Тематика завдань з етики.
Уважно все продивіться і зорієнтуйтесь. Тут, у цій електронній папці, є всі завдання з етики, всі вимоги і рекомендації щодо їх виконання. Для заочників у ній є майже достатньо матеріалу, щоб відповісти на будь-яке питання вашої контрольної роботи. Вказана як загальна література до всього курсу, так і за окремими темами. «Трудитесь много и радостно!!!»
Папка «Pravo Etyka».
Включає лекції з етики (файли 01-14); додаткові матеріали до КР, рефератів, тестових опитувань тощо.
До іспитів заочникам треба дуже добре освоїти перші 4 лекції. Інші бажано хоча б прочитати для достатнього загального орієнтування. При пошуку відповідного матеріалу для відповіді на певне питання, перш за все знайдіть у лекції місце, де воно коротко висвітлюється, щоб мати уявлення про контекст розгляду. Головна зачепка – відповідні категорії етики. Також друга зачепка – історія моралі й етики.
У папці є файли, що мають розширений матеріал до кожної теми, який можна використати для написання контрольної роботи. Мають додатковий матеріал і більшість файлів з текстами лекцій. Ці файли можуть у чомусь повторювати текст лекцій, але розширено: не страхайтеся цього. Далі буде цікавіше. І ви все знайдете.
Карл Маркс колись на питання анкети про любимий рід занять – відповів: «Копатися у книжках». Ну а ви покопайтеся у запропонованих файлах…
Файли з текстами лекцій.
Предмет і значення етики.Додаток 1. Специфічність морального освоєння світу.
02. Категорії етики. Додатковий матеріал: Родові категорії етики. 1. Етичне (моральне) та відчужене (байдуже). 2. Совість. 3. Правда – кривда. 4. Гармонія і хаос.
03. Структура етики. 11 с. Додаток: Діяльність і свідомість. Система моральних відносин у суспільстві (за Титаренком. М.-Л. етика).
04. Моральне й етичне ставлення до природи. 1. Природа і моральна культура. 2. Екологічний імператив сучасної культури. 3. Етика життя та життєвого середовища. Додаток: Природа і моральна культура. Моральне ставлення до живої природи й етика «благоговіння» перед життям. Трансформація життєвих процесів у моральній та художній культурі. Етика життя та життєвого середовища.
05. Ідеальне – утилітарне як полюси моралі. Подвійність моральної реальності: між корисним і досконалим. Категорії героїчного й буденного. Утилітаристська етика. Бути чи мати? Справді бути чи здаватися? Сенс життя та життєві позиції людини.
06. Нормативна етика. Нормативізм в етиці (деонтологія). Категорія морального обов’язку. Моральна справедливість і правда. Небезпечність ригоризму у моральній свідомості. Ритуальна та церемонійна форма обов’язку – етикет.
07. Аксіологія моралі. Цінності у співвідношенні необхідності та свободи. «Благодать». Поляризація цінностей у категоріях добра і зла. Свобода волі. Внутрішня відповідальність особистості. Совість і щастя. Гідність як вища ціннісна мірка людини.
08. Фахова етика. Необхідність професійної етики та її види. Медична та педагогічна етика. Фахова етика у сфері права і юриспруденції. Управлінська й службова етика. Моральна позиція працівника і основні вимоги до себе.
09. Кохання й шлюб. Статі чоловіча й жіноча. Відношення до жінки у суспільстві. Кохання як особливий феномен статевих стосунків. Шлюб і шлюбні стосунки. Сім’я. Родина та родинні стосунки.
10. Морально-етичне виховання. Лише начерк.Виховання: «формування» чи зміна якості буття особистості? Сублімація моральних переконань. Проблема норми й аномалій виховання. Головні методи і засоби морального виховання. Функції і соціальна значимість виховання. Додаток: Етикет і мода.
11. Моральне благо народних звичаїв і уявлень. «Золоте правило» моральної свідомості та його гуманістичне забезпечення у фольклорі. Етнічне розмаїття народних звичаїв та їх морально-етична характеристика. Архаїчні та християнські цінності народних звичаїв. Добро заповітів Христа. Народні звичаї і фольклор у сучасній моральній культурі.
12. Історичний розвиток моралі. Походження моралі. Проблема прогресу в моральній культурі. Неповторність і спадкоємність культурних епох (етичний аспект). Культурні епохи: стилі життя європейського поступу (етична характеристика).
13. Етапи розвитку моральної культури. Відносини людей при родовому ладі. Перехід до рефлексивної моральної регуляції. Моральна кодифікована регуляція феодальної епохи. Буржуазна мораль.. Морально-етична культура ХХ – початку ХХІ ст. в умовах глобалізації.
14. Історія етичних вчень і теорій. 1. Етичні міркування ранніх цивілізацій. 2. Етика античної доби. 3. Моральні доктрини середньовіччя. 4. Теорії моралі Нового часу. 5. Марксистська етика — етап в розвитку етичної думки.
15. Мораль та інші форми саморегуляції культури: інтелектуальна (в т.ч. наука), релігія, право, політика, економіка. Моральна і художньо-естетична культура та їх взаємодія.
16. Структура етики (сфери, основні елементи та проблеми). 1. Діяльне (практичне) і свідоме (теоретичне) в моралі й етиці. 2. Елементи моральної діяльності: особливості їх взаємодії. 3. Моральна свідомість. Сфери буття людського сумління.4. Моральна диспозиція особи. Переконання та позиційні настанови.
17. Моральне й естетичне ставлення до природного світу. Природа і моральна культура. Сучасна екологічна ситуація й необхідність нових ціннісних орієнтирів. Екологічний імператив сучасної культури.
