Дерево заввишки до 20 (25) м зі струнким, високо очищеним від сучків гладеньким, зеленувато-сірим стовбуром. Крона овальна, гілки звисають. Молоді пагони ребристі, блискучі, на початку червонувато-бурі, а пізніше жовто-бурі. Бруньки великі, клейкі, світло-бурі. Листки овально-ромбічні, овальні, оберненоовальні, до основи та вершини звужені, 4 —20 см завдовжки і 3 — 8 см завширшки, зверху текно-зелені з червонуватими жилками, знизу сизо-білуваті. Жіночі та чоловічі суцвіття (сережки) завдовжки 2 — 3 см. Плід — двостулкова коробочка завдовжки 3 — 4 мм, дозріває в травні.
Природно поширена в Північному Китаї, Кореї, Монголії, у верхів'ях Сир-Дар'ї та в Заілійському Алатау. Широко культивується в Україні. Росте швидко на свіжих сірих лісових грунтах. Цілком зимостійка, хоча може ушкоджуватися пізніми весняними приморозками. Досить посухо- та газостійка. Міські умови витримує добре. Потерпає від ожеледі, снігопаду та сильного вітру, оскільки обламуються гілки.
Декоративні форми: за будовою крони — повисла, пірамідальна.
Рекомендується для створення поодиноких, рядових, алейних посадок, невеликих і негустих груп у 1а, Ів, II, III, IV районах.
Тополя бальзамічна - Populus balsamifera L.
Дерево до 30 м висотою та 3-4 м діаметром. Крона яйцеподібно-продовгувата, малогілляста. Кора в старшому віці темно-сіра, тріщинувата. Бруньки гострі та ароматні, клейкі. Листки яйцеподібно-ланцетні, вершина загострена. Краї дрібно-зубчасто-пилчасті, зверху темно-зелені, знизу білуваті. Квітки роздільностатеві, зібрані в сережках. Чоловічі сережки до 6-8 см завдовжки, жіночі - до 9-12 см. Цвіте в квітні-травні.
Плоди - коробочки, зібрані в повислих супліддях. Насінини дозрівають в травні-червні. Природно росте в Північній Америці.
РОДИНА СИМАРУБОВІ (SIMARUBACEAE LINDL.)
Рід Айлант - Ailanthus Pesf
До роду належить 15 видів, що ростуть в Південно-Східній Азії та Північній Австралії.
Айлант найвищий (китайський ясен) -Ailanthus altissima Swinge.
Сягає висоти 20-30 м. Крона куляста чи широкопірамідальна. Кора сіра, тонка, з віком тріщинувата. Айлант формує товсті, малорозгалужені опушені пагони. Листки почергові, непарноперисті, крупні (до 60-80 см), складаються з 11-29 ланцетних чи яйцеподібних, зверху зелених, знизу голубуватих листочків, розміром 8-14x3-5 см. Біля основи листочків формуються 2, рідше 4 тупі зубці, що є характерною ознакою даного виду. При розтиранні листочки специфічно пахнуть (фітонцидні).
Квітки двостатеві і тичинкові, зелено-жовті, дрібні, зібрані в волоті завдовжки 12-25 см. Для тичинкових квіток характерний неприємний запах. Цвітуть в червні. Плоди - жовтувато- чи червоно-коричневі, плоскі крилатки довжиною 3-5 см, з однією сплюснутою насіниною в центрі. Дозрівають восени. Насінини з дуже тонким ендоспермом, прямим чи зігнутим зародком.
Походить з Північного Китаю. Світлолюбний, теплолюбний, не вибагливий до родючості ґрунту, росте на сухих, кам'янистих, піщаних грунтах. Розмножується насінням і вегетативно, дає кореневі відростки. Коренева система поверхнева, міцна. Його культивують в багатьох країнах в субтропічних і теплих районах помірної смуги. Використовують в агролісомеліорації. Завдяки посухостійкості, легко натуралізується, інколи навіть стає небажаним в насадженнях. Декоративний красивими крупними перистими листками, оригінальною формою крони та плодами восени. Швидкорослий, зимостійкий, фітонцидний вид, що обумовлює його цінність в зеленому будівництві. Декоративні форми: 'Червоноплода' ('Erythrocarpa' Rehd.) з красивими, що виділяються на зеленому фоні листків яскраво-червоними крилатками і листками: зверху темно-зеленими, знизу - сизими; 'Плакучолиста' ('Pendulifolia'Rehd.) з дуже крупними повислими листками. Різні органи виду містять лікарські дубильні речовини. Його листками живляться гусениці дикого шовкопряда, якого деколи розводять замість тутового.
