Тема 7. Отримання права на житлошляхом його найму.
Практичне заняття – 2 год.
Самостійна робота – 2 год.
Ключові слова: договір найму житла, форма, предмет, сторони, строк договору, правонаступництво, тимчасові мешканці, ремонт житла, плата за житло, права сторін договору, переважні права, піднайм житла, заміна наймача, розірвання договору, правові наслідки.
Теми рефератів:
1. Загальні положення найму житла
2. Приватний найм житла
3. Соціальний найм житла
4. Особливості договору найму службових житлових приміщень
5. Особливості договору найму житла у гуртожитках
6. Договір безоплатного користування житлом
7. Право користування житлом членів сім'ї, які не є співвласниками житлового приміщення
8. Право користування жилим помешканням на підставі спадкового розпорядження
Завдання для самостійної роботи:
1. Опрацювати та законспектувати Закони України:
- Про житловий фонд соціального призначення, (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, N 19-20, ст.159),
- Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2008, N 46, ст.323) - Закон 4995-VI від 21.06.2012 "Про Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 - 2015 роки"
2. Вирішити письмово наступні завдання:
1. Конотопський міськвиконком звернувся до суду з позовом до громадянина Романько про розірвання договору найму житлового приміщення і виселення. Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що 20 січня 2008 року за взаємною згодою між наймодавцем Юхновським і наймачем Романько був укладений договір найму житлового приміщення (однієї кімнати площею 18,3 кв.м.).
У зв’язку зі смертю власника будинку – Юхновського, який спадкоємців не мав, рішенням суду спадщина (у тому числі будинок) була визнана відумерлою і перейшла у власність територіальної громади.
Рішенням міськвиконкому від 28 лютого минулого року будинок був переданий до житлового фонду міської ради.
Відповідач у судовому засіданні пояснював, що він уклав з колишнім власником спірного будинку Юхновським договір найму житлового приміщення без зазначення строку, а тому договір, на його думку, зберігає силу, незважаючи на смерть Юхновського.
Завдання. Письмово підготувати відзив на позовну заяву Конотопського міськвиконкому.
2. Громадянка Козак подала до суду позов про визнання права на кімнату у квартирі, наймачем якої є її свекруха, і вселення. Позовні вимоги Козак обґрунтувала тим, що вселилася у спірну квартиру в зв’язку з укладенням шлюбу з сином відповідачки. Після розірвання шлюбу їй стали перешкоджати користуватися житловою площею, змінили замки і у квартиру не впускають, тому вона просила задовольнити позовні вимоги.
Заперечуючи проти позову, свекруха посилалася на те, що згоди на постійне проживання невістки у квартирі вона не давала, у квартирі остання не була зареєстрована і тому права на проживання в ній не набула.
Завдання. Вирішить спір. Чи є правові підстави у Козак отримати кімнату у квартирі свекрухи? Чи є правові підстави у свекрухи вимагати у суду відмови у задоволенні позову Козак?
3. Між громадянами Маркіної та Оробинської у минулому році було укладено договір найму житлового приміщення. За умовами договору Оробинська займала окрему кімнату у трьохкімнатній квартирі, де проживала одинока Маркіна. Через півроку Маркіна померла.
Чи набула Оробінська самостійного права на житло якщо вона проживала у державній квартирі? Чи зміниться ситуація якщо Оробінська проживала у раніше приватизованій Маркіної квартирі?
Завдання. Відповідь на питання підготувати у письмовому вигляді з посиланням на законодавство України.
4. У серпні 2012 р. Аршавська звернулась до суду з позовом до Тарнавського про визнання права власності на частину квартири і визначення порядку користування останньою. Позивачка зазначила, що в липні минулого року померла її бабуся Мороз – член ЖБК «Космос», залишивши їй за заповітом 50 відсотків (1/2 частки) паю на квартиру в будинку цього кооперативу.
Посилаючись на те, що чоловік останньої – відповідач по справі, після внесення 15 відсотків суми пайових внесків, що не були виплачені спадкодавицею за життя, не визначає за нею, позивачкою, права власності на частину жилого приміщення в зазначеній квартирі, позивачка просила визнати за нею право.
Завдання. Як слід вирішити справу? Відповідь підготувати письмово з зазначенням законодавства, що регулюють ці відносини.
