Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Типи життєвого стилю за А. Адлером




  Соціальний інтерес
+
    А К Т И В Н І С Т Ь + Управляючий (керуючий) тип Самовпевнені, напористі люди, поведінка яких не припускає турботи про інших. Важлива установка переваги над світом. Основні життєві завдання вирішують в асоціальній манері. Соціально корисний тип Втілення особистісної зрілості; усвідомлюють необхідність співпраці, особистої мужності і готовності діяти для інших. Зацікавлені в благополуччі інших.
  – Беручий тип Ставляться до світу паразитично, в основному вирішують свої проблеми за рахунок інших, прагнучи отримати якомога більше. Низька активність не дозволяє їм бути асоціальними. Типу з такими характе­ристиками не існує: неможливо мати високий соціальний інтерес і низьку активність.
Уникаючий тип Не мають позитивних цілей, основною стратегією поведінки є уникнення. Переважає соціально некорисна поведінка і низька продуктивність життя.

 

Таким чином, стиль життя включає психологічні якості, розташовані на трьох рівнях індивідуальності: це індивідна характеристика (дефект), духовно-світоглядна (мета) і засіб, завдяки якому ця мета досягається (предметно-змістовна характеристика).

Стиль стійкий і виявляється у вирішенні людиною основних життєвих завдань, серед яких Адлер виділяв роботу, дружбу і любов і які здійснюються, взаємно впливаючи один на одного; саме постійність стилю і визначає постійність (стійкість) особистості. І хоча стиль кожної людини неповторюваний, Адлер все ж таки запропонував класифікацію установок, що лежать в основі найбільш поширених стилів і характеризуються двома якостями – соціальним інтересом і ступенем активності. Нормальним Адлер вважав такий спосіб життя, при якому людина настільки добре адаптована, що, “хоче вона того чи ні, суспільство отримує певну вигоду від її діяльності. Крім того, з психологічного погляду, у неї достатньо енергії і сміливості, щоб відкрито зустрічати проблеми і труднощі, які трапляються в її житті” [1, c. 75]. Відзначимо, що цей психологічний портрет дуже близький за своїм змістом до самоактуалізованої особистості, хоч і даний в рамках психоаналітичного підходу.

Для формування життєвого стилю важливі такі якості, як здатність встановлювати правильну дистанцію відносно людей, спосіб підтримки, який властивий людині, сміливість і боязливість, віра у призначення, яка, на думку Адлера, часто заважає людині приймати свої життєві завдання і тому некорисна. Стиль життя піддається коректуванню, яке в основному полягає у пробудженні почуття спільності з іншими і, одночасно, особистій незалежності.

Поняття стилю використовувалося і Г. Оллпортом, який спробував розвести базові особистісні риси і риси інструментальні, використовувані як засіб досягнення мети [20]. У сучасній психології стильові характеристики виділяються у всіх галузях науки і довели свою високу евристичність при описі особливостей взаємодії людини з предметами, суб’єктами і просто способу вирішення ними життєвих або розумових завдань. Тому стильові характеристики стали розглядати як індивідуальний спосіб взаємодії зі світом у цілому.

У вітчизняній науці також надається велике значення поняттю стилю, який описує індивідуальність у динаміці. Залежно від локалізації якості, яка компенсується або видозмінюється, можна виділити стилі спілкування, когнітивні стилі (способи реалізації задатків), стилі професійної діяльності. Підпорядковуючись та інтегруючись в єдину систему, всі вони утворюють стиль людини, еволюційне значення якої полягає в тому, щоб встановити індивідуально особливе з погляду оптимальності, адаптивності і результативності взаємодії людини з середовищем [13].

Інший вітчизняний дослідник Л.Я. Дорфман пропонує розглядати як основу для виділення стилів форми активності людини [6; 20]. При цьому він підкреслює, що одні стилі активності, з погляду їх детермінації, зміщені до полюса суб’єкта (вони співзвучні із стилями особистості і позначені ним як індивідуальні стилі), інші зміщені до полюса об’єкта (вони співзвучні з індивідуальним стилем і називаються екологічними стилями).

Таким чином, стильові характеристики людини включають як особливості внутрішньої динаміки індивідуальності, так і напрями взаємодії із зовнішнім світом (фрагмент, який вибирає з нього суб’єкт, Дорфман називає метаіндивідуалъним світом). Тобто стиль – це в цілому фенотипічне утворення, що пов’язує суб’єкт з об’єктами і визначає як процес, так і результат їх взаємодії.

Поняття стилю людини поки що недостатньо розроблене на всіх рівнях – частіше детально представлені лише деякі рівні, проте, безумовно, воно має великі перспективи для використання в прикладних дослідженнях. Так, наприклад, дослідник девіантної поведінки Кондратенко виділяє наступні стилі життя: гедоністичний (прагнення до реалізації своїх потреб), аскетичний (прагнення до зниження інтенсивності своїх потреб), споглядальний (орієнтація на зовнішні враження, реалізація прагнення спростити відносини зі світом), діяльний (прагнення до самовдосконалення і всебічного розвитку) [9]. Автором наголошується, що аскетичний стиль часто зустрічається серед убивць, а споглядальний – серед злодіїв.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1149 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2451 - | 2238 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.