При написанні курсової роботи необхідно забезпечити:
– достатню повноту і комплексність фактичного матеріалу, що дає змогу аналізувати всі основні питання вибраної теми;
– мовну грамотність і достатню глибину аналізу матеріалу;
– використання методів документознавчих досліджень (загальнофілософські, загальнонаукові, соціально-наукові, методи, специфічні для низки споріднених наукових дисциплін, методи вивчення документів).
Робота обов’язково має містити висновки і, у разі потреби, пропозиції щодо вдосконалення питань обраної теми. Вона має бути виконана охайно, без граматичних помилок.
Курсова робота повинна мати чітку і логічну структуру, складовими якої є вступ, основна частина та висновки.
Рекомендована структура роботи:
1) зміст;
2) перелік умовних позначень (за потреби);
3) вступ;
4) розділи основної частини, висновки до розділів;
5) загальні висновки;
6) список використаних джерел та літератури;
7) додатки (за потреби);
8) допоміжні покажчики (за потреби).
Вступ. У вступові необхідно обґрунтувати актуальність вибраної теми, її теоретичну та практичну значущість; визначити об’єкт, предмет мету і теоретичні та аналітико-дослідницькі завдання курсової роботи; зазначити методи дослідження.
Об’єкт дослідження – це частина матеріального світу, котра привернула увагу дослідника.
Об’єктом дослідження можуть бути документи:
– архівних, музейних, бібліотечних установ;
– організацій, підприємств, установ будь-якої форми власності;
– органів виконавчої влади (підрозділів центрального або місцевого органу виконавчої влади);
– сільських, селищних, міських рад (їх виконавчих комітетів та структурних підрозділів).
– територіальної громади, органів самоорганізації населення в межах адміністративно-територіальної одиниці;
– громадських організацій будь-якого рівня або їх структурних підрозділів;
Бажано, щоб у подальшому практична діяльність студента співпадала з діяльністю вибраного об’єкта дослідження або була близькою до неї. Це б сприяло б максимальному використанню власного досвіду.
Предмет дослідження – це розглянутий у курсовій роботі бік об’єкта дослідження, його досліджувані якості, галузь використання. Предметом дослідження студент може обрати:
– основні етапи розвитку документознавства;
– методи документологічних досліджень;
– термінологічну система документознавства;
– матеріальну основу документа;
– теорію та історію документа;
– історико-культурну спадщину діячів науки і культури;
– сучасні концепції документознавства;
– засоби документування;
– способи документування;
– носії інформації;
– архівні документи;
– документи музейних фондів;
– періодичні та книжкові видання;
– аудіовізуальні документи;
– електронні документи;
– музичні документи;
– картографічні документи;
– управлінські документи;
– комплексну класифікацію документів тощо.
Процес дослідження має спрямуватися студентом на розв’язання характерних проблемних питань, які виникають в діяльності об’єкта дослідження, на удосконалення внутрішньої організації діяльності об’єкта, більш успішне виконання ним відповідних завдань і функцій.
Мета дослідження – це запланований результат. Метою дослідження може бути, наприклад, удосконалення організації і підвищення ефективності діяльності досліджуваної установи.
Завдання дослідження формулюються відповідно до мети, яка визначена при виборі теми творчої роботи. Як правило, застосовується класична трискладова форма представлення завдань дослідження. Наприклад, розглянути предмет дослідження і визначити проблеми удосконалення діяльності об’єкта дослідження; обґрунтувати шляхи розв’язання цих проблем; розробити пропозиції щодо удосконалення діяльності об’єкта дослідження.
Далі студент вивчає проблеми (проблемні питання), які виникають при виконанні об’єктом дослідження закріплених за ним завдань і функцій. З цією метою студент вивчає за науковими публікаціями передовий досвід, зарубіжну практику (у разі необхідності) відповідно до теми курсової роботи тощо. Обґрунтовує оптимальний підхід до розв’язання проблемних питань (з урахуванням факторів, які впливають на процес розв’язання, з формулюванням аргументів на користь запропонованого варіанта).
Основна частина – огляд літературних і статистичних джерел, загальна характеристика підприємства (організації), на базі якого здійснюється дослідження. Розділи курсової роботи повинні містити логічно-послідовний, аргументований виклад опрацьованого матеріалу, аналіз загальних, історичних, суспільно-економічних та специфічних факторів вирішення проблеми; дослідження конкретних, фактичних даних, вибір й обґрунтування оптимальних рішень для розв'язання конкретних пошукових завдань. Основна частина роботи складається з двох-трьох розділів.
У першому розділі аналізується джерельна база дослідження. Розкриваються теоретичні аспекти досліджуваної проблеми, характеризується своєрідність конкретного досліджуваного процесу, в умовах якого вона розглядається, обґрунтовується методика його проведення.
У курсовій роботі студент повинен всебічно й глибоко розкрити зміст вибраної теми, продемонструвати знання літературних та інших джерел. Зміст теоретичного розділу курсової роботи має відповідати сучасному рівню розвитку документознавчої науки. Студент повинен ґрунтовно висвітлити окреслені проблеми.
Може бути, що у науковій літературі немає єдиної точки зору з питань, які досліджує студент. У цьому разі слід навести думки кількох авторів, критично оцінити їхні погляди. Одночасно студент повинен викласти власні погляди з досліджуваних проблем. Це допомагає глибше засвоїти матеріал.
Удругому розділі викладаються самостійні спостереження, розрахунки, обґрунтовуються методики аналізу і добір необхідних для опрацювання фактичних і статистичних даних; добір і обґрунтування оптимальних рішень для розв'язання конкретних науково-дослідних або інших завдань, готуються відповідні матеріали: таблиці, схеми, документи.
Утретьому розділі аргументуються відповідні фахові рішення, конкретні пропозиції, запропоновані студентом, проектно-рекомендаційні завдання. Результати аналізу подають у формі тексту чи таблиць, схем, графіків, фото-відео матеріалів, діаграм і із зазначенням у тексті посилання на ці ілюстративні матеріали, розміщені у Додатках.
Висновки – стислий виклад основних положень роботи з акцентом на: науково-теоретичній і практичній актуальності досліджуваної теми; самостійно досліджених теоретичних аспектах проблеми та практичних (виробничих) процесах, явищах, факторах; виконаних аналітико-пошукових та проектно-рекомендаційних завданнях; конкретних пропозиціях, рекомендаціях з методики вирішення досліджуваної проблематики.
Рекомендації можуть бути розроблені студентом як самостійно, так і на підставі вивчення й узагальнення передового досвіду, висвітленого у літературних джерелах. Вони повинні бути обґрунтованими, реальними, мати теоретичну і практичну цінність.
Список літератури подається в кінці роботи, він включає назви використаних літературних джерел (не менше 25), із суцільною нумерацією у такій послідовності: законодавчі, нормативні документи, наукова, методична, довідкова література, інші спеціальні видання українською, російською та іноземними мовами в алфавітному порядку, оформлені за правилами бібліографічного опису.
Додатки (за потреби) – таблиці, графіки, схеми, діаграми, фото-відеоматеріали, рисунки, блок-схеми тощо. У таблицях за одним зразком вказуються одиниці виміру, у графіках – масштаб.