Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


II. Праверка дамашняга задання. ––Прачытайце выразна твор М




––Прачытайце выразна твор М. Янчанка «А таму!»

III. Паведамленне тэмы ўрока

— Пісьменнік Расціслаў Бензярук падгледзеў, што здарылася з людзьмі, якія вырашылі толькі гуляць і напісаў казку «Будзень і свята» (с. 111-113).

ІV. Чытанне казкі настаўнікам

— Аб чым пісьменнік расказаў у казцы?

Бюро даведак:

капялюш — галаўны ўбор, шляпа;

брычка — лёгкі выязны вазок;

будзень — працоўны дзень;

покуць — вугал пад абразамі;

каморарус. кладовка.

V. Чытанне казкі вучнямі

1. Чытанне-гудзенне.

2. «Хвост і галава» (настаўнік пачынае чытаць сказ, дзеці хутка знаходзяць і дачытваюць разам).

VI. Аналіз твора

— Хто сустрэўся на дарозе?

— Як выглядаў Будзень? А Свята?

— Куды ішоў Будзень? Чаму?

— Ці правільна паступілі людзі? Па чыёй указцы яны так зрабілі?

— У чым было ўпэўнена Свята?

— Як сталі паводзіць сябе людзі, калі прыехала Свята?

— Што адбылося пазней?

— Ці зразумелі людзі сваю памылку? Як яны яе выправілі?

— Знайдзіце ў тэксце прыказку і растлумачце яе сэнс.

VII. Падрыхтоўка да працы над вершам Мар'яна Дуксы «Ці так чытала?»

— Чаго, на вашу думку, не хапала Ромку? (Пачуцця таварыства.)

— Якія яшчэ рысы характару вы ведаеце? (Адказы вучняў.)

— Я прапаную вам пазнаёміцца з дзяўчынкай, аб якой напісаў паэт М. Дукса ў сваім вершы «Ці так чытала?» (с. 114).

VIІI. Чытанне верша настаўнікам

— Пра што хацеў сказаць паэт у сваім вершы?

IX. Чытанне верша вучнямі

1. Чытанне напаўголасу.

2. Бінарнае чытанне.

3. Чытанне ўрыўка да малюнка.

X. Аналіз зместу твора

— Як дзяўчынка чытала?

— Што яна адначасова рабіла?

— Куды яна хадзіла?

— Як яна працавала?

— Што атрымала за сваю працу?

— Што вы адкажаце дзяўчынцы на яе пытанне?

— Ці можна так чытаць?

XІ. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Якіх рыс характару не хапае дзяўчынцы з верша М. Дуксы «Ці так чытала»?

— Да якога вываду прыйшлі людзі?

— Ці згодны вы з імі? Як бы вы паступілі на іх месцы?

— Каго можна асудзіць у казцы? За што?

— Што для людзей з'яўляецца галоўным у жыцці? (Праца.)

XІI. Дамашняе заданне (с. 111-113)

Падрыхтаваць выразнае чытанне казкі. Падабраць прыказкі аб кнігах і працы.


Тэма: Браты нашы меншыя. ІВАН ВЯРЫГА «СУСТРЭЧА»

Мэты:

Ø фарміраваць уменне правільна і асэнсавана чытаць уголас і моўчкі, і удасканальваць уменне чытаць выразна;

Ø садзейнічаць фарміраванню ўмення эмацыянальна рэагаваць на прачытанае, прыдумваць працяг твора;

Ø развіваць уменне арыентавацца ў аб'ёмным тэксце, працаваць у групах,

Ø садзейнічаць развіццю творчых здольнасцей вучняў;

Ø садзейнічаць выхаванню ўважлівых і добразычлівых адносін да птушак і жывёл, жадання рабіць дабро.

Ø

Тып урока: традыцыйны.

 

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі, лісткі са словамі.

 

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

— Паглядзіце адзін на аднаго, усміхніцеся, пажадайце вясёлага іастрою і плённай працы.

