Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання




Абсолютної безпеки в житті людини не існує. Тому не розумно було б стверджувати повне виключення виробничого травматизму. Але ставити питання про вжиття заходів щодо зведення до мінімуму впливу об’єктивно існуючих виробничих небезпек є правомірним.

Прийняття Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездат­ності»[12] повинно посилити практичну роботу щодо профілактики нещасних випадків на виробництві. Закон визначає такі завдання страхування від нещасного випадку (ст. 1):

― вжиття профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаним умовами праці;

― відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань;

― відшкодування матеріальної й моральної шкоди застрахованим і членам їх сімей.

Найголовнішим завданням вважається не відшкодування шкоди від нещасного випадку, як випливає з назви Закону, а завдання щодо вжиття профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам та профзахворюванням на виробництві.

Закон узаконює низку конкретних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, зумовленим обставинами виробничого середовища.

Основними принципами страхування від нещасного випадку (ст. 5) є:

― паритетність держави, представників застрахованих осіб і роботодавців в управлінні страхуванням від нещасного випадку;

― своєчасне й повне відшкодування шкоди страховиком;

― обов’язковість страхування від нещасного випадку осіб, працюючих на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, і громадян — суб’єктів підприємницької діяльності;

― надання державних гарантій реалізації застрахованими громадянами своїх прав;

― обов’язковість оплати страхувальником страхових внесків;

― диференціація страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві;

― формування й витрачання страхових коштів на солідарній основі;

― економічна заінтересованість суб’єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці;

― цільове використання коштів страхування від нещасного випадку.

Дія вказаного закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах,
в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання, у фізичних осіб, а також на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, і громадян — суб’єктів підприємницької діяльності.

Для страхування працівника від нещасного випадку не потрібні його згода або заява. Страхування здійснюється в безособовій формі. Сам факт вступу на роботу або до навчального закладу людини свідчить про те, що вона застрахована незалежно від фак­тичного виконання роботодавцем своїх зобов’язань щодо сплати страхових внесків. Застрахованій особі видається свідоцтво встановленого зразка.

Страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування (ст. 15). Управління ним здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців (ст. 16).

Головними завданнями Фонду є:

― компенсація працівникові (або членам його родини) шкоди, заподіяної каліцтвом або ушкодженням здоров’я. Фонд виплачує йому або членам його сім’ї одноразову допомогу, втрачений заробіток у разі тимчасової непрацездатності, пенсію при частковій втраті працездатності, пенсію у разі смерті потерпілого; організовує похорон померлого, оплачуючи пов’язані з цим витрати;

― вжиття необхідних заходів щодо відновлення працездатності потерпілого. Фонд організовує лікування потерпілих, їх перекваліфікацію, працевлаштування осіб з відновленою працездатністю;

― створення умов для перекваліфікації інвалідів;

― вжиття заходів щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві, профзахворюванням.

Основна мета Фонду соціального страхування — сприяння керівництву підприємств у проведенні роботи щодо профілактики травматизму. Якщо ж керівництво нехтуватиме його порадами, рекомендаціями, вимогами, то Фонд (страхові експерти), наділений контрольними функціями (тобто маючи право перевіряти стан охорони праці на свій розсуд), має можливість застосувати до підприємства санкції у вигляді зміни страхового тарифу, притягнення до відповідальності посадових осіб, заборони експлуатувати устаткування тощо. Першочергове, пріоритетне завдання Фонду соціального страхування — адресне і вчасне розрахування з потерпілими.

Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому страхові виплати (ст. 28). Грошові суми цих виплат складаються із:

― страхової виплати втраченого заробітку (або його відповідної частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності;

― страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім’ї та особам, які перебували на утриманні потерпілого);


Рис. 4.3. Страхові виплати


― страхової виплати пенсії по інвалідності потерпілому;

― страхової виплати пенсії у зв’язку з утратою годувальника;

― страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом унаслідок травмування на виробництві та професійного захворювання її матері під час вагітності;

― страхових виплат на медичну й соціальну допомогу.

