Лекція. Проблема працевлаштування та зайнятості молоді
План
1. Проблема працевлаштування та її значення для розвитку національної економіки.
2. Характеристика основних завдань та функцій підрозділу вищого навчального закладу щодо сприяння працевлаштуванню студентів і випускників
Проблема працевлаштування та її значення для розвитку національної економіки.
Могутність кожної незалежної країни залежить від могутності її економічного фундаменту, тобто від розвитку економіки. Одним з найважливіших факторів розвитку економіки є людські ресурси, які безпосередньо організують і здійснюють економічну діяльність. Загальновідомою є думка про те, що кадри вирішують все.
Людські ресурси – специфічний і найважливіший з усіх видів економічних ресурсів. Специфіка людських ресурсів полягає у наступному:
1) люди не лише створюють, але й споживають матеріальні і духовні цінності;
2) багатогранність людського життя не вичерпується лише трудовою діяльністю, щоб ефективно використовувати людську працю, потрібно завжди враховувати потреби людини як особистості;
3) науково-технічний прогрес і гуманізація суспільного життя стрімко збільшують економічну роль знань, моральності, інтелектуального потенціалу та інших особистісних якостей працівників, які формуються роками і поколіннями, а розкриваються людиною лише за сприятливих умов, і надають ефективності їх економічній діяльності.
У незалежній Україні питання створення ефективної економіки набуло надзвичайно важливого характеру. Для цього державі потрібні кваліфіковані та ініціативні кадри. З іншого боку, кожний громадянин України для створення надійного добробуту і реалізації своїх можливостей повинен правильно оцінити свій особистий потенціал, і знайти найкраще місце праці для його реалізації, тобто працевлаштуватися найкращим чином.
Отже, можна зробити висновок, що від успішного працевлаштування виграють як держава в цілому, так і кожен її громадянин.
Зважаючи на важливість питання працевлаштування, держава гарантувала право на працю, в тому числі и на підприємницьку діяльність своїх громадян.
Конституція України, стаття 43:
«Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах забороняється.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Право на своєчасне одержання винагороди за працею захищається законом».
Крім того, кожен громадянин України має можливість не тільки працювати за наймом, але й займатися бізнесом. Конституція України, стаття 42, гарантує: «Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не забороняється законом».
Характеристика основних завдань та функцій підрозділу вищого навчального закладу щодо сприяння працевлаштуванню студентів і випускників
У Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка питання працевлаштування здійснюється згідно до «Положення про відділ працевлаштування студентів і випускників».
Насамперед, Положення затверджує створення відділ працевлаштування студентів і випускників ПолтНТУ, а також з’ясовує його основні функції і напрями діяльності.
Основними завданнями відділу працевлаштування студентів і випускників є:
1. Проведення постійного аналізу попиту на ринку праці фахівців, підготовку яких здійснює університет.
2. Налагодження співпраці з державною службою зайнятості, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, які можуть бути потенційними роботодавцями для випускників і студентів.
3. Забезпечення координації дій із центральними та місцевими органами виконавчої влади, службами зайнятості й підприємствами, установами та організаціями (роботодавцями) щодо оптимального узгодження реальних потреб ринку праці та ринку освітніх послуг.
4. Інформування випускників і студентів університету про вакантні місця на підприємствах, установах та організаціях, що відповідають їх фаховій підготовці (спеціальності).
5. Здійснення з державною службою зайнятості моніторингу працевлаштування випускників за місцем їх проживання.
6. Залучення студентської молоді до підприємницької діяльності, створення відповідних умов функціонування та ефективного розвитку молодіжного підприємництва.
7. Вивчення та поширення кращого вітчизняного та міжнародного досвіду з питань професійної підготовки молоді та забезпечення її зайнятості.