5. До юриста звернувся гр-н Яремко і розповів, що він знімає квартиру, уклавши договір терміном на 11 місяців без його реєстрації з гр-кою Радченко. Його підприємство може оплачувати частину суми оренди, але потрібен договір, завірений ЖЕКом (так каже юрист підприємства), хоча він знає, що згідно Цивільного Кодексу договір до року не реєструється.
Завдання. Як бути? Який відсоток суми має платити Радченко, як податок? Відповідь підготувати письмово з зазначенням законодавства, що регулюють ці відносини.
Тема 8. Правові підстави та умови виселення громадян із житлових
приміщень.
Практичне заняття – 2 год.
Самостійна робота – 2 год.
Ключові слова: житло, право на житло, наймач, власник житла, місце проживання, особистий сервітут, жиле приміщення, припинення житлових правовідносин, недоторканність житла, власність, користування житлом, позбавлення права, вилучення, звернення, користування, оренда, суборенда, виселення
Теми рефератів:
1. Житло як об’єкт цивільних правовідносин
2. Правові підстави та умови виселення громадян з житлових приміщень в судовому порядку.
3. Зміст суб’єктивного права на житло.
4. Правові підстави та умови виселення громадян з житлових приміщень в адміністративному порядку.
5. Теоретичні і історичні засади позбавлення права приватної власності на житло.
6. Виселення громадян з житлових приміщень з наданням йому іншого жилого приміщення.
7. Виселення громадян з житлових приміщень без надання йому іншого жилого приміщення.
8. Неправомірне позбавлення права власності на житло.
Завдання для самостійної роботи:
Опрацювати та законспектувати:
- Закон України «Про іпотеку» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, N 38, ст.313)
- Постанову Пленуму Верховного Суду України N 2 від 12. 04. 85 р. «Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України»;
- Постанову Пленуму Верховного Суду України N 20 від 22.12.95 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності(Із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 15 (v0015700-98) від 25.05.98)
Вирішити письмово наступні завдання:
1. Громадянка Грошева подала позов до колишнього чоловіка про виселення без надання іншого житлового приміщення на підставі ст. 116 Житлового кодексу України за систематичне порушення правил співпроживання, зазначаючи, що після розірвання шлюбу він систематично пиячить, вчиняє сварки і бешкетує, а вжиті заходи попередження з боку органів внутрішніх справ позитивних результатів не дали.
Заперечуючи проти позову, Грошев посилався на те, що колишня дружина, намагаючись вижити його з двокімнатної квартири, сама провокувала сварки, на розбір яких викликала працівників міліції, які обмежувалися бесідами. При цьому від нього ніхто не вимагав пояснень у письмовій формі і не попереджав про можливість виселення без надання помешкання. Позивачка, крім того, ухиляється від обміну займаного приміщення, хоч він пропонував кілька варіантів.
Завдання. Відповісти письмово на питання:
- на яких підставах допускається виселення громадян із наданням
або без надання іншого житла?
- чи поширюються ці правила на власників житла?
- яке рішення повинен прийняти суд?
2. Громадянка Шевчук подала позов до колишнього чоловіка про визнання його таким, що втратив право на житло на підставі ст. 71 Житлового кодексу, вважаючи, що він без поважних причин майже рік не проживає у квартирі. Вона стверджувала, що відповідач перейшов на місце проживання до іншої жінки, з якою вступив у фактичний шлюб, і тому втратив право на житлову площу на підставі ст. 107 Житлового кодексу.
Відповідач, заперечуючи проти позову, посилався на те, що у квартирі він не проживає вимушено у зв'язку з перешкодами, що їх чинить позивачка, і з метою уникнення сварок і скандалів. Відповідач заперечував постійне проживання в іншої жінки, подавши до суду договір піднайму, згідно з яким він займає одну кімнату в цій квартирі.
Завдання. Письмово відповісти на наступні питання:
На який строк зберігається право на житло у тимчасово відсутніх
громадян? Чи є з цього правила винятки?
Чи зміниться рішення, якщо подружжя Шевчуків приватизувало займане житло?
Яке на вашу думку буде правильне рішення.
