САМОСТІЙНА РОБОТА № 5
ТЕМА: СПЕЦІАЛЬНІ ПРИЙОМИ ДОСЛІДЖЕННЯ ФАКТІВ ДІЙСНОСТІ
ПЛАН:
- Поняття об’єктивної істини в ревізії.
- Ревізійні версії як засіб пізнання об’єктивної істини в ревізії.
- Визначення меж ревізії.
- Застосування прийомів логіки в ревізії
- Застосування прийомі економічного аналізу в ревізії
Поняття об'єктивної істини в ревізії
Важлива мета пізнання в ревізії - отримання об'єктивної істини про господарські явища, що вивчаються. Процес пізнання полягає в ретельному вивченні здійснених операцій через дослідження фактів минулого. Він здійснюється на підставі всезагального наукового методу пізнання - діалектичної логіки і теорії відображення.
Встановлення об'єктивної істини в ревізії об'єднується в наступне триєдине завдання, яке вимагає, щоб:
- жодне порушення, якщо воно мало місце, не залишилося невиявленим;
- виявлена шкода, по можливості, була відшкодована винними особами;
- було попереджено можливість появи аналогічних порушень в майбутньому.
Процес пізнання в ревізії носить опосередкований характер, а саме здійснюється шляхом вивчення господарських операцій, фактів минулого, відображених в документах. Цей процес має наступні особливості:
- метою пізнання є встановлення законності, ефективності та достовірності здійсненої операції, усунення причин та умов, що сприяють господарським порушенням;
- пізнавальна діяльність суб'єкта контролю має юридичну форму та обмежена застосуванням дозволених законом засобів пізнання;
ревізії.
Рис. 1 Послідовність дослідження та опису фактів, що перевіряються
Більшість критичних зауважень на адресу ревізорів пов’язано з тим, що в ході ревізії ревізори нічого не виявляють та не доводять, не додають до них відомих даних із звітності, які можна проаналізувати без виїзду на об'єкт ревізії. Наприклад, недостатньо зазначити в акті ревізії факт недостачі готівки в касі, слід довести її існування, причини виникнення та причетних до цього осіб. Про саму недостачу можуть знати всі навколо, якщо вона оприлюднена, але як, де, чому вона виникла - цього іноді не знають не тільки ревізори, але й самі матеріально відповідальні особи (якщо вони її не приховують). В такому випадку доведений ревізором факт набуває конкретності та визначеності, що в цілому сприяє виховній меті, попередженню недостач в майбутньому, розробці правильних рекомендацій щодо усунення причин та умов, які сприяють виникненню недостач.
Заперечувати можливість встановлення ревізією об'єктивної істини - означає ігнорування її основних завдань. Через недотримання цього положення на практиці в більшості випадків призначаються додаткові ревізії, судові експертизи, втрачається можливість відшкодовувати заподіяну шкоду, винні у скоєнні порушень і зловживань особи тривалий час залишаються непокараними.
Одним із засобів встановлення ревізією об'єктивної істини є мислення ревізора у формі ревізійних версій. Саме вони представляють собою засіб виявлення та документального підтвердження об'єктивної істини.