РОДИНА СУМАХОВІ (АНАКАРД1ЄВІ, ФІСТАШКОВІ)-ANACARDIACEAE LINDL.
Рід Скумпія - Cotinus Adans.
До роду належить два види.
Скумпія звичайна (перукове дерево, райдерево) - Cotinus coggygria Scop.
Листопадне деревце до 4-5 м висотою чи чагарник з кулястою кроною та пагонами коричневого відтінку. Листки почергові, прості, черешкові, округлі чи яйцеподібні, розміром 4-8x2-5 см, цілокраї, голі, темно-зелені, з голубуватим відтінком. Восени особливо декоративні, набувають яскравого оранжево-червонуватого чи пурпурового відтінків.
Квітки дво- чи роздільностатеві, зеленувато-жовті, дрібні, зібрані в крупні волоті до 20-35 см завдовжки з багаточисельними пурпуровими відхиленими волосками, що надають суцвіттю вид пишного султана. Розпускаються в червні-липні. Плоди-продовгуваті кістянки, спочатку зеленуваті, стиглі - чорні, з сухим оплоднем, довжиною 4-6 мм, зібрані в волоті з фіолетово-рожевими волосками (звідки і інша назва виду - перукове дерево). Насінини дрібні, схожість їх невисока.
Поширений цей вид від Середземномор'я, де він росте в дикому стані та як культивована рослина - джерело дубильної сировини та барвник, і до Східної Азії. Листки містять до 20-32% танінів високої якості. Росте на сухих кам'янистих і піщаних ґрунтах, світлолюбна, відносно тіневитривала, посухостійка, зимостійка рослина. Ціниться в агролісомеліорації. Розмножується насінням і вегетативно. Використовують в садово-парковому господарстві - димостійіса, газостійка. Має декоративну крону, листки, суцвіття, супліддя. Декоративні форми: 'Пурпурова' ('Purpurea' Rehd.) з пурпуровими молодими листками і волосками; 'Плакуча' ('Pendula' Dipp.) з пониклими гілками. їх використовують при створенні солітерних посадок.
Відома також скумпія американська - Connus americanus Nutt, що поширена в Північній Америці.
Рід Сумах (Rhus h.)
До роду належить близько 150 видів, що ростуть в субтропіках та помірному поясі обох півкуль. Більшість з них декоративні та цінні промислові рослини. Окремі види містять отруйні речовини.
Сумах пухнастий (с. коротковолосий, оцтове дерево) - Rhus typhina L.
Сягає висоти до 7-10 м. Крона яйцеподібна. Пагони у молодому віці, черешки листків, супліддя покриті багаточисельними темно-червоними липкими волосками і залозами. Листки складні, непарноперисті, до 40-50 см довжиною, з 9-27 ланцетних, сидячих, зверху темно-зелених, знизу сизих листочків, розміром 11-15x3-4 см, з загостреною вершиною та пилчастими краями. Рослини дводомні чи полігамні. Квітки зеленувато-жовті, зібрані в густих, пірамідальних, продовгуватих волотях до 12-23 см довжиною. Розпускаються у червні.
Плоди - кістянки, дрібні, кулясті, червоні, густо покриті червоними залозистими волосками, зібрані у супліддя, подібні на шишку, довжиною до 15-25 см. Дозрівають плоди у вересні і можуть залишатися на рослині всю зиму. Насінини дрібні, кислі на смак (звідси і інша назва виду - оцтове дерево).
Походить з Північної Америки. Світлолюбна, швидкоросла, середньовибаглива до родючості грунту, посухостійка рослина. Розмножується насінням, вегетативно, забруднює територію кореневими відростками. Технічна рослина, оскільки в листках міститься 12-24% таніну. Цінна дубильна і лікувальна рослина. Плоди використовують для отримання оцту і спецій. Використовують в озелененні, особливо форму 'Розсіченолисту' ('Dissecta' Rehd.) з перисто-розсіченими листками.
РОДИНА КРУШИНОВІ (ЖОСТЕРОВІ) - RHAMNACEAEK.br.
Рід Крушина (Frángula Mill.)
Рід Крушина нараховує 50 видів.
Крушина ламка - Frángula alnus Mill.
Чагарник чи деревце до 3-5 м заввишки з гладкою, сірою корою, тонкими гілками, блискучим, червонувато-коричневими, покритими світлими сочевичками пагонами, без колючок. Гілки і пагони ламкі (звідси і видова назва). При їх розтиранні виділяється неприємний запах (фітонцидні). Листки почергові, еліптичні чи овальні, рідше оберненояйцеподібні, розміром 4-7x2-3 см з перистим жилкуванням, цілокраї, ззерху темко-зелені, блискучі, знизу світліші, дещо опушені. По боках центральної жилки розміщено по 6-8 косих паралельних жилок другого порядку.
