Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 7. Післявоєнна література Германії та Франції




 

1. Загальна характеристика літератури ГДР та ФРН 1940-60-х років. Антивоєнний та антифашистський пафос творчості представників «Групи – 47».

2. Творчість Генріха Бьоля: антивоєнна спрямованість, критика німецького повоєнного суспільства, особливості стилю його книг.

3. Французький «антироман» та «антидрама». Руйнування роману в творах Алена Роб-Грійє, Мішеля Бютора, Наталі Саррот, Клода Моріака. «Психологічна» та «шозисьска» лінії «нового роману». Погляди на мистецтво французьких «нових романістів». Новітні тенденції у французькій драматургії: «театр абсурду» (основні риси естетики).

 

1. Перші післявоєнні роки в літературі Німеччини переважають апокаліпсичні настрої розгубленості і песимізму, цілком зрозумілі після тільки що пережитої катастрофи. Письменники так чи інакше намагалися розібратися в тих фатальних помилках національної історії, які принесли незлічимі нещастя народам Європи й привели саму Німеччину до катастрофи. У тлумаченні причин цього катаклізму в німецьких письменників виявилися розбіжності. Представники соціалістичного авангарду (Анна Зегерс, Бертольт Брехт, Иоганес Бехер) і критичного реалізму (Томас Манн, Генріх Манн, Леонгард Франк) розглядали фашизм як конкретне історичне явище, що стало можливим у такій формі в Німеччині ХХ століття в силу певних суспільних, історичних і духовних причин. У творчості таких авторів, як Герман Козак, Ганс Еріх Носсак, поразка Німеччини сприймалася як всесвітня катастрофа, що була ніби розплатою за пороки сучасної цивілізації, її безстрасність і бездуховність. Оповідь в творах цих літераторів переноситься цілком в узагальнено-символічний, ірреальний план. Багато молодих письменників пройшли через війну, і в їхніх книгах «трагічне відчуття кінця світу» сходить до глибокої особистої драми. В 1947 році ці автори об'єдналися в «Групу – 47». Ініціаторами об'єднання виступили Ганс Ріхтер, Альфред Андреш, Вольфганг Борхерт, Генріх Бьоль (інша назва угруповання – «покоління тих, що повернулися»). Ці письменники в момент утвору групи демонстративно відмовилися від яких-небудь маніфестів і програм. Одним з їхніх гасел стала недовіра до всіх ідеологічних доктрин. Цей «аскетизм» був реакцією на фашистську демагогію, спекуляцію поняттями «батьківщина», «народ», «нації» і на ідеологію «холодної війни», що вже почала формуватися.

2. Генріх Бьоль (1917-1985) (лауреат Нобелівської премії 1972 року) був і на західному, і на східному фронтах, чотири рази поранений і закінчив війну в американському полоні. Перші твори Бьоля (повість «Поїзд прийшов вчасно» (1949), роман «Де ти був, Адам?» (1951)) зображують фронтові будні, у них варіюються дві, по думці автора, головні характеристики гітлерівської війни: нелюдськість і безглуздість. Письменник з великою емоційною силою малює історичну приреченість гітлерівського «походу на Схід». Гострим антивоєнним та антифашистським пафосом пронизані всі оповідання, що увійшли в збірку «Подорожанин, прийдеш коли в Спа…» (1951). Надалі у своїй творчості Бьоль звертається вже до післявоєнної дійсності й завжди торкається питання впливу, який виявила війна й поразка німців у ній на мирне життя простих людей. У романах «І не сказав ні єдиного слова» (1953), «Будинок без хазяїна» (1954), «Більярд о пів на десяту» (1959) показана широка панорама післявоєнної Німеччини, життя різних шарів суспільства з усіма проблемами, що встають перед ними. Бьоль досліджує причини духовної невпорядкованості людей, його герої часто відчувають себе часткою триваючої історії своєї країни, пам'ять про минуле для них – неодмінна умова людяності їх буття. За приватною долею героя в письменника завжди встає трагічна доля націй. Автор досить часто в творах 60-70-х років використовує принцип варіації, повернення до того самому образу, спогаду, уявлення. Однією з нових для письменника тем стала болюча для європейського та німецького суспільства 1970-х років проблема тероризму, насильства заради високої гуманістичної мети. Найбільш цікаво вона відображена у повісті «Втрачена честь Катарини Блюм» (19).