3. У лютому минулого року громадянка Поливода подала позов громадянці Снітко щодо виселення, посилаючись на те, що три року тому дозволила відповідачці лише тимчасово проживати у своїй однокімнатній квартирі. Однак відповідачка вийшла заміж, привела в квартиру свого чоловіка і виселитися добровільно відмовилася. Снітко подала зустрічний позов щодо визнання за нею права на житлову площу у спірній квартирі, посилаючись на те, що вона вселилася до Поливоди як член її сім'ї в установленому законом порядку.
Завдання: Відповісти письмово на наступні питання:
Чи має право наймач вимагати примусового виселення членів
своєї сім'ї?
Які особи належать до категорії тимчасових мешканців?
Чи має право на проживання чоловік Снітко?
Який позов повинен задовольнити суд? Обґрунтуйте відповідь.
4. У березні поточного року громадянка Шпак подала позов громадянинові Михальцю про визнання його таким, що втратив право на прожиття у двокімнатній квартирі, і виселення.
Позивачка зазначала, що два роки тому вона зареєструвала шлюб із відповідачем, та в травні того ж року обміняла дві однокімнатні квартири, наймачами яких вони були кожен окремо, на спірну двокімнатну.
Оскільки після обміну Михалець у вказану квартиру не вселився, а повернувся жити до своєї першої дружини, вона у серпні минулого року. розірвала шлюб з ним. Після розірвання шлюбу Михалець у стані алкогольного сп'яніння відвідував квартиру, вчиняв сварки, бійки, вибивав вхідні двері. Посилаючись на відсутність відповідача у спірній квартирі понад шість місяців без поважних причин, позивачка просила задовольнити її вимоги на підставі ст. 71,116 Житлового кодексу.
Завдання: Письмово підготувати Позовну заяву та заперечення проти позову, а такожвідповіді на питання.
Що розуміється під терміном "збереження житлових приміщень"?
Які дані, що підтверджують обрання стороною іншого постійно
го місця проживання, необхідно брати до уваги?
Чи вбачаються в цій ситуації підстави для задоволення позову?
Тема 9. Позасудовий та судовий захист житлових прав громадян.
Практичне заняття – 2 год.
Самостійна робота – 2 год.
Ключові слова: права людини, житло, житлові права, об’єктивне право, суб’єктивне право, право на житло, власник житла, правила проживання, відповідальність, позов, способи захисту, право на судовий захист, право на позасудовий захист, член сім’ї, виселення, діти, права дитини.
Теми рефератів:
1. Зміст та правова характеристика негаторного позову.
2. Особливості адміністративно-правового способу захисту житлових прав громадян.
3. Особливості володіння, користування і розпорядження житлом, що є спільною власністю.
4. Правові підстави та порядок витребування житла з чужого незаконного володіння.
5. Правові підстави та порядок виселення з жилого приміщення.
6. Відповідальність у житловому праві.
7. Виселення, за умови надання іншого благоустроєного житлового приміщення.
Завдання для самостійної роботи:
1. Опрацювати та законспектувати:
- Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2008, N 46, ст.323){ Із змінами, внесеними згідно із Законом N 3716-VI (3716-17) від 08.09.2011, ВВР, 2012, N 19-20, ст.167 } - Закон України "Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей" від 2 червня 2005 року N 2623-IV (2623-15
- Постанову Пленуму Верховного Суду України N 7 від 30.05.97., «Про посилення
судового захисту прав та свобод людини і громадянина»
2. Ознайомитись з наказом МОН № 1004 від 13 листопада 2007 року Про затвердження Примірного положення про студентський гуртожиток вищого навчального закладу.
Вирішити письмово наступні завдання:
1. На початку 2008 року гр-ка Кужель отримала у банку ВАТ АБ «Укргазбанк» кредит у сумі 200000,00 дол. США строком - до червня 2028 г. Кредитним договором передбачалось, що щомісячні платежі: повернення кредиту, відсотки за користування кредитом, комісійні платежі та можливі штрафні санкції Кужель буде сплачувати також у доларах США по курсу НБУ, що був визначений на день отримання кредиту.
Кредит призначався для купівлі в м. Дніпропетровську приватного дома та його реконструкцію. В якості забезпечення погашення кредиту під заставу були передані банку будинок, якій купувався Кужель та автомобіль що належав її чоловіку. У будинку проживали та були зареєстровані Кужель, її чоловік та їх двоє малолітніх дітей /4 та 8 років/.
