Інститут права та психології
Кафедра цивільного права та процесу
Реферат на тему:
Загальна характеристика майнових правовідносин батьків та дітей
Виконав:
Студент групи ПВ-46
Пястка Т.О
Перевірила:
Бек У.П.
Львів-2016
ПЛАН
1. Сутність майнових правовідносин в сім'ї
2. Умови стягнення аліментів на дітей
3. Порядок та розмір стягнення аліментів на дітей
4. Участь батьків у додаткових витратах на утримання дітей
5. Види заробітку, з яких утримання аліментів не проводиться
6. Обов'язки дітей щодо батьків
7. Права батьків і дітей на майно. Майнові правовідносини між батьками і дітьми
Список використаної літератури
Сутність майнових правовідносин в сім'ї
Майнові правовідносини виникають між батьками і дітьми, іншими членами сім'ї та родичами.
Майнові правовідносини між батьками і дітьми складаються з двох груп: до першої відносяться різноманітні зв'язки батьків і дітей з приводу майна, що знаходиться в сфері володіння сім'ї (житло, предмети домашньої обстановки, гроші та інші цінності); до другої — аліментні зобов'язання батьків і дітей.
Бувають випадки, коли з певних причин у дітей немає батьків і вони залишаються без засобів існування, тому наше законодавство, зокрема глава 13 КпШС, встановлює аліментні обов'язки інших членів сім'ї та родичів по утриманню неповнолітніх дітей, непрацездатних повнолітніх членів сім'ї[1].
У сім'ї створюється не лише спільний бюджет для задоволення побутових потреб членів сім'ї, але й набуваються права на спільні трудові доходи, предмети довгочасного користування, домашньої обстановки, а також такі дорогоцінні об'єкти, як житлове приміщення, дача, автомобіль і таке інше. При нормальних сімейних відносинах тут не буває конфліктів, які потребують правового втручання. Навпаки, при розпаді сімейних правовідносин виникають різні спори і непорозуміння (наприклад, автомобіль або кооперативна квартира були придбані не лише на кошти батьків, але і на кошти, які сину подарувала бабуся, і син вважає себе співвласником машини, співпайовиком житлово-будівельного кооперативу чи співвласником приватизованого житла). Тому законодавство[2] врегульовує питання про права батьків і дітей на майно.
Одним з найважливіших інститутів сімейного права є аліментні зобов'язання батьків і дітей. Взагалі аліментні правовідносини характеризуються певними особливостями. Перш за все підстави їх виникнення визначаються законом. І їх зміст не може бути змінений за угодою сторін. До законних
Підстав виникнення аліментних зобов’язань відноситься родство, непрацездатність.
Аліментні зобов’язання є безкоштовними, тобто вони не можуть бути витребувані назад, навіть якщо стягнені помилково.
Умови стягнення аліментів на дітей
У відповідності до закону батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги (стаття 80 КпШС України).
Цей обов’язок виникає у батьків з часу народження дитини та продовжується до її повноліття. У разі непрацездатності дітей обов’язок по їх утриманню продовжується і після досягнення ними повноліття, однак при умові, що вони потребують матеріальної допомоги. При цьому не має значення, коли настала непрацездатність – до досягнення повноліття або в будь-який інший час.
Неповнолітніми визнаються діти, які не досягли 18 років, а непрацездатними – інваліди І, ІІ, ІІІ групи.
Обов’язки батьків утримувати своїх дітей припиняються з настанням повноліття навіть у тих випадках, коли діти навчаються в навчальних закладах або з будь-яких причин не мають свого самостійного заробітку.
Обов’язок по утриманню своїх неповнолітніх дітей здійснюється батьками у більшості випадків добровільно. Вони забезпечують дітей всім необхідним для життя, навчання, розвитку. Якщо ж батьки ухиляються від цього обов’язку та не надають коштів на утримання дітей добровільно, такі кошти стягуються з них у судовому порядку у вигляді аліментів.
Обов’язок по утриманню дітей покладається на обох батьків. Коли діти проживають з матір’ю, позов про стягнення аліментів пред’являється до батька. На дітей, які виховуються батьком, аліменти стягуються з їх матері. Якщо дитина проживає у інших осіб (діда, бабусі, дядька, тітки та ін.), ці особи можуть стягувати аліменти з обох батьків[3].