122404 _________ .. _________ .. |
2012
1.
1. .
2. .
3-5. .
6. .
I-IV. .
.1
8
1
, , PIII(IV) =3 .
n III, IV, n III,IV =10 /.
L, L=12000 .
1. ...4
2. 6
3. ...7
3.1. .........7
3.2. ⅅ.8
4. .10
5. ⅅ..12
6. ...13
7. a...14
8. . .15
9. 腅...17
.
, . , , .
, . , , , , , - .
() :
ü ;
ü ;
ü .
, : , , , , - , , . , , .. , ; , .
|
|
.
:
) ();
) ;
) .
. ( 500), , , , , . , , , (). , , . ( ) .
2 - ; 1 5, , . .
. . . , . , . . .
, :
(2.1)
P=3 , 2- .
(2.2)
- ,
- ,
- .
:
P ε P = 2 5,5 = 11 , (2.3)
ε=2 - , .. ε = 1,2-2,5
-362 :
U., | P., | n,/ | , | |
2,6 | ||||
: 25≥11. .
3.
3.1
U :
U = | I | = = (3.1)
n - , n - .
|
|
n : n=1.
:
; (3.2)
; (3.3)
. (3.4)
3.2
q=25.
m=0,8 .
z3=1.
d3,
d3 = m*q = 0,8*25=20 . (3.6)
d3,
d3 = m(q+2) = 0,8 (25+2) = 21,6 . (3.7)
df3,
df3= (q - 2,4)*m = (25 2,4)*0,8 = 18,08 . (3.8)
z4
z4=z3 * U=1*195=195 (3.9)
d4,
d4 = m*z4 = 0,25*195=48,75 . (3.10)
d4,
d4 = d4 + 2m = 48,75 + 2*0,25 = 49,25 . (3.11)
df4,
df4 = d4 2,4 m = 48,75 - 2,4 * 0,25 = 48,15 . (3.12)
,
= π * m = 3,14*0,8 = 2,512 (3.13)
L,
L 2m (1+ ) = 2*0,8 ( + ) = 24 . (3.14)
dm,
dam da4 + 6m/z3+2 = 49,25 + 6*0,8/1+2 = 56,05 . (3.15)
b4,
b4 0,75*da3= 16,2 . (3.16)
γ, .
γ = = 229. (3.17)
2δ = 90˚
34,
34 = = = 34,4 . (3.18)
4.
III,
III = = = 1,4 , (4.1)
= = = 1,04 c-1 (4.2)
4, ,
4 = = 1,94 . (4.3)
Ft4
Ft4 = = = 80 H. (4.4)
: .30, = 0,06, .
, Ft4 >30, =1. ε=2.
vs = = = 0,2 / (4.5)
= 3˚
𝜂
𝜂 = = = 0,44 (4.6)
3
3= = = 0,05 (4.7)
II = 3= 0,05
I= = = 0,048 , (4.8)
P
P = I = = = 9,8 (4.9)
>(1,22,5):
= 2,3 => .
5.
45X 4543-75. , [ ] 23.3 .
dI, :
dI ≥1,1* = 1,1* = 2,4 (5.1)
II dII,:
dII ≥ 1,1 * = 1,1* = 2,42 (5.2)
III dIII, :
dIII(IV) = 1,1 * = 1,1* = 8,2 (5.3)
6.
J4= = = 0.104 10-3 2 (6.1)
. 30, = 7850 /3
J2 :
J3= = =0.07*10-3 2 (6.2)
= 8800 /3
:
J= J4 +J3( =0.10410-3 2 (6.3)
7.
. , .
|
|
. . ̸ .
. F. a34= 34,4 jn min = 13
:
Δ𝜑=𝜑+𝜑 (7.1)
𝜑 ,
𝜑 - ( ).
: Δ𝜑=𝜑
:
𝜑 = 7,32*jn max/d = 7,32*55/34,4=11,7 [] (7.2)
jn max . F, m=0.8 34,4
jn max= 55; d .
.
1. .
2. .
3. .
8.
, , , III.
Ft2, :
Ft2 = = = 4,75 . (8.1)
Fr,
Fr = = 0,09 H, (8.2)
Fa, Ft2
Fa=Ft2= 4,75 H. (8.3)
1 F1
= = = 11,2, (8.4)
Lh , .
2, 0 2 , I II.
=1500 .
X Y: X=1, Y=0.
F
F = (X*V* Fr + Y*Fa) K s *Kt = (1 *1*90+0*4750)*1,2*1=108 H (8.5)
s=1,2, .. s= 1,1-1,5 , ;
t=1 ;
V=1 , .
= =13,8 > = 11,2 (8.6)
L
L = * = * =12007 >Lh = 12000 (8.7)
.