Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


І.Я.Франко(1856-1916) “Емерік Туринський. Посмертні спогади”.




 

Ідеал народного вчителя. Вчитель повинен:

- любити науку, яку викладає;

- захищати молодь;

- бути вимогливим і суворим, особливо в моральному вихованні;

- мати природжений педагогічний талант;

- жити спільним життям всього класу, забувати про себе, свої власні турботи;

- уроки в такого вчителя є розширенням розумового кругозору учня, будуть насолодою, а не мукою.

 

Т.Г.Лубенець (1855 – 1936)

Відомий педагог, методист, громадський діяч, послідовник К.Д.Ушинського.

 

Боровся за створення справжньої народної школи, за розвиток педагогічної науки.

Видав 30 підручників, методичних посібників і книг з різних питань навчання і виховання. “Педагогічні бесіди” – найголовніша праця.

У книзі “Педагогічні бесіди” пише: “Які б засоби не були затрачені на народно-шкільну справу, якими не були б самі по собі керівники цих шкіл, істинна освіта, навчання і виховання не може йти вперед у своєму розвитку, якщо безпосередні творці народної грамотності – сільські учителі – не будуть стояти на висоті свого покликання. Покликання вчителя є високе і благородне”.

“То ще не вчитель, який здає екзамен на звання учителя, а той, у кого є впевненість в тому, що він є, повинен бути і не може бути іншим. Ні методи, ні прийоми учителів створюють освічених і вихованих людей, а їх щирість у справі освіти і виховання”.

“ Учитель-вихователь – педагог за покликанням, за метою, за знаннями і мистецтвом”.

“Ми не знаємо більш скромної, маловідомої і разом з тим, такої необхідної професії як учитель. Він працює так просто, як росте дуб і так безперервно, як світить сонце. Важка праця вчителя”.

 

К.Д. Ушинський (1824-1870).

Високо оцінював роль вчителя. Він справедливо вважав, що вплив педагога на учнів складає ту виховну силу, яку не можна замінити ніякими статутами і програмами, ніякою організацією навчальних закладів, що “особистість вихователя значить все у справі виховання”.

Ушинський вказував, що діяльність педагога потребує постійного вдосконалення: вона зовні одноманітна, її результати видно не скоро в ній велика небезпека, викладаючи з року в рік одне і те ж, “втягнутись і вести викладання майже механічно”. Він попереджував вчителів від цієї небезпеки, закликав їх до постійного руху вперед.

Вчитель повинен бути не тільки викладачем тих чи інших предметів, але і вихователем, любити свою професію, бути освіченою людиною, знати педагогіку і психологію, володіти педагогічною майстерністю і педагогічним тактом.

 

Завдання для самоконтролю

1.Назвіть і розкрийте суть основних психолого-педагогічних якостей учителя.

2. Охарактеризуйте провідні педагогічні вміння вчителя.

3.У чому полягає тактовність педагога?

4.Наведіть приклади педагогічних ситуацій, в яких учитель-вихователь проявляє тактовність.

5.Обґрунтуйте, яким чином діяльність вчителя-вихователя впливає на соціальний розвиток суспільства.

Ситуація

Пам'ятаю маленького Дмитрика. Це було в 3-му класі... Уявіть собі: йде урок граматики. Ви пояснюєте біля дошки правило, всі слухають, записують приклади. Пише нібито й Дмитрик, але серце ваше непокоїться за цього хлопчика. В очах у нього — ніби живі намистинки, чимось він зараз зайнятий, щось йому не до граматики. Підходите тихенько до хлопчика й бачите: перед ним напіввідкрита сірникова коробка, у ній щось ворушиться. Дмитрик увесь там, у коробочці його очі й думки. Придивляєтесь — у коробці жук, якийсь незвичайний, з одним рогом; як пилкою, ріже він і не може перерізати дверці своєї тюрми.

Можна, звичайно, розгніватися, довести хлопчика до сліз, а себе — до нервового тремтіння, але що з цього? Єдине, чого ви досягнете, — час буде витрачено даремно, жук стане розвагою для всього класу, діти заздритимуть Дмитрикові й підсміюватимуться над вашим гнівом.

Нехай не дає вам спокою в цю мить думка: що робиться в твоїй душі, дитино? Чому ти не зміг змусити себе відкласти жука на півгодини й зрозуміти граматичне правило? Ви берете коробочку, закриваєте її, кладете в кишеню, кладете руку на голову Дмитрика, ще раз пояснюєте правило, хлопчик пише; бачите, він зрозумів: бувають же такі діти

— одним оком дивиться на однорогого жука, другим на дошку — і все-таки щось залишається в голівці.

Після уроків Дмитрик підходить до вашого столу, мовчить, нахиливши голову. Чорні намистинки очей ледве блищать, сховані під довгими віями. Але від вас він не може приховати, що в його очах усе-таки грають бісики. Віддає­те Дмитрикові жука і просите розповісти: де він знайшов таку дивну істоту, як це йому вдалося примусити жука "пиляти" дверці темниці, що він далі думає робити з жуком? Дмитрик охоче розповідає, він тягне вас за рукав до чагарника, де, за його словами, такі ось жуки вилазять на світло і літають один раз на три роки.

- Які якості учителя проявились у даній ситуації?

- Як діяли б Ви в даній ситуації?

- Чому вчителю необхідно добре знати психологію дитини?

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 240 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2196 - | 2137 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.