Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми. В процесі вивчення даної теми необхідно поглибити теоретичні знання з питань, які знаходяться за межами лекційного матеріалу




 

В процесі вивчення даної теми необхідно поглибити теоретичні знання з питань, які знаходяться за межами лекційного матеріалу, розглянути теоретичні засади інноваційного розвитку економічних систем. Вивчення теми доцільно розпочати з питань становлення та розвитку теорії економічної динаміки. В рамках вивчення теорій студенти повинні ознайомитися з поняттям циклічного розвитку економічної системи, великих циклів господарської кон’юнктури М. Д. Кондратьєва, поняттям технологічного укладу. Студентам слід звернути увагу на висновки, які було зроблено М. Кондратьєвим з визначених закономірностей циклічного розвитку економічних систем (він називав їх емпіричними правильностями), а також. Також неохідним є ознайомлення з поняттям інновації в контексті класичної теорії інноваційного розвитку Й. А. Шумпетера - австрійського ученого, який був одним із перших науковців, які прийняли теорію циклів М. Кондратьєва. Студенти повинні ознайомитися з еволюцією теорії інноваційного розвитку.

Студенти повинні засвоїти, що у загальнонауковому уявленні розвиток являє собою процес поступального руху вперед. З позицій діалектики, розвиток - це процес закономірного якісної зміни. Причому слід зазначити універсальний характер розвитку, закономірності якого застосовні до всіх систем: біологічним, технічним, соціальним, економічним. Безумовно, діалектичне уявлення про розвиток створює базис теорії: закон єдності і боротьби протилежностей, закон переходу кількісних змін у якісні і закон заперечення заперечення по суті розглядають з різних сторін процес розвитку.

В процесі вивчення теми студенти повинні засвоїти, що закон розвитку організації реалізується через сукупність принципів:

- принцип динамічної рівноваги. Він припускає: оптимальне співвідношення між усіма елементами системи, а також між цілим і її частинами; оптимальної відповідності між стійкістю і мінливістю, самоорганізацією і хаосом; оптимального співвідношення системи із зовнішнім середовищем

- принцип переважного розвитку. Організаційні системи прагнуть забезпечити оптимальний розвиток допомогою перемикання матеріальних ресурсів з менш важливих на більш важливі та перспективні напрямки.

- принцип змінюваності. Згідно з цим принципом розвиток матеріальних систем здійснюється не безпосередньо і прямо, а за допомогою зміни їх складових елементів.

- принцип двох S-подібних кривих. Це принцип розвитку нескінченного через кінцеве. Сигмоподібна природа розвитку допомагає організації своєчасно здійснити перехід на нову технологію, на нове поєднання факторів виробництва. На підставі даного принципу формуються функціональні стратегії фірми

- принцип розумного консерватизму. Зміна потенціалу системи, що сприяє розвитку, перехід з деяким запізненням, обумовленим темпом зміни ресурсів і технологій.

- принцип адаптації. Кожна система прагне згладити наслідки внутрішніх і зовнішніх деструктивних впливів. По суті це гомеостаз розвитку та характер гомеостатичних реакцій

- принцип стабілізації. Прагнення до стабілізації найбільш ефективних (прогресивних) етапів життєвого циклу.

В процесі вивчення теми студенти повинні ознайомитися з синергетичним підходом в рамках теорій інноваційного розвитку. Під синергетичним підходом розуміється метод наукового розуміння, в основі якого лежить системний аналіз систем, які саморозвиваються, еволюціонують, яким притаманні періоди розквіту і занепаду.

В результаті вивчення теми студенти повинні: знати поняття та сутність інноваційного розвитку, його принципи, вміти зображувати схему еволюційного процесу інноваційного розвитку систем, пояснювати інноваційний розвиток з точки зору синергетичного підходу.

Інноваційний розвиток економічної системи - процес послідовного, еволюційного руху системи до стійкого стану за рахунок формування і дії синергетичних ефектів від різних сполучень факторів виробництва, отриманих в ході інноваційних перетворень у системі. Саме синергетичний ефект від взаємодії факторів виробництва формує потенціал якісного інноваційного розвитку системи, а самі фактори, їх структура і динаміка визначають можливості кількісного зростання.

Інноваційний тип економічного розвитку країни - являє собою сукупність максимально сприятливих умов для підприємницької ініціативи, підвищення конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості російських приватних компаній, розширення їх здатності до роботи на відкритих глобальних ринках в умовах жорсткої конкуренції. Держава може створити необхідні умови і стимули для розвитку бізнесу, але не повинно підміняти бізнес власною активністю.

Студент повинен вміти зображувати й пояснювати графічну модель циклічного розвитку економічної системи; називати рушійні сили інноваційного розвитку, періоди великих хвиль, періодичність появи радикальних нововведень (згідно з теорією М. Д. Кондратьєва.), проводити групування країн у відповідності до рівня інноваційного розвитку, знати основні характеристики сучасної ринкової моделі інноваційного типу розвитку.

Важливим аспектом, що мають засвоїти студенти під час вивчення теми це - поняття інноваційного поділу праці та його визначального характеру в рамках інноваційного розвитку макроекономічних систем. В умовах технологічної гонки між старими економічними лідерами та новими індустріальними країнами, сформувалася нова макроконкурентна парадигма - концептуальний погляд на розвиток соціально-економічних систем макрорівня в сучасних умовах.

Згідно даній парадигмі, в сучасному світі склалався стійкий трирівневий поділ праці, який країни сучасного світу укрупнено розділив на три основних ешелони. Студенти повинні виокремлювати в рамках світової економічної системи країни першого, другого та третього ешелону за інноваційним поділом праці.

Питання для самоконтролю

 

1. Охарактеризуйте тенденції розвитку соціально-економічних систем.

2. Надайте визначення циклічності та визначте закономірності розвитку соціально-економічних систем.

3. Надайте визначення технологічних хвиль.

4. Розкрийте порядок зміни технологічних укладів.

5. Розкрийте сутність теорії довгих хвиль М. Кондрат'єва.

6. До якого технологічного укладу в суспільному виробництві належить застосування в машинобудуванні лазерного зварювання металів, верстатів з ЧПУ і обробних центрів?

7. Що дають організаціям інвестиції в реновацію основних фондів та наукомісткі технології на сучасному етапі розвитку вітчизняної промисловості?

8. Наведіть характеристику кривої економічного зростання. Екстенсивний і інтенсивний ріст.

9. Розкрийте основні етапи еволюції типів економічного розвитку

10. Розкрийте тенденції інноваційного розвитку економіки України.

11. Визначте ознаки та індикатори інноваційного типу розвитку

12. Які заходи Уряду дозволили б вітчизняним організаціям промисловості забезпечити конкурентоспроможність і ефективність у ринкових відносинах?

13. Розгляньте переваги конкурсного виконання НДДКР з метою створення зразