ПОНЯТТЯ ТА ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДОГОВІРНОГО ПРАВА В УКРАЇНІ
План 1. Місце договірного права в правовій системі України.
Система договірного права та характеристика його основних інститутів (складових).
Принципи договірного права, їх система та закріплення в чинному законодавстві. Свобода договору та випадки її обмеження.
Джерела договірного права. Аналогія закону та аналогія права.
1. Місце договірного права в правовій системі України. Проблеми визначення правової природи договірного права, його місця у правовій системі України, принципів, джерел тощо, є дискусійними. На перший погляд, особливих проблем у визначенні поняття договірного права, різноманітним питанням якого присвячені чимало наукових праць, не може існувати в літературі. Однак насправді це не так. По-перше, предметом досліджень фактично слугують не проблеми договірного права як такого, а проблеми цивільно-правового договору (господарсько-правового договору), тобто поняття власне тільки договору та окремих його різновидів. Для того, щоб визначити поняття договірного права та його місце у правовій системі України необхідно з’ясувати, що ж таке система права та її складові елементи. Система права - це об'єктивно існуюча внутрішня будова права держави. Система права складається із наступних складових елементів:
· норма права;
· інститут права (субінститут);
· підгалузь права;
· галузь права.
Норма права – первинний елемент системи права, обов’язкове правило поведінки, яке встановлюється і охороняється державою. З норм права складаються інститути і галузі права. Не може існувати норма права, яка не входила б до певного інституту і галузі права. Інститут права (правовий інститут) - це відокремлена група правових норм, які регулюють однорідні суспільні відносини конкретного виду в межах галузі або на їх стику. На відміну від галузей права, інститут права об'єднує норми, які регулюють лише частину відносин певного виду. Отже, інститути складаються з норм права; при цьому вони самі є складовим елементом галузей права.
Інститут права характеризується тим, що: ·
регулює певний вид суспільних відносин;
· є складовою частиною однієї або декількох галузей права;
· є логічно замкнутою, виокремленою сукупністю норм;
· функціонує автономно, відносно самостійно в межах галузі права, тобто регулює суспільні відносини незалежно від інших інститутів права. Прикладами правових інститутів можуть служити інститути дарування, спадкування, купівлі-продажу в цивільному праві (цивільне право - галузь). До галузей і підгалузей права, що “виросли” з інститутів можна віднести: житлове право; спадкове право; виборче право; космічне право; гірниче право; водне право та ін. Якщо розглядати договірне право як галузь права, то можна припустити, що воно “виросло” із інституту договірного права. Правові інститути, як правило, отримують своє закріплення у вигляді структурних частин нормативних правових актів (глави, частини кодексів, законів).
Класифікація правових інститутів здійснюється за різними критеріями. 1) За галузями: (інститути права класифікуються за галузевою належністю виходячи з того, що вони входять в ту чи іншу галузь права (або відразу декілька); таким чином, всі інститути можуть бути поділені на такі групи: цивільні (цивільно-правові); кримінальні (кримінально-правові); конституційні (конституційно-правові) тощо;
2) Враховуючи поділ права на приватне і публічне: - приватноправові інститути: цивільні; трудові; сімейні і т. д; - публічноправові інститути: кримінальні (кримінально-правові); конституційні (конституційно-правові);адміністративні (адміністративно-правові) і т.д; Також, можна за цим ж критерієм розділити інститути на матеріальні (цивільні (цивільно-правові); кримінальні (кримінально-правові)) і процесуальні (цивільно-процесуальні; інститути позовної давності, представництва в суді і т.д. кримінально-процесуальні: інститути запобіжних заходів, цивільного позову в кримінальному процесі,слідчих дій і т.д.). 3) За приналежністю до кількох галузей (як правило, інститут функціонує в рамках однієї галузі права. Однак існують і інститути, які складаються з норм різних галузей права. Галузевий інститут об'єднує норми всередині конкретної галузі:
інститути дарування, спадкування, купівлі-продажу в цивільному праві; інститут президентства в конституційному праві;
інститут необхідної оборони і крайньої необхідності в кримінальному праві; інститут посадової особи в адміністративному праві;
інститут шлюбу в сімейному праві;
інститут суб’єктів господарювання в господарському праві.
Враховуючи структуру системи права, існує декілька точок зору щодо місця договірного права в правовій системі України:
1) договірне право - окрема, самостійна галузь права у національній правовій системі;