Квітки двостатеві, дрібні, зеленувато-білі, малопомітні, цвітуть довго, з початку до половини літа, найінтенсивніше в травні - червні. Плоди - соковиті кулясті кістянкоподібні. На пагонах бувають одночасно зелені, червоні, фіолетові (різні фази дозрівання) і чорні дозрілі плоди. Насінини тверді, дрібні, гладкі, коричневі, зібрані по 3 шт. в плодах. Поширена в Європі, Криму, на Кавказі, у Сибіру, Середній Азії. Росте під наметом та на узліссях широколистяних лісів. Розмножується насінням. Тіневитривала, середньовибаглива до родючості грунту, посухостійка, морозостійка рослина, що робить її придатною для створення декоративних посадок, особливо в пониженнях рельєфу.
ЮДИНА БІГНОНІЄВІ (BIGNONІАCEAE)
Рід Кагальна (Catalpa Scop.)
Рід Катальпа нараховує близько 10 видів, з яких три найширше культивують п садах і парках України. Це листопадні, рідко вічнозелені дерева, що походять із США та Східної Азії. Катальпи дуже декоративні своїми крупними листками та духмяними квітками, зібраними в пишних суцвіттях.
Катальпа бігнонієподібна (к. бузковолиста, к. звичайна) - Catalpa bignonioides Walt. (С. syringaefolia Sims.)
Сягає висоти до 20 м. Крона широка, ажурна, округла. Кора коричнево-сіра, гладка, тонка, злущується пластинами. Листки широкояйцеподібні, розміром 10-23x7-15 см, основа серцеподібна, вершина загострена, зверху світло-зелені, знизу зелені, по жилках опушені. Розгортаються в травні, при розтиранні з неприємним запахом.
Квітки двостатеві, з слабким запахом, довжиною 3-4 см, білі, з червоно-фіолетовими плямами та двома жовтуватими смугами всередині, зібрані в пухкі широкопірамідальні волоті. Розпускаються в червні-липні. Плоди - коробочки, циліндричні, стручкоподібні, повислі, довжиною 18-38 см, шириною 7-9 мм. Дозрівають восени і зберігаються на гілках майже всю зиму. Насінини дрібні, плоскі, наявні пучки білих волосків на їх вершині, невисокої схожості.
Походить з Північної Америки. Світлолюбна, теплолюбна, вибаглива до родючості грунту рослина, не переносить морозу, витримує забруднення міст. Розмножується насінням. Використовують в озелененні для створення алейних і солітерних посадок. Широко поширена в культурі в Україні в південних районах, зокрема, в Криму. Відома карликова форма 'Nana' (Bur.) Schelle.
РОДИНА ТИМЕЛІЄВІ (THYMELAEACEAE ADANS.)
Рід Вовчеягідник (Daphne L.)
До складу роду Вовчеягідник належать понад 70 видів. Ростуть вони від Європи і Північної Африки на заході до Східної і Південно-Східної Азії, Австралії і островів Тихого океану на сході. Багато видів цвіте ранньою весною. їх використовують як декоративні рослини. Різні види містять в корі, корінні, плодах та інших частинах кумаринові з'єднання різної фармакологічної дії.
Вовче лико звичайне (вовчеягідник звичайний, вовчі ягоди звичайні) -Daphne mezereum L.
Розгалужений чагарник висотою до одного метра, з прямостоячими, голими, сіро-коричневими пагонами. Листки обернено-ланцетні, розміром 6-11 х2-3 см, основа клиноподібна, вершина гостра, темно-зелені з сизим відтінком.
Квітки двостатеві, рожево-фіолетові, духмяні, зібрані в пазухах листків, сидячі, діаметром 0,8-1,5 см. Розпускаються з квіткових бруньок до розгортання листків, інколи до кінця танення снігу, в березні-квітні. Плоди - ягодоподібні кістянки, яскраво-червоні, кулясті, м'ясисті, діаметром близько одного сантиметра. Насінини дрібні, дозрівають в серпні-вересні.
Дуже отруйна рослина. Сильну подразливу дію всіх частин рослини зумовлює вміст смоли гостро-пекучого присмаку, що зветься мезереїном. Росте в типах лісорослинних умов С2 3 та D2 3. Тіневитривала, морозостійка рослина. Розмножується насінням і вегетативно. Відомі декоративні форми: 'Біла' ('Alba' West.) та 'Виповнена' ('Plena' Schneid.) з білими духмяними квітками.