Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основи теорії організаційних змін




Тема 5

Управлінське консультування і зміни в організації клієнта

Основи теорії організаційних змін

Аналіз моделей управління процесом змін

Процедура діагностики готовності підприємства до організаційних змін

З'ясування джерел опору і способів їх усунення на підприємстві

5. Практичні рекомендації по плануванню і здійсненню змін

 

Основи теорії організаційних змін

Зміни є змістом консультування з питань управління. Поняття зміни має на увазі, що між двома послідовними моментами часу є помітні відмінності в ситуації, людині, робочій групі або взаємостосунках. Розрізняють:

 

1. Зміни в навколишньому середовищі (економічні, соціальні, технологічні та ін.); в даний час характеризуються величезною складністю і швидким темпом. Масштаби змін в навколишньому середовищі різні залежно від країни і регіону, але деякі з них глобальні і зачіпають все суспільство. Цілком вірогідно, що доведення до свідомості клієнтів нового характеру змін в навколишньому середовищі і допомога їм ефективно на них реагувати буде найважливішим і перспективнішим в управлінському консультуванні в останні роки нашого тисячоліття.

 

2. Організаційні зміни є реакцією організації на зміни в середовищі її функціонування, крім того, самі генерують зміни в зовнішньому середовищі (наприклад, технологічні). До них відносяться зміни:

в основній структурі: характер і рівень ділової активності, правова структура, власність, джерела фінансування, міжнародні операції і їх дія, диверсифікація, злиття, спільні підприємства;

у задачах і діяльності: асортимент продукції і набір послуг, що надаються, нові ринки, клієнти і постачальники;

у вживаній технології: обладнання, знаряддя праці, матеріали і енергія, технологічні процеси, канцелярська техніка;

в управлінських структурах і процесах: внутрішня організація, трудові процеси, процеси прийняття рішення і управління, інформаційні системи;

в організаційній культурі: цінність традиції, неформальні відносини, мотиви і процеси, стиль керівництва;

у людях: керівництво і службовий персонал, їх компетентність, відносини, мотивація, поведінка і ефективність в роботі;

у ефективності роботи організації: фінансові, економічні, соціальні зміни, що показують, як організація пов'язана з навколишнім середовищем, виконує свою задачу і користується новими можливостями; зміни в престижі організації в ділових колах і суспільстві.

 

3. Зміни в людях. Даних аспект є фундаментальним в організаційних змінах, оскільки визначає їх здійсненність і реальну користь (зміни і організації вимагають від її співробітників накопичення нових знань, здобуття більшої інформації, вирішення нових задач, вдосконалення навиків і умінь і дуже часто змін робочих звичок, цінностей і відношення до справи). Зміна окремої людини відбувається на декількох рівнях: на рівні знання (інформація про зміни, розуміння їх обґрунтованості), на рівні відносин (прийняття необхідності змін їх ступеня як раціональне, так і емоційне) і на поведінковому рівні (дії на підтримку ефективного здійснення змін). Взаємозв'язок між змінами в людях і організації з вказівкою відносного рівня труднощів і тимчасової залежності показаний у вигляді діаграми на рисунки 2.

Слід зазначити, що зміни в організації – не кінцева мета, а лише засіб, що допомагає пристосуватися до нових умов і зберегти або підвищити конкурентоспроможність, ефективність роботи і продуктивність. Якщо організація може реалізувати свої задачі, не порушуючи сталої номенклатури виробів і послуг, процесів і взаємостосунків, можливо, зміни не потрібні найближчим часом. Як люди, так і організації потребують не тільки змін, але і в стабільності і спадкоємності.

 

 

 

Рисунок 2 - Час і рівні труднощів при різних рівнях змін

Основними типами змін в організації є:

1. Незаплановані зміни. Еволюційні, природні зміни, що відбуваються в кожній організації (наприклад, старіння обладнання і людей). Ці зміни по суті не можна зпланувати, але можна і потрібно враховувати, визначаючи майбутнє організації. Зміни, які організація не планувала, але здійснює, щоб відреагувати на будь-які події і тенденції, не носять еволюційний характер і є пристосовними, або реактивними.

2. Планована перебудова. Допомагає організації відповідним чином підготуватися до очікуваних змін, дозволяє «створити майбутнє», ставити і досягати складні цілі розвитку. Звичайно при плануванні необхідно з'ясувати можливі зміни зовнішнього середовища і їх вплив на організацію, необхідні зміни для досягнення певної мети, обсяг цих змін, тимчасові терміни і графік здійснення тощо. Важливе питання – вибір терміну змін.

3. Нав'язані зміни, складають значну частку змін в організації. Часто викликають незадоволеність і обурення, тому іноді виявляються внутрішньо нестійкими. Проте є необхідними при екстремальних ситуаціях. В цілому на ставлення до нав'язуваних змін впливають рівень культури, освіта, доступ до інформації, наявність альтернатив та ін.

4. Зміни з участю є тривалішим і дорожчим процесом, ніж нав'язувані, проте більш довготривалим і ефективним, оскільки дозволяють випробувати досвід і творчі сили співробітників організації. Рівні участі:

- керівник або консультант інформує співробітників про необхідність змін і про конкретні заходи, які готуються;

- в ході змін проводяться консультації з пов'язаних з ним питань, наприклад, при виявленні необхідності зміні для перевірки можливої реакції людей на пропоновані заходи;

- співробітники беруть активну участь в плануванні і здійсненні змін за допомогою цільових і робочих груп, спеціальних комітетів, зборів співробітників та інших методів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 262 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2227 - | 1965 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.