Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Неокласична економічна теорія




Тема 2: Економічні теорії та базисні інститути національної економіки

План

1. Інститути економіки: їх суть та класифікація

2. Неокласична економічна теорія

3. Класичний інституціоналізм

4. Нова інституціональна економічна теорія

Час: 2 год.

Література: [1, с. 17-43; 3, с. 244-275; 9, розділ 1,2]

Мета: розкрити теорії розвитку економіки та різновиди її інститутів

 

 

Інститути економіки: їх суть та класифікація

Інститут — це сукупність, що складається з правил і зовнішнього механізму примушення індивідів до виконання усталених правил.

Інститути утворюють формальні обмеження (правила, закони, конституції), неформальні обмеження (соціальні норми, умовності і прийняті власні кодекси поведінки) і механізми примушення до їх виконання. У сукупності вони визначають структуру стимулів у суспільствах і їх економіках.

Інститути є набором правил і норм, які повністю визначають поведінку людини, лише обмежують набір альтернатив, із яких кожен може вибрати ті, що відповідають власним критеріям, залежно від ролі, яку вони відіграють в економічній системі (табл. 1).

Дані визначення дозволяють краще зрозуміти значення інститутів, але необхідно чітко пам'ятати ті обставини, що механізм примушення до виконання усталених правил в рамках інституту — зовнішній механізм, створений людьми для цієї мети.

Таблиця 1

КЛАСИФІКАЦІЯ ІНСТИТУТІВ ЗА ВИЗНАЧЕНИМИ КРИТЕРІЯМИ

Критерій Види інститутів Характеристика
1. Залежно від рівня формалізації Формальні Включають політичні, економічні правила й контракти
Неформальні Розширені, вдосконалені та видозмінені офіційні правила; суспільно схвалені норми поведінки, звичаї і традиції; добровільно обрані стандарти поведінки
2. Залежно від ролі, яку відіграють в економічній системі Базові Основні (інститут власності, підприємництва, конкуренції тощо)
Комплементарні Допоміжні, що формуються навколо базових

 

Неокласична економічна теорія

В економічній науці XX ст. домінуючою була неокласична теорія, її головним постулатом є те, що економічну поведінку людини визначає пошук можливих альтернативних варіантів використання обмежених ресурсів (засобів) для досягнення власних цілей. Тобто, згідно цього підходу суть економіки зводиться до науки про вибір.

Теоретичною основою неокласики є методологічний індивідуалізм. Його суть полягає в тому, що тільки індивіди приймають рішення. Держава, фірма, домогосподарство не може розглядатися як колективне утворення, що подібне індивідуальному хоча і пояснюється індивідуальною поведінкою.

В економічній теорії поведінка економічних агентів це — дії, націлені на раціональневикористання обмежених ресурсів. У відповідності до неокласичного підходу раціональність економічних агентів є повною і незалежною. Як умову поведінки економічних агентів слід виділити таку: вибір варіанту використання ресурсів має свідомий характер, тобто припускає знання мети своїх дій і можливостей використання ресурсів. Знання може бути достовірним, а може включати лише деякої вірогідності і тому безнаявності інформації про мету і ресурсні обмеженнявибір варіанту дії (використання ресурсів) неможливий.

Неокласика базується на концепції спонтанної еволюції інститутів, у відповідності до якої поява інститутів є результатом дій людей, але не обов'язково їх бажань, тобто є спонтанною. Крім того, досягнення рівноваги досліджується методом порівняльної статики, тобто відправною точкою аналізу є стан рівноваги, а потім показується, як зміна параметрів викликає процес адаптації, що веде до нової рівноваги.

Неокласична теорія перестала відповідати вимогам тих економістів, які намагалися осмислити економічні події, що реально відбуваються, з кількох причин.

1. Неокласична теорія базується на нереалістичних передумовах і обмеженнях, а значить, використовує моделі, неадекватні економічній дійсності.

2. В економічній науці вважається за можливе розширити круг аналізованих феноменів, наприклад таких, як ідеологія, право, власність, норми поведінки, сім'я і т.п. Цей процес одержав назву економічного імперіалізму.

3. Неокласичні моделі абстрактні і надмірно формалізовані.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 523 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2539 - | 2234 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.