Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Провідна система серця




В серці розрізняють робочу мускулатуру та атипову, або спеціальну, тканину, в якій виникає та проводиться збудження.

Атипова тканина складається з:

1) синусо – передсердний вузол (вузол Кіса – Флека), знаходиться на задній стінці правого передсердя у місця впадіння верхньої порожнистої вени;

2) передсердно – шлуночковий вузол (атріовентрикулярний, Ашофф – Тавара), знаходиться в стінці правого передсердя поблизу перегородки передсердями та шлуночками;

3) передсердно – шлуночковий пучок (пучок Гіса), відходить від передсердно – шлуночкового вузла одним стовбуром. Пучок Гіса, пройшовши через перегородку між передсердями та шлуночками, ділиться на дві ніжки, що йдуть до правого та лівого шлуночків. Закінчується пучок Гіса в товщі м'язів волокнами Пуркіньє (міоцитами серцевими провідними). Пучок Гіса – єдинний м'язовий місток, що з'єднує передсердя з шлуночками.

Синусно-передсердний вузол є провідним у діяльності серця (водій ритму), в ньому виникають імпульси, що визначають частоту і ритм скорочень серця, в нормі передсердно-шлуночковий вузол і пучок Гіса є тільки передавачами збуджень з провідного вузла до серцевого м'яза. Однак здатність до автоматизму властива передсердя-шлуночковому вузлу і пучку Гіса, тільки виражається вона в меншій мірі ніж у синусно-передсердь вузла, і виявляється лише при патології.

Атипова тканина складається з малодиференційованих м'язових волокон. В області синусно-передсердного вузла виявлено значну кількість нервових клітин, нервових волокон та їх закінчень, які тут утворюють нервову мережу. До вузлів атипові тканини підходять нервові волокна від блукаючих і симпатичних нервів.

За сучасними уявленнями, причина автоматизму серця пояснюється тим, що в процесі життєдіяльності в клітинах синусно-передсердного вузла накопичуються продукти кінцевого обміну (С02, молочна кислота і т. д.), які і викликають виникнення збудження атипової тканини.

Електрофізіологічні дослідження серця, проведені, на клітинному рівні, дали змогу глибше зрозуміти природу автоматизму серця. Встановлено що у волокнах ведучого і передсердно-шлуночкового вузлів замість стабільного потенціалу в період розслаблення серцевого м'яза спостерігається поступове наростання деполяризації. Коли остання досягне певної величини (5-20 мВ), виникає струм дії. Діастолічну деполяризацію у волокнах водія ритму називають потенціалами автоматизму. Таким чином, наявність діастолічної деполяризації пояснює природу ритмічної діяльності волокон провідного вузла. У робочих волокнах серця електрична активність під час діастоли відсутня.

Серцевий цикл і його фази. У діяльності серця спостерігаються дві фази: систола (скорочення) і діастола (розслаблення). Систола передсердь слабше і коротше систоли шлуночків. У серці людини вона триває 0,1-0,16 с. Систола шлуночків більш потужна і тривала - 0,3 с. Діастола передсердь займає за часом 0,7-0,75 с, шлуночків - 0,5-0,56 с. Загальна пауза (одночасна діастола передсердь і шлуночків) серця триває 0,4 с. Протягом цього періоду серце відпочиває. Весь серцевий цикл триває 0,8-0,86 с. Систола передсердь забезпечує надходження крові в шлуночки. Потім передсердя переходять у фазу діастоли, яка триває і протягом всієї систоли шлуночків. Під час діастоли передсердя заповнюються кров'ю.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1443 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2152 - | 2107 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.