Полюси утилітарного та ідеального в моралі. 1. Свобода людської особистості та можливості морального вибору. 2. Моральний вибір як проблема: ситуація і свобода вибору. 3. Моральний конфлікти. 4. Міра відповідальності за моральний вибір. 5. Мета і засоби в моралі.
19. Справжнє моральне життя та його ерзаци. Ерзаци й ілюзії моралі. Справді бути, чи лише здаватися? Утилітаристська етика. Бути чи мати? Небезпека редуціонізму і втрати самих підстав моральності.
20. Сенс життя людини. 1. Філософський світогляд про сутність людини та сенс її життя. 2. Сенс життя та життєві позиції людини. 3. Моральні стилі життя. 4. Життя, смерть, безсмертя.
21 Категорії морального життєвого сенсу. 1. Довіра й моральна віра. 2. Надія – любов – мудрість. 3. «Ніщо людське мені не чуже».
22. Деонтологія моралі й етики. Нормативна (деонтологія) й ціннісна (аксіологія) етика. Нормативізм в етиці. Небезпечність ригоризму у моральній свідомості. Ритуальна та церемонійна форма обов’язку – етикет (файл 24). Мода й етикет.
23. Категорії деонтології (нормативної етики). 1. Обов’язок. 2. Справедливість. Порядність. 3. Відповідальність.
24. Етика й етикет у спілкуванні. І. Етикет і культура поводження. Культура спілкування й етикет. Поняття й види етикету. Розуміння етикету. Де зароджувався етикет. Міжнародний етикет (Англія. Німеччина. Іспанія. Голландія. Країни Азії). ІІ. Основні етикетні форми. Гарні манери. Увічливість. Тактовність і чуйність. Скромність. Правила розмови. Як поводитися за столом. Буфет. Сервіровка столу. Одяг і зовнішній вигляд. Кольори в одязі. Візитні картки. Етикет, дотримуваний у листах. ІІІ. Етикет ділового спілкування. Висновок.
25. Аксіологія моралі й етики. Цінності у співвідношенні необхідності та свободи. «Благодать». Категорія «свободи волі» в моральній сфері. Аксіологія як теоретичне вчення про цінності. Поляризація моральних цінностей у категоріях добра і зла.
26. Аксіологічні категорії етики. 1. Гідність. 2. Честь. 3. Щастя.
27. Ставлення до жінки. Секс. 28. Кохання. Дружба. Види кохання.
Шлюбно-родинні стосунки.
30. Моральні народні звичаї. Традиції весільні та шлюбні.
31-38 – Історія етики.
31. Історія моральних вчень і теорій. Давній Схід (Єгипет, Іудея, Індія, Китай). Античність.
32. – Етика від середньовіччя до позитивізму. Середні віки. Новий час. Німецька класика.
Загальні наскрізні тенденції і напрямки етики. Від 18 до кінця 20 ст. Емпіричні тенденції в етиці (натуралізм, утилітаризм, еволюціонізм). Соціологічні школи(Теорія суспільного договору, теорія «розумного егоїзму», ідеалістичні версії). Некласичні теорії. Марксизм. Ніцше. Тенденції ХХ ст.Антропологічні. Глобалізація.
38. Тести. 39. Питання до іспитів. 40. стара програма. 41 – Джерела.
Вимоги до написання контрольних робіт:
Виконання контрольних робіт для заочників є однією з головних умов вивчення курсу і важливим засобом перевірки самостійної роботи студента в міжсесійний період. Робота винна показати не лише вміння сліпого копіювання готових текстів, але й навички самостійного осмислення певних питань, проблем, тематики. Контрольна робота може стати приводом як проміжної бесіди, так і кінцевого заліку для старанних студентів.
Контрольна робота зараховується при дотриманні таких вимог:
v Робота може бути в будь-який спосіб друкованою або рукописною (при чіткому написані розбірливим почерком, без скорочення слів, дотримання полів) при використані аркушів білого паперу стандартного формату А.Можна користатися й шкільним зошитом.
v Обсяг роботи має складати 12-15 аркушів за стандартами друкованого тексту з одиничним інтервалом між строчками.
v Ні в якому разі не дозволяється користуватися посередниками (родичами, виконавцями за платню, стандартними шаблонами ІНТЕРНЕТ тощо), застарілими матеріалами та рефератами. Адже робота має відповідати темі, пунктам плану, відбивати індивідуальні особливості мислення студента.
v Структурно робота має складатися з таких елементів: тема, план роботи, невеличкий вступ, роздільне за рубриками з назвами висвітлення кожного пункту плану (див. далі зразок), коротенькі висновки, перелік літератури, підпис у кінці тексту. У разі якщо Ви не берете одну цілу тему, а вибириєте собі три питання у роздріб, план складати не слід, але варто більш-менш повно й рівномірно розкрити всі три питання.
v Варіант роботи визначає кожному студентові викладач за певними випадковими підставами чи за суб’єктивним бажанням окремих студентів при узгодженні з викладачем. Варіант розподілу для загалу приведено нижче. Якщо у групі студентів менше, ніж варіантів роботи, можна вибирати з усіх 30, але, у будь-якому разі, дуже бажано, щоб варіанти роботи не повторювалися у межах групи. Якщо студент бажає написати з теми, відсутньої у списку – це не тільки можливо, але й бажано: при умові, що вона не виходить за межі предмету вивчення й коректно сформульована.
v На титульному аркуші вказати своє прізвище й ініціали, шифр групи і спеціальності, назву дисципліни і прізвище викладача, номер варіанту роботи. Обов’язково перевірити текст і виправити граматичні помилки.
v Контрольна робота має бути подана на рецензію викладачеві не пізніше, ніж за 14 діб до початку заліку. Після зарахування робота студентові не повертається, а зберігається протягом року в архіві кафедри.