Лекція 21 Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками
Мета вивчення
Після вивчення лекції 21 студент повинен знати:
– зміст розрахунків з постачальниками, підрядниками, учасниками промислово-фінансових груп (ПФГ);
– первинні документи, на підставі яких відображається виникнення та погашення зобов'язань;
– особливості обліку невідфактурованих поставок і матеріальних цінностей у дорозі.
Після вивчення лекції 21 студент повинен вміти:
– складати рахунок, рахунок-фактуру, акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг);
– відображати операції за розрахунками із вітчизняними й іноземними постачальниками та підрядниками на рахунках бухгалтерського обліку, в регістрах обліку та фінансовій звітності.
У лекції розглядаються наступні питання:
21.2. Основні положення розрахунків з постачальниками та підрядниками
21.2. Документування господарських операцій з обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками
21.3. Відображення операцій за розрахунками з постачальниками та підрядниками на рахунках бухгалтерського обліку
Етапи та загальний порядок ведення обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками, які розглядатимуться в лекції 21, наведено на рис. 21.1.
Рис. 21.1. Загальна схема обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками
Основні положення розрахунків з постачальниками та
Підрядниками
Порядок і форми розрахунків між постачальником і покупцем визначаються в господарських договорах. Це найбільш розповсюджена та важлива основа виникнення зобов'язань, основна форма реалізації товарно-грошових відносин у ринковій економіці, зміст якої розкрито в лекції 19.
Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками ведеться на рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", який призначений для обліку поточних зобов'язань за розрахунками з постачальниками, підрядниками та між учасниками ПФГ за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи й надані послуги.
Розрахунки з постачальниками є кредиторською заборгованістю за товари, роботи, послуги за умов наступної оплати або іншого погашення зобов'язань. У випадку здійснення передоплати в бухгалтерському обліку виникає дебіторська заборгованість за авансами виданими.
З метою підвищення надійності поставок при виборі постачальника потрібно враховувати ряд умов, серед яких: цінова конкурентоспроможність (включаючи витрати на зберігання, транспортування і страхування); умови платежу; гарантійні строки; ремонт і післяпродажне обслуговування; відповідність продукції постачальника стандартам якості; можливість закупок безпосередньо у виробників або оптовиків; географічне місце розташування; основні види діяльності та фінансовий стан; виробнича потужність та обсяги випуску продукції за останні роки.
Якщо спеціалізоване стороннє підприємство виконує будівельно-монтажні роботи, то розрахунки з таким підприємством належать до розрахунків з підрядниками.
Розрахунки можуть здійснюватися також між учасниками ПФГ. До складу ПФГ можуть входити промислові й інші підприємства, наукові та проектні установи, інші установи й організації всіх форм власності. У складі ПФГ визначається головне підприємство, яке має виключне право діяти від імені ПФГ як учасника господарських відносин.
Документування господарських операцій з обліку розрахунків з