Тема: ОБЛІК ВИТРАТ ВИРОБНИЦТВА
(частина 3)
Зміст:
Облік витрат та виходу продукції рослинництва.
Обчислення собівартості продукції рослинництва.
Нормативно-правова база:
1. Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств від 18.01.2001 р., № 132, розділ 8.
Основна література:
1. Огійчук М.Ф. Бухгалтерський облік на с-г підприємствах. Підручник. – К.: Аграрна освіта, 2001, с. 477-482.
2. Плаксієнко В.Я. Бухгалтерський облік у сільському господарстві. Підручник. – К.: Видавництво „Центр навчальної літератури”, 2005.- с. 259-265-318.
Ключові поняття:
Основне виробництво, планова собівартість, фактична собівартість, калькуляція, франко
1. Облік витрат та виходу продукції рослинництва.
Записи про витрати та вихід продукції здійснюють на підставі бухгалтерських документів. Їх можна поділити на п’ять груп:
1) по обліку витрат праці;
2) по обліку предметів праці (витрати матеріальних цінностей);
3) по обліку засобів праці (амортизація основних засобів);
4) по обліку вартості робіт і послуг, виконаних сторонніми підприємствами та організаціями;
5) по обліку виходу продукції.
Документи по обліку витрат праці відображають проведені трудові витрати на виконання конкретних робіт по вирощуванню сільськогосподарських культур і нараховану за це оплату. Такими документами є: табель обліку робочого часу, книжка бригадира по обліку праці і виконаних робіт, обліковий листок тракториста-машиніста, обліковий листок праці і виконаних робіт.
Документи по обліку предметів праці підтверджують витрачання в рослинництві різних матеріальних цінностей: насіння, добрив, малоцінних предметів тощо. Для цього складають такі документи: акт на витрату насіння і садивного матеріалу (форма № 119) - списання на посів насіння і садивного матеріалу; акт про використання мінеральних, органічних і бактеріологічних добрив, отрутохімікатів та гербіцидів (форма № 118) - списання внесених добрив, отрутохімікатів і гербіцидів; акт на списання виробничого та господарського інвентаря, малоцінних та швидкозношуваних предметів (форма № 126) - списання дрібного інвентаря, малоцінних та швидкозношуваних предметів. Дані цих документів систематизують у звіт про рух матеріальних цінностей (форма № 121), з якого проводять записи у виробничі звіти або книгу обліку виробництва.
Документи по обліку засобів праці фіксують витрати в рослинництві по використанню основних засобів шляхом нарахування амортизації.
Документи по обліку вартості робіт і послуг, виконаних сторонніми підприємствами та організаціями, фіксують вартість таких робіт і послуг. Це рахунки на оплату, акти приймання виконаних робіт. На підставі цих документів відображають витрати по конкретних об'єктах обліку рослинництва.
Оприбуткування урожаю від зернових, олійних та інших культур відображують у Реєстрі відправки зерна та іншої продукції з поля, Реєстрі приймання зерна та іншої продукції, Путівках на вивезення продукції чи Талонах. Розрахунок обсягу одержаного зерна кукурудзи проводять в Реєстрі переведення качанів кукурудзи повної стиглості в зерно. Урожай технічних культур, картоплі, овочів, плодів, ягід, кормових коренеплодів, баштанних, горіхоплідних культур відображують у Щоденнику надходження сільськогосподарської продукції й Щоденнику надходження продукції садівництва. Грубі та соковиті корми оприбутковуються на підставі Акта приймання грубих і соковитих кормів та Акта на оприбуткування пасовищних кормів. Для відображення в обліку сортових якостей продукції разом із документами на оприбуткування урожаю складають сортове свідоцтво. Дані первинних документів про кількість одержаного урожаю в розрізі культур, сортів і виробничих підрозділів узагальнюють у зведених документах (відомостях руху, журналах вагаря, звітах про рух матеріальних цінностей та ін.), які є підставою для записів до регістрів аналітичного обліку.
Інформацію з документів по виходу продукції включають у звіт про рух матеріальних цінностей і записують у виробничі звіти або книгу обліку виробництва.
Аналітичний облік в рослинництві ведуть по об'єктах, якими є сільськогосподарські культури (групи культур), роботи, внутрігосподарські підрозділи тощо. Об'єкти обліку рослинництва визначають у кожному господарстві, виходячи з конкретних умов господарювання.
Аналітичні рахунки відкривають у Звіті про витрати та вихід продукції рослинництва або книзі обліку виробництва. Витрати обліковують за місяць та наростаючим підсумком з початку року.
Облік виробництва продукції рослинництва ведуть на рахунку 23 «Виробництво», субрахунок 231 «Рослинництво». Це активний калькуляційний рахунок, по дебету якого відображають витрати на виробництво, а по кредиту -вихід продукції (табл.).