Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Скульптура як вид мистецтва





Скульптура (sculptura –від sculpo – вирізаю, висікаю) - вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об’ємну, тримірну форму. Головний предмет зображення у скульптурі – людина, значно рідше – тварини або інші об’єкти. Головні жанри скульптури – портрет, історичний, побутовий, анімалістичний, а також символічне та алегоричне зображення. Дуже зрідка у мистецтві скульптури зустрічаються й жанри пейзажу та натюрморту. Історично склалися два основні види скульптури за формою: кругла скульптура та рельєф. Кругла скульптура – це скульптура, яка розрахована на огляд з багатьох точок зору, тобто скульптура, яку можна обійти. До круглої скульптури відносяться: статуя, скульптурна група, торс, бюст.
Статуя – це значна за розмірами фігура, що зображує людину у повний зріст.
Скульптурна група – включає декілька фігур, що об’єднані єдиним художнім задумом, спільністю сюжету і пластики. Найчастіше група складається з 2, 3, 4 осіб, хоча кількість їх не обмежена. Наприклад, Зеймонд Мейзон у композиції «Опалений натовп», що присвячена трагедії Хіросіми, зобразив понад тридцять охоплених жахом людей.
Бюст – це погрудне зображення людини.
Торс – це скульптурне зображення людського тулуба – тобто фігури без ніг, або тільки по пояс.
Рельєф – (від італ. relevio –виступ, «випуклість») – скульптурне зображення розташоване на якійсь площині. У рельєфу, як і в круглій скульптурі три виміри, але один з них в тій чи іншій мірі скорочений. Рельєф поділяється на три основні види: заглиблений рельєф, барельєф і горельєф.
Заглиблений рельєф – це рельєф, в якому зображення знаходяться на рівній площині, або навіть нижче її поверхні. Тобто контури не випуклі, а врізані у глибину плити або стіни. Заглиблений рельєф був дуже розповсюджений у давньому Єгипті.
Барельєф – це випукле зображення, у якому фігури виступають над площиною не більш, ніж на половину свого об’єму. Класичний приклад барельєфа – фриз давньогрецького Парфенона.
Горельєф – або високий рельєф – це зображення, у якому фігури виступають більш, ніж на половину свого об’єму, найчастіше на три чверті. Іноді горельєф має майже повнооб’ємні фігури, які тільки злегка сполучаються з площинним тлом. Дуже відомі горельєфи Пергамського вівтаря.
Типологічно, за своїм змістом, підходом до трактовки образів та функціями, скульптура поділяється на монументальну, монументально-декоративну, станкову і скульптуру малих форм.
Монументальна скульптура – пам’ятники, монументи. Для монументальної скульптури є характерним прославлення когось, або якийсь заклик. Тобто монументальній скульптурі властиві героїчний пафос і суспільно-важлива тематика. Монументальна скульптура пов’язана з середовищем, відрізняється узагальненістю форми та значними розмірами.
Монументально- декоративна скульптура призначена для оздоблення будівель, вулиць, площ, міст, парків. Це всі види оздоблення архітектурних споруд (атланти, каріатиди, фризи, фронтонна скульптура, фонтанна пластика, паркова скульптура).
Станкова скульптура – призначена для закритих приміщень, тобто для інтер’єрів. Ми зустрічаємо станкову скульптуру в музеях, на виставках, у інтер’єрах громадських закладів. Назва «станкова» походить від слова станок. Скульптурний станок – це пристосування для роботи скульптора, - тринога, на якій кріпиться кругла або квадратна підставка, що обертається по колу. Скульптура малих форм (або мілка пластика) по суті є проміжним явищем між станковою скульптурою та декоративно-прикладним мистецтвом. Це невеличкі портретні зображення, анімалістичні фігурки, або жанрові композиції і т.д., народні глиняні та дерев’яні іграшки. Їх можна взяти до рук, поставити на шафу, стіл. До скульптури малих форм відноситься також медальєрне мистецтво та різьблення по коштовному камінню – гліптика.
Скульптура також розрізняється за матеріалом та технікою виконання. Найпоширеніші техніки скульптури це ліплення, висікання, вирізування, лиття, ковка, чеканка. Техніка залежить від матеріалу, з якого виготовляється скульптура. Ліплення або пластика – це створення форми з м’якої маси (глина, пластилін, віск). Висікання або ваяння застосовується при роботі з кам’яною глибою, шляхом видалення зайвих об’ємів. У скульптурі використовуються різний за твердістю та кольором камінь: пісковик, базальт, граніт, мармур та ін. Технікою лиття користуються при роботі з металами. Для металевої скульптури найчастіше використовують бронзу, рідше чавун, алюміній, ковану мідь та інші матеріали. Різьблення виконується по дереву. Особливим різноманіттям відрізняється матеріали скульптури малих форм, - крім різних традиційних для скульптури видів каменю можуть бути використані також кістка, розписний фарфор, фаянс, цінні породи дерева, декоративний та коштовний камінь, срібло, скло, чавун, глина, дерево і т.д.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1799 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2456 - | 2270 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.