У зв’язку з кризою, яка почалася у 2008 році Кужель та її чоловік бізнес утратили. Виникла проблема з погашенням кредиту. Муж її покинув і в 2010 р. Кужель шлюб з ним розірвала. Вона та діти залишилися проживати в будинку який знаходився в заставі.
Банк з позовом до Кужель, звернувся до суду з проханням стягнути з Кужель заборгованість в сумі 180000,00 грн.
Кужель звернулась до юридичної консультації з такими питаннями:
- чи є у суду правові підстави задовольняти позов банку у зв’язку тим, що на її думку кредитний договір є недійсним тому, що договором передбачено надання кредиту на покупку дому та його реконструкцію, повернення кредиту та відсотків по ньому в іноземній валюті, тоді як за законодавством України розрахунковою одиницею на території України є гривня.
- чи може вона подати зустрічний позов про визнання кредитного договору недійсним з цих підстав?
- чи є судова практика вирішення таких справ судами і які рішення приймали суди?
- якщо суд задовольнить позов банку, чи має право виконавча служба висилити її з малолітніми дітьми з будинку, якій знаходиться в заставі?
Завдання: письмово треба визначитись чи є правові підстави у суду задовольнити позов банку? Чи має право Кужель звертатись до суду з зустрічним позовом про визнання кредитного договору недійсним і, чи є для цього правові підстави? Ознайомтесь з судовою практикою з цього питання. У разі задоволення судом позову, чи має право виконавча служба висилити Кужель з дітьми? А якщо банк відмове в задоволенні позову банку чи існують інші правові підстави повернення банком боргу?
2. Громадянин Сірко придбав у громадянина Томенко трикімнатну квартиру, але через місяць звернувся із заявою про розірвання договору, зауваживши, що продавець приховав від нього,
що в квартирі зареєстровані мати Томенко, яка проживає в селі, син, який перебуває на заробітках, а також те, що квартира потребує ремонту. Томенко проти позову заперечував, посилаючись на те, що Сірко рік квартирував, а тому знав про інших осіб, їх права на цю квартиру, а також те, що квартира потребує ремонту.
Завдання: письмово надати відповідь на наступні питання:
1. Які обов’язки має громадянинТоменко?
2. Які права на житло мають тимчасово відсутні мешканці квартири?
3. Який позов має скласти Сірко і чи є правові підстави для розірвання договору судом?
3. Громадянин Новак мешкав в однокімнатній приватизованій квартирі у м. Павлоград. За вироком суду від 16 січня 2010 р. він був засуджений до п’яти років позбавлення волі та конфіскації майна.
Адвокат у зверненні до суду зазначив, що постановою від 20 квітня 1011 р. Апеляційний суд Дніпропетровської області змінив вирок, призначивши міру покарання у вигляді трьох років виправних робіт без позбавлення волі, і з вироку місцевого суду м. Львова, за яким було засуджено Новака, виключено вказівку про конфіскацію квартири.
За час перебування під вартою на квартиру було звернуто стягнення, і після її реалізації з прилюдних торгів видано ордер сім’ї громадянки Баранової.
Новак подав до суду позов про визнання ордера недійсним і виселення сім’ї Баранової.
Завдання: письмово відповісти на питання:
1. Упродовж якого строку зберігається право на житло в разі тимчасової відсутності громадян?
2. Чи підлягають задоволенню вимоги Новака, чи йому має бути виділене нове житло?
3. Спираючись на які норми права Новак може захистити свої права? Складіть проект позовної заяви.
