Лекція 7. Система права. Правові відносини, поняття та види
Год.
1. Поняття системи права. Підстави і принципи побудови системи права. Характеристика основних елементів системи права.
2. Взаємозв'язок системи права, правової системи та системи законодавства.
3. Систематизація законодавства.
4. Поняття та характеристика правовідносин.
Мета лекції: формування уявлень про право як про цілісну систему, поглиблення знань про структуру права, розвиток вмінь та навичок проводити порівняльний аналіз правових явищ. Подолання правового нігілізму, виховання у дусі поваги до законів та права в цілому.
Поняття та зміст правової системи. Функції та структура правової системи. Система права, система законодавства, правова система: співвідношення понять та перспективи розвитку.
Основні аспекти системи права. Предмет і метод правового регулювання як підстави розподілу права на галузі, підгалузі та інститути права. Правові системи сучасності та тенденції їх розвитку в умовах глобалізації. Загальна характеристика галузей права.
Система законодавства. Співвідношення системи права та системи законодавства.
Систематизація нормативно-правового матеріалу: поняття, призначення, способи.
Сучасна кодифікація законодавства України, її основні напрями, форми та значення у забезпеченні правового стану суспільства і держави.
Самостійна робота студентів 7. Система права та система законодавства. Правові відносини – 4 год.
Завдання та методичні рекомендації для самостійної роботи
Завдання 1
Користуючись рекомендованою літературою і нормативними матеріалами, опрацювати та законспектувати такі питання:
1. Поняття та елементи структури права.
2. Загальна характеристика галузей права.
3. Міжнародне право.
4. Предмет і метод правового регулювання як підстави розподілу права на галузі, підгалузі та інститути права.
5. Система законодавства.
5. Систематизація нормативно-правових актів.
6. Правовідносини як різновид суспільних відносин. Суб’єктивне право: поняття, види. Особливості правовідносин за участю правоохоронних органів.
Ключові поняття та терміни: “норма права”, “система права”, “інститут права”, “підгалузь права”, “галузь права”, “предмет приватного регулювання”, “метод правового регулювання”, “систематизація”, “кодифікація”, “інкорпорація”, “консолідація”, “звід законів”.
Теми рефератів, доповідей
1. Основні форми систематизації норм права.
2. Галузь права як елемент системи права.
3. Практичні та теоретичні проблеми систематизації законодавства України.
Завдання 2
На основі вивчення тематичного матеріалу проаналізувати вищенаведені твердження та підготувати письмові аргументовані відповіді на такі питання:
1. Правова система порівняно нова для теорії права юридична категорія. Правова система як найбільш узагальнене, багатогранне і складне структурне соціальне явище включає цілий ряд елементів, кожний з яких має свою систему, структуру та структурні елементи. Прослухавши лекцію, опрацювавши різноманітні джерела з цієї проблеми, визначіть складові національної правової системи України.
2. Проаналізуйте статті Кодексу законів про працю та Кримінального кодексу України і визначте набір особливих засобів юридичного режиму регулювання цих галузей права.?
3. Запишіть джерела, які притаманні для конституційного, цивільного, сімейного, трудового, земельного, адміністративного, фінансового, кримінального, цивільно-процесуального, господарсько-процесуального, кримінально-процесуального, кримінально-виконавчого права?
4. Наведіть приклади галузевих та міжгалузевих інститутів права.
5. Єдність правових норм, що об’єднуються у складну конструкцію, поділену за принципом ієрархії на певні правові утворення, пояснюється:
1) єдністю державної волі;
2) єдністю правової системи;
3) єдністю механізму правового регулювання та принципів права;
5) єдністю кінцевих цілей та завдань, які стоять перед суспільством.
6) всі варіанти правильні.
6. Доповніть перелік видів методів, що забезпечують ефективність правового впливу, нормативний розвиток та функціонування суспільних відносин:
1. заохочення;
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9. надання пріоритету у виборі засобів дозволу або заборони;
7.Наведіть конкретні приклади видів систематизації нормативно-правових актів, що використовуються правоохоронними органами.
8. Деякі вчені виділяють категорію “комплексні галузі права”, які формуються не за предметом правового регулювання (тобто сферою однорідних відносин), а за об’єктом правового впливу. В процесі його функціонування як цілісного багатопланового утворення складаються різного роду правові відносини, що потребують для свого дослідження та регулювання фахівців рівня комплексного правового мислення та володіння комплексними галузями законодавства. Чи погоджуєтеся Ви з такою точкою зору? Обгрунтуйте свою думку та підготуйте письмову відповідь.
10. Арабський вчений Аш-Шафін створив вчення про чотири корені (джерела) мусульманського права. Перший – Коран, другий – Сунна. Назвіть третій і четвертий корені (джерела).
Завдання 3
На основі вивчення тематичного матеріалу проаналізувати вищенаведені твердження та підготувати письмові аргументовані відповіді на такі питання:
1. Назвіть правовідносини, в яких держава може виступати як суб’єкт правовідносин.
2. Відомо, що основою правових відносин є правові норми. У своєму робочому зошиті аргументуйте, що вони визначають?
3. Випишіть у зошит назви суб’єктів правовідносин за галузями права.
4. Проаналізуйте зміст правоздатності фізичної особи в контексті ст.26 Цивільного кодексу України.
5. У випадках, коли законом дозволяється одружуватися до досягнення 18-го віку, фізична особа, яка не досягла 18-го віку, набуває дієздатності в повному обсязі з моменту одруження, тобто з часу укладення шлюбу. Як такі моменти вирішує нове законодавство? (зокрема Цивільний та Сімейний кодекси).
6. Проаналізуйте Цивільний кодекс України, Сімейний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення і знайдіть статті, у яких містяться обмеження правоздатності фізичних осіб.
7. Ст.30 Цивільного кодексу УРСР 1963р. місцем перебування юридичної особи визначала місцезнаходження її постійно діючого органу. Як це питання урегульовано Цивільним кодексом України 2003р.
8. Визначіть об’єкт та предмет правовідносин, скажімо, коли йдеться про життя, здоров’я людини, про посягання на честь та гідність її.
9. Наведіть приклади юридично значущих станів як юридичних фактів, що характеризують різні сторони буття особи.
10. Наведіть приклади юридичних фікцій у Сімейному, Кримінальному та Кодексі України про адміністративні правопорушення, конституційному праві.
Завдання 4
Використовуючи доступну довідкову літературу і нормативні матеріали, підготувати письмову роботу (до 2-х стор.), охарактеризувавши юридичні факти та їх класифікацію.
Література
1. Стретович В. Правова система України: загальна характеристика сучасного стану формування // Право України. - 1998. - №2. – С. 3.
2. Бейкун А. Проблемні питання впливу кодифікації та систематизації аграрного законодавства на динамізм процесів у сфері АПК // Право України. - 1998. - №11. – С. 42.
3. Ткаченко О. Правова реформа в Україні та проблеми гармонізації національного законодавства з міжнародним правом // Право України. - 1998. - №12. – С. 3.
4. Опришко В. Питання гармонізації законодавства України з міжнародним правом і національними правовими системами // Право України. - 1999. - №8. – С. 8.
5. Лисенкова О. Законодавство України: необхідне нормативне визначення поняття // Право України. - 1999. - №11. – С. 93.
6. Опришко В. Загальнотеоретичні та практичні проблеми систематизації законодавства України // Право України. - 1999. - №12. – С. 25.