжнародній арені сприяли її зміцненню, стимулювали її внутрішньополітичну діяльність, спрямовану на захист українських інтересів. Наприкінці XVI - на поч. XVII ст. Січ стала центром визвольного руху українського народу.

Умови розвитку української культури в другій половині ХIV ст.:

· Постійні національні та релігійні утиски з боку Речі Посполитої, Угорщини, Туреччини.

· Відсутність єдиного політичного і духовного центру негативно впливало на культурний розвиток українських земель.

· Взаємодія із західноєвропейською культурою, вплив ідей Відродження, реформації та гуманізму.

· Вплив героїчних походів козаків на культурне життя українців.

· Поява книгодрукування.

· Особлива роль братств у культурному житті України.

 

На 30-40рр.16ст.на українські землі приходять ідеї Реформації- рух в Європі у західному християнстві за здешевлення церкви,проти церковного свавілля, за обмеження влади духовенства,за проведення обрядів національними мовами, в результаті Реформації виникає третя гілка християнства- протестантизм.

Для України Реформація - це активізація інтересу до української мови, культури, переклад на неї Святого Письма. Прикладом стала рукописна книга староукраїнською мовою Пересопницьке Євангеліє 1556-1561рр.

 

Велике значення для культурного життя було запровадження книгодрукарства. Новий етап його розвитку пов'язаний з діяльністю Івана Федорова, який зазнавши переслідувань в Москві в, на початку 70-х років ХУІ ст. переїздить до Львова.

В 1574 р. у

Львові він видав «Апостол»

- перша друкована книга, з гравюрою євангеліста Луки,та перший підручник для навчання «Буквар».

В 1581 р. в Острозі видає Острозьку Біблію

- перше друковане видання Біблії церковнослов’янською мовою.

 

Люблінська державна унія 1569 р. відкрила широку дорогу в Україну католицизму, нa зeмляx Рeчi Пoспoлитoї впeршe з’явилися єзуїти – члeни чeрнeчoгo oрдeну, нaцiлeнoгo нa aктивну мiсioнeрську i пeдaгoгiчну рoбoту сeрeд iнoвiрцiв.

У 1576 р. за ініціативи та фінансування князя Василя-Костянтина Острозького ("некоронований король Русі-України"). Виникає перша в Східній Європі школа вищого типу (Слов'яно-греко-латинська академія)Острозька академія. Першим ректором академії був Герасим Смотрицький – знавець літератури, поет, письменник, що започаткував полемічну літературу „Ключ царства небесного” (1587р.)

У літературі відомі імена П.Русин –поет-гуманіст, С.Кленович -поема «Роксоланія».

Провідне місце в архітектурі, яка наслідує елементи архітектури відродження, належить вже не церковним, а світським будівлям – ратушам, замкам-палацам, житлам міщан. Найбільш яскравим прикладом цього є забудова центральної частини – площі ринок у Львові.

Каплиця Трьох святителів — частина комлексу Успенської церкви у Львові, побудована архітектором Петром Красовським у 1578—1591 роках на кошти львівського купця Костянтина Корнякта.

Каплиця Трьох святителів у Львові 1578—1591рр.

Вежа Корнякта Успенської церкви у Львові 1572—1578 рр.

 

Освіта У 1578р. князь Василь-Костянтин Острозький відкрив греко-латинську слов’янську школу (Острозьку академію). Греко-латинська Слов’янська школа прирівнювалась до вищого навчального закладу. Василь-Костянтин Острозький (1526 – 1608) – руський магнат, якого називали «некоронованим королем Русі», воєвода Київський, меценат і захисник православної віри та культури.
Література, книгодрукування, театр У 1573 р. І.Федоров у Львові відкрив першу друкарню в Україні. У 1574 р. була надрукована перші книги – «Апостол» та «Буквар». У 1581 р. в Острозі надруковано «Острозьку Біблію» – першу друковану Біблію на слов’яно-руській мові. У1596 р. у друкарні Віленського братства вийшли «Граматика словенська», «Буквар» і «Лексис» Лаврентія Зизанія. У літературі цього періоду з’являється таке явище як полемічна література. Полемічна література – це література, яка була зумовлена полемікою (суперечкою) прихильників та противників Брестської унії. Автором першого полемічного твору був М. Смотрицький («Тренос», «Плач»). Відстоював православ’я. Також представниками полемічної літератури були: Г.Смотрицький (твір – «Ключ царства небесного» 1587 р.) – перший ректор греко-латинської слов’янської школи. Відстоював православ’я І. Вишенський (твір «Послання до єпископів») – письменник і полеміст, який у своїх творах відстоював православ’я; значну частину свого життя провів у монастирі на Афоні. Іов Борецький (твір «Протестація») – перший митрополит Київський після відновлення ієрархії православної церкви в України. Відстоював православ’я. Петро Могила (твір «Требник») – видатний культурний та церковний діяч молдовського походження, православний митрополит Київський, ініціатор створення Києво-Могилянського колегіуму. Представник полемічної літератури. Відстоював православ’я. Іпатій Потій –один із засновників греко-католицької церкви, другий греко-католицький митрополит Київський, видатний письменник і полеміст. (твори «Унія, або виклад артикулів до об’єднання» (1596), «Антиризис» (1599). Відстоював унію. У 1556-1561 р. було написане (не надруковане) Пересопницьке Євангеліє – перший переклад Євангелія на українську мову. На Пересопницькому Євангеліє сучасні українські президенти складають присягу. У народній літературі з’являються думи – ліро-епічні твори про героїчні походи козаків.
   
Живопис Живопис представлений фресками, іконописом, книжковою мініатюрою. З’являються світські портрети: К. Острозького, Р. Вишневецького. Розвивається скульптура: пам’ятник К. Острозькому в Києво-Печерської лаврі.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 947 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2418 - | 2130 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.