Загадка:

3 людзьмі сябруе, хату вартуе, жыве пад ганкам, хвост абаранкам. (Сабака.) (Паказаць малюнак.)

II. Паведамленне тэмы ўрока

— Як вы думаеце, чаму мы пачалі ўрок з гэтай загадкі?

— Правільна, мы будзем гаварыць сёння аб сабаку і аб ўзаемаадносінах яго з чалавекам. А дапаможа нам у гэтым апавяданне вана Вярыгі «Сустрэча» (с. 115-117).

III. Чытанне апавядання настаўнікам

— Назавіце герояў апавядання.

— Чаму аўтар даў апавяданню такую назву?

Бюро даведак:

нацянькі — напрамкі (кароткі шлях);

галёшы — кароткі гумавы абутак;

заскавытаў — заскуліў.

IV. Чытанне апавядання вучнямі

1. Чытанне-гудзенне.

2. Чытанне «Галава і хвост» (настаўнік пачынае чытаць сказ, дзеці хутка яго знаходзяць і дачытваюць усе разам).

V. Аналіз зместу твора

— Якую дарогу дамоў выбраў Саўка? Чаму?

— 3 якім настроем хлопчык вяртаўся дамоў?

— Хто сустрэў яго каля балаціны?

— Што ўзнікла ў выніку сустрэчы?

— Ці зразумеў Саўку Тузік?

— Як павёў сябе Тузік?

— Якія пачуцці выклікала ў Саўкі жаласлівае скавытанне Тузіка?

— Што зрабіў Саўка?

— Як хлопчык растлумачыў бацьку сваё рашэнне? Прачытайце.

— Што вы думаеце пра ўчынак Саўкі?

Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)

Раз-два-тры — мы сябры. Чатыры-пяць — ідзём гуляць. Шэсць-сем-восем — ваду носім. Дзевяць-дзесяць — цеста месім.   Каравай на славу ўдаўся. Надакучыла стаяць — мы бяжым ужо гуляць. Хадзьба на месцы. Імітацыя рухаў. Сціснуць рукі ў кулакі, імітацыя рухаў. Бег на месцы.

VІ. Работа ў групах

На асобных лістах у канвертах ляжаць надрукаваныя асобна словы. Заданне — саставіць са слоў сказы, растлумачыць значэнне атрыманых прымавак.

1 група: аб дабры (добры чалавек — гэта той, хто не ўмее рабіць зла).

2 група: аб жорсткасці (жорсткасць — такая вырадлівасць, як горб).

VІI. Актуалізацыя ведаў вучняў

VІII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Што можна сказаць пра Саўку?

— Што б вы зрабілі, калі былі б на яго месцы?

— Якіх адносін да сябе выклікае чалавек, які кінуў на крыгу малое кацяня?

ІX. Дамашняе заданне (с. 115-116)

1. Падрыхтаваць выразнае чытанне апавядання.

2. Адказаць на пытанні, змешчаныя ў падручніку.

 

 


Тэма: Сумленнасць ў адносінах да родных. БАРЫС САЧАНКА «ХЛЕБ». Пазакласнае чытанне. ІВАН МУРАВЕЙКА «АСІЛКІ»

Мэты:

Ø пашыраць аператыўнае поле чытання, фарміраваць уменне правільна і асэнсавана чытаць уголас і моўчкі, удасканальваць уменне чытаць выразна;

Ø развіваць уменне эмацыянальна ўспрымаць тэкст, вызначаць эмацыянальны настрой аўтара твора;

Ø садзейнічаць выхаванню беражлівых адносін да хлеба, выхаванню працавітасці і жадання дапамагаць людзям.

Тып урока: традыцыйны.

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

Гучна празвінеў званок.

Пачынаецца ўрок.

Нашы вушкі на макушцы,

Вочкі шырока раскрыты.

Слухаем, запамінаем,

Ні хвіліны не гуляем.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3540 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2752 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.