Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Рефлекторна регуляція кровообігу при зміні положення тіла у просторі (ортостатична проба)




Регуляція САТ відбувається:

- за відхиленням – у відповідь на зміну САТ вмикаються регуляторні механізми, які повертають його до вихідного рівня (саморегуляція або регуляція на основі негативного зворотнього зв’язку); така регуляція має місце при необхідності стабілізувати САТ на певному рівні:

- за збуренням – “збурення” (дія якогось зовнішнього по відношенню до системи кровообігу фактора) потребує зміни САТ в певному напрямку; інформація про дію збурення передається в КП (ГДЦ) по каналу зовнішнього зв’язку Щ ГДЦ виробляє керуючий сигнал, що змінює роботу серця та стан судин так, що САТ змінюється в потрібному напрямку. Далі підтримання САТ на необхідному рівні відбувається завдяки регуляції за відхиленням.

Розглянемо механізми регуляції кровообігу на прикладі прямої ортостатичної проби – перехід людини з горизонтального положення (лежить) у вертикальне (стоїть!).

В момент переходу під впливом фактора гравітації відбувається перерозподіл крові у венозній частині судинного русла: збільшується трансмуральний тиск у венах нижніх кінцівок Щ їх розтяг Щ депонування додаткового об’єму крові (500-600 мл) Щ зменшення венозного повернення крові серцю Щ зменшення СО крові (за законом Франка-Старлінґа) спочатку в правому, а потім в лівому серці Щ зниження ХОК Щ зниження САТ.

У відповідь на зниження САТ вмикаються рефлекторні механізми, які повертають його до вихідного рівня. Послідовність подій така: зниження САТ Щ зменшення активності пресорецепторів (-) Щ зниження тонусу ядра блукаючого нерва (-); зниження тонусу ДВ ГДЦ Щ підвищення тонусу ПВ (+).

Зменшення тонусу ядра блукаючого нерва Щ зменшення (-) його впливу на серце Щ збільщення ЧСС Щ збільшення ХОК Щ ріст САТ.

Підвищення тонусу ПВ зумовлює:

- посилення (+) симпатичних впливів на серце Щ збільшення СО та ЧСС Щ збільшення ХОК Щ збільшення САТ;

- посилення симпатичних впливів на судини:

а) артеріальні Щ звуження більшості судин Щ ріст ЗПО Щ ріст САТ;

б) венозні Щ звуження Щ зменшення ємності вен Щ збільшення венозного повернення крові до серця Щ збільшення СО (за законом Франка-Старлінґа) Щ збільшення ХОК Щ збільшення САТ.

Під час проведення ортостатичної проби ми не реєструємо зниження САТ, яке має місце в момент переходу у вертикальне положення, бо в здорової людини зниження САТ в цих умовах дуже короткочасне, але реєструємо результати реалізації пресорного рефлексу:

- збільшення ЧСС;

- збільшення діастолічного тиску;

- систолічний тиск зберігається приблизно на тому ж рівні, хоча можливі незначні його зміни.

Під час проведення ортостатичної проби у досліджуваного вимірюють АТ, систолічний та діастолічний, ЧСС до та після переходу з горизонтального положення у вертикальне.

Під час проведення зворотньої ортостатичної проби перехід з вертикального положення у горизонтальне в системі кровообігу виникають протилежні зміни – реалізується депресорний рефлекс: під час переходу збільшується приток крові до серця Щ збільшується ХОК та САТ Щ збуджуються пресорецептори Щ розширення артеріальних та венозних судин Щ зменшення ЧСС та СО Щ зменшення САТ.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1400 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2265 - | 2038 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.