Європейський простір вищої освіти у новому десятиріччі
Комюніке конференції
Європейських міністрів, відповідальних за вищу освіту,
Льовен і Лувен-ла-Ньов, 28-29 квітня 2009 р
Ми, міністри, відповідальні за вищу освіту в 46 країнах-учасницях Болонського процесу, зібралися в місті Льовен/Лувен-ла-Ньов (Бельгія) 28-29 квітня 2009 року, щоб критично оцінити досягнення в рамках Болонського процесу і встановити пріоритети Європейського простору вищої освіти (ЄПВО) на наступне десятиріччя.
Преамбула
1. У десятиріччі до 2020 року Європейська вища освіта має зробити вирішальний внесок у реалізацію Європи знань, яка є високо креативною й інноваційною. Стоячи перед викликом старіння населення, Європа може досягти успіху в цій справі за умови, якщо вона максимально розкриє таланти і здібності всіх своїх громадян та повністю долучиться до навчання впродовж життя і більш широкої участі у вищій освіті.
2. Європейська вища освіта також стоїть перед ще більш важливим викликом і майбутніми можливостями глобалізації та прискореного технологічного розвитку з новими постачальниками послуг, новими особами, що навчаються, і новими типами навчання. Студенто-центроване навчання і мобільність допоможуть студентам розвинути компетенції, які необхідні їм на ринку праці, що постійно змінюється, і надасть їм можливість стати активними та відповідальними громадянами.
3. Наші суспільства сьогодні стоять перед наслідками глобальної фінансової й економічної кризи. Щоб досягти сталого економічного відродження і розвитку, динамічна й гнучка європейська вища освіта спрямовуватиме зусилля на інновації, що ґрунтуються на інтеграції освіти і науки на усіх рівнях. Ми визнаємо, що вища освіта має відігравати ключову роль, щоб успішно відповідати викликам, що стоять перед нами, сприяти культурному і соціальному розвитку наших суспільств. Таким чином, ми вважаємо суспільне інвестування у вищу освіту найвищим пріоритетом.
4. Ми підтверджуємо нашу повну відданість цілям Європейського простору вищої освіти, що є простором, де вища освіта є суспільною відповідальністю, де всі вищі навчальні заклади відповідають широким потребам суспільства завдяки різноманітності своїх місій. Нашою метою є гарантувати вищим навчальним закладам необхідні ресурси для продовження виконання своїх цілей у повному обсязі, таких як підготовка студентів до життя в якості активних громадян демократичного суспільства, підготовка студентів до побудови їхньої майбутньої кар'єри, а також забезпечення можливостей для особистісного розвитку, створення і підтримка широкої та удосконаленої бази знань, стимулювання дослідницької діяльності й інновацій. Необхідне реформування систем і політики вищої освіти, що відбувається, буде й надалі закріплюватися в європейських цінностях ініституційної автономії, академічної свободи і соціальної справедливості, та потребуватиме повного залучення студентів і викладачів.
I. Досягнення і консолідація
5. За останнє десятиріччя ми створили Європейський простір вищої освіти, гарантуючи, що він і надалі спиратиметься на європейську інтелектуальну, наукову і культурну спадщину та прагнення, і характеризуватиметься постійною співпрацею між державою, вищими навчальними закладами, студентами, викладачами, роботодавцями та іншими зацікавленими сторонами. У процесі реформування значним також був внесок європейських установ і організацій.
6. Болонський процес слугує більшій сумісності і порівнянності національних систем вищої освіти та полегшує мобільність для осіб, що навчаються, а для навчальних закладів - залучення студентів і науковців з інших континентів. Вища освіта модернізується разом з прийняттям трьохциклової структури, включаючи, в національних контекстах, можливість проміжних кваліфікацій, пов’язаних з першим циклом, з прийняттям Європейських стандартів і рекомендацій із забезпечення якості, створенням Європейського реєстру агенцій із забезпечення якості та національних рамок кваліфікацій, пов’язаних із загальною рамкою Європейського простору вищої освіти, що ґрунтуюється на результатах навчання і навчальному навантаженні. Крім того, Болонський процес сприяв запровадженню Додатка до диплома і Європейської кредитно-трансферної системи задля подальшого підвищення прозорості і визнання.
7. Цілі, встановлені Болонською Декларацією, та напрямки дій, визначені впродовж наступних років, сьогодні є такими ж значущими. Оскільки не усіх цілей було повністю досягнуто, повне і належне їх запровадження на європейському, національному і інституційному рівнях потребуватиме підвищення темпу просування та рішучості після 2010 року.