4. Структура навчальної дисципліни
Назва розділів і тем | Всього годин | Всього годин з викладачем | З них: | З них: | |||||
Лекції | Семінарські заняття | Практичні заняття | Модульна контрольна робота з викладачем | Самостійна та Індивідуальна робота | Самостійна робота | Індивідуальна робота | |||
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Змістовий модуль 1. Загальнахарактеристика житлового права та житлового фонду в Україні. | |||||||||
Тема 1. Поняття, предмет та принципи житлового права. | |||||||||
Тема 2. Житловий фонд України та його юридична класифікація. | |||||||||
Тема 3. Управління житловим фондом України. | |||||||||
Тема 4. Правові основи створення функціонування об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. | |||||||||
Модульна контрольна робота | |||||||||
Разом за змістовим модулем 1 | |||||||||
Змістовий модуль 2. Договірне регулювання житлових відносин. Захист житлових прав. | |||||||||
Тема 5. Отримання права на житло шляхом будівництва. | |||||||||
Тема 6. Виникнення права на житло шляхом придбання його у власність. | |||||||||
Тема 7. Отримання права на житлошляхом його найму. | |||||||||
Тема 8. Правові підстави та умови виселення громадян із житлових приміщень. | |||||||||
Тема 9. Позасудовий та судовий захист житлових прав. | |||||||||
Модульна контрольна робота | |||||||||
Разом за змістовим модулем 2: | |||||||||
Залік. | |||||||||
Усього годин: |
5. Теми семінарських занять
№ з/п | Назва теми | Кількість годин |
Змістовий модуль 1. Загальнахарактеристика житлового права та житлового фонду в Україні. | ||
Тема 1. Поняття, предмет та принципи житлового права. | ||
Тема 2. Житлові правовідносини їх класифікація та регулювання. | ||
Тема 3. Управління житловим фондом України. | ||
Тема 4. Правові основи створення функціонування об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. | ||
№ з/п | 6. Теми практичних занять | |
Змістовий модуль 2. Договірне регулювання житлових відносин. Захист житлових прав. | ||
Тема 5. Отримання права на житло шляхом будівництва. | ||
Тема 6. Виникнення права на житло шляхом придбання його у власність | ||
Тема 7. Отримання права на житлошляхом його найму. | ||
Тема 8. Правові підстави та умови виселення громадян із житлових приміщень. | ||
Тема 9. Позасудові та судовий захист житлових прав громадян. | ||
Всього: |
8. Самостійна робота
№ з/п | Назва теми або виду роботи | Кількість годин |
Підготувати реферати: - «Проведення житлової політики в Україні» - Європейський досвід отримання права на житло. | ||
За допомогою інтернетресурсу узагальнити практику отримання жителями м. Дніпропетровська за останніх 2 року доступного житла. | ||
Використовуючи інформацію СМІ, інтернетресурсу узагальнити практику створення та функціонування об’єднання співвласників багатоквартирних будинків у м. Дніпропетровську. | ||
Надати порівняльний аналіз механізму соціально-правового захисту у розвинутих країнах світу. |
9. Індивідуальні завдання
Індивідуальні навчальні заняття з окремими студентами визначаються та проводяться за їх індивідуальними планами.
етоди навчання
Методи навчання Житлового права — взаємодії між викладачем і студентами, під час яких відбувається передача та засвоєння знань, умінь і навичок від викладача до студента, а також самостійної та індивідуальної роботи студента.
При проведенні визначених планом видів занять використовуються таки методи:
1. Під час викладення навчального матеріалу: словесні, наочні, практичні.
2. За організаційним характером навчання:
- методи організації та здійснення навчально-пізнавальної діяльності;
- методи стимулювання і мотивації навчально-пізнавальної діяльності;
- методи контролю та самоконтролю у навчанні;
- бінарні (поєднання теоретичного, наочного практичного …) методи навчання.
3. За логікою сприймання та засвоєння навчального матеріалу: індуктивно-дедукційні, репродуктивні, прагматичні, дослідницькі, проблемні тощо.
етоди контролю
Поточний контроль – проведення семінарських та практичних занять, підготовка рефератів, відпрацювання академічних заборгованостей, тематичні та індивідуальні консультації.
Модульний контроль – виконання контрольної роботи згідно з тематичним планом, тестових завдань, підготовка та захист самостійної, індивідуальної роботи.
Підсумковий контроль – залік.
12. Розподіл балів, які отримують студенти
Поточне тестування та самостійна робота | Сума | ||||||||||
Змістовий модуль №1 | Змістовий модуль № 2 | ||||||||||
Т 1 | Т 2 | Т 3 | Т 4 | Т 5 | Т 6 | Т 7 | Т 8 | Т 9 | |||
6/5 | 6/5 | 6/6 | 6/5 | 5/6 | 5/6 | 5/6 | 5/6 | 5/6 | |||
Чисельник – бали за роботу на семінарських та практичних заняттях.
Знаменник – бали за самостійну та індивідуальну роботу.
Теми 1-4; 5-9 – теми змістових модулів.