За наявністю факту заподіяння моральної шкоди потерпілому проводиться страхова виплата за моральну шкоду.

Класифікація підприємств за класами страхових внесків здійснюється з урахуванням характеру травмонебезпечності підприємства, можливості нещасного випадку, умов праці та стану техніки безпеки.

До класу тарифу страхових внесків на соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань підприємства відносяться на підставі висновку органу державного нагляду за охороною праці за участю інших заінтересованих сторін.

Відповідно до класів професійного ризику виробництва встановлені такі страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності[13]:

Клас професійного ризику виробництва Страховий тариф (у % до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників ) Клас професійного ризику виробництва Страховий тариф (у % до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників)
  0,84   1,44
  0,86   1,64
  0,88   2,03
  0,89   2,24
  0,94   2,55
  1,0   2,77
  1,02   3,52
  1,11   4,0
  1,26   4,5
  1,3   13,8

Для окремих галузей економіки без зміни класів професійного ризику їх виробництва встановлені такі страхові тарифи[14]:

Клас професій- ного ризику виробництва Галузь економіки Страховий тариф (у % до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників)
  Охорона здоров’я, фізична культура та соціальне страхування 0,2
  Обслуговування сільського господарства, управління сільським господарством 0,5
  Сільське господарство 0,2
  Відкритий видобуток руд чорних металів, видобуток та збагачення нерудної сировини для чорної металургії 2,1

Підсобно-допоміжні виробництва (підрозділи) підприємств, які займаються незалежно від спеціалізації іншими видами виробничої діяльності та знаходяться на самостійному балансі і є у зв’язку з цим самостійними обліковими одиницями, при визначенні розмірів страхових внесків відносяться до галузей економіки, яким відповідає їх діяльність.

Для бюджетних установ та організацій, які фінансуються або дотуються з бюджету, страхові тарифи встановлюються в розмірі 0,2 відсотка від сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної й додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі. Вони визначаються Законом України «Про оплату праці» та підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.

Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок:

― внесків роботодавців;

― капіталізованих платежів, що надішли у випадках ліквідації страхувальників;

― прибутків, одержаних від стягнення відповідно до законодавства штрафів і пені з підприємств;

― добровільних внесків та інших надходжень.

Контрольні запитання

1. Дайте визначення понять «професійне захворювання», «виробнича травма».

2. Як класифікуються травми?

3. Назвіть основні причини травмування на виробництві.

4. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків на виробництві.

5. За якими показниками аналізується травматизм?

6. Назвіть методи дослідження травматизму та їх особливості.

7. Назвіть заходи щодо попередження травматизму.

8. Охарактеризуйте стан виробничого травматизму і професійного захворювання в Україні.

9.

 
Розкрийте зміст Закону України «Про загальнообов’яз­кове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».


[1] Інформаційний бюлетень з охорони праці. — 2001. — № 1.

[2] Охорона праці. — 2000. — № 5. — С. 9.

[3] Охорона праці в Україні. — К.: Юрінком Інтер, 2000. — С. 8.

[4] Інформаційний бюлетень з охорони праці. — 2001. — № 3.

[5] Охорона праці. — 2001. — № 3. — С. 27.

[6] Охорона праці. — 2001. — № 2—3.

[7] Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України. — 2001. — № 17.

[8] Там само.

[9] Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях. — Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України. — 2001. — № 17. — С. 51—52.

[10] Ачин В. А. Основы безопасности труда в строительстве. — Л., 1976.

[11] Гогіташвілі Г. Г. Охорона праці на підприємствах промисловості будівельних матеріалів: Навч. посібник. — К., 1993; Справочник по охране труда на промышленном предприятии. / К. Н. Ткачук и др. — К., 1991; Пістун І. П. Охорона праці: Практикум. — Суми, 2000.

[12] Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 46—47.

[13] Далі: страхування від нещасного випадку.

[14] Людина і праця. — 2001. — № 4.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 461 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2227 - | 1965 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.