3. На межі 1940-50-х років у Франції виникає школа «нового роману», до якої увійшли Ален Роб-Грійє, Мішель Бютор, Клод Моріак, Наталі Саррот. У 1958 році виходить книга К. Моріака «Сучасна алітература» – так письменник визначив французький «новий роман». У творчості представників цієї течії література відходить від соціальної проблематики, принципу відповідальності перед суспільством («ангажованість»), який декларували екзистенціалісти, заперечує будь-які завдання, цілі, істини, що знаходяться поза межами мистецтва. Описовість – основний засіб відображення дійсності в «антиромані». Світ значень та зв’язків «нові романісти» заміняють світом форм. А. Роб-Грійє (1922-2008) є засновником так званої «шозиської» (від франц. «річ») гілки «антироману». Речі та їх описи займають центральне місце в його творах. Одним з елементів техніки письменника є «оптичний, описовий прикметник», за допомогою якого автор передає неемоційність, нейтральність відносин людини та всесвіту, та який виступає запорукою свободи, наївності та чистоти погляду на людину. Н. Саррот (1900-1999) представляє психологічну лінію «нового роману». Творчість письменниці побудована на описах психічних реакцій. В її романах зображуються підсвідомі сплески емоцій, душевні пориви, найтонші відтінки людських почуттів. К. Моріак (1914-1996) писав свої «антиромани» у формі внутрішніх діалогів. Як правило, в його творах «потоки свідомості» рухаються паралельно, відображаючи одній й ті самі факти, перегукуючись, зливаючись та розгалужуючись. У 60-ті роки у Франції виникає нове, структуралістське покоління «антироманістів»: Ролан Барт, Філіп Соллерс, Жан-Луї Бодріяр. «Нові романісти» вплинули на російську літературу 1970-80-х років: творчість А. Бітова, С. Соколова, В. Єрофєєва, Вяч. Пьєцуха.

«Театр абсурду» («антидрама», «театр парадоксу») заявляє про себе на початку 1950-х років – у творчості Семюела Беккета (1906-1989) та Ежена Іонеско (1909-1994). Сам термін «театр абсурду» виник у 1961 році у монографії англійського літературознавця М. Ессліна, який обєднав драматургів другої половини ХХ століття за типологічними ознаками: відсутність місця та часу дії, руйнування сюжету та композиції, ірраціоналізм, парадоксальні колізії, поєднання трагічного та комічного (засіб гротеску). У «драмі абсурду» відсутній зовнішній конфлікт, нічого не відбувається, а те, що діє на сцені – діє невідомо навіщо та заради чого. У абсурдистів домінує гранична умовність, концентрована «прозора» ідея, у вищій ступені узагальнені образи, логізовані характери. Своєрідність дійсності в п’єсах С. Беккета, Е. Іонеско, Ж. Жене, Т. Стоппарда, Г. Пінтера, Ф. Аррабаля, В. Гавела, С. Мрожека у театрі абсурду – в універсальності та незмінності абсурду.

 

Питання для самоконтролю

1. Назвіть основні течії в німецькій післявоєнній літературі.

2. У чому своєрідність погляду на війну представників «Групи-47»?

3. У чому полягає антифашизм творів Г. Бьоля?

4. Охарактеризуйте естетику «нового роману».

5. Чим відрізняється «театр абсурду» від традиційної драматургії?

 

Література

1. Лейтес Н. С. От Фауста до наших дней / Н. С. Лейтес. – М.: Просвещение, 1987. – 223 с.

2. Гуляев Н. А. История немецкой литературы / Н. А. Гуляев, И.П. Шибанов. – М.: Высшая школа, 1975. – 526 с.

3. Зачевский Е. А. Группа «47» и становление западногерманской литературы / Е. А. Зачевский. – Л.: Изд-во Ленинградского университета, 1983. – 185 с.

4. Французская литература 1945-1990 / [Редкол.: Н.И. Балашов (отв. ред.)]. – М.: Наследие, 1995. – 928 с.

5. Алхімія слова живого. Французький роман 1945-2000: [навч. посібник / авт.-упоряд. В. І. Фесенко. – К.: Промінь, 2005. – 383 с.

6. Мотылева Т. Беспощадная память: Заметки о романах Генриха Белля / Т. Мотылева // Знамя – 1987. – № 6.

7. Гозенпуд А. Пути и перепутья: Английская и французская драматургия ХХ века / А. Гозенпуд. – М.: Искусство, 1967. – 330 с.

8. Васильєв Є. М. «Театр абсурду» чи «театр парадоксу» / Є. М. Васильєв // Зарубіжна література. – 1997. – № 11. – С. 35-37. – Режим доступу: http://studentam.net.ua/content/view/8676/97/

9. Силкіна В. І. До змісту «Носорогів» через поетику «театру абсурду» В. І. Силкіна // Всесвітня література. – 2004. – №3. – С. 23-26.

10. Рогозинський В. Блукаючи в темряві ночі, або Пекло очима С. Беккета / В. Рогозинський // Всесвітня література та культура. – 2004. – № 5. – С. 25-30.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 637 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2483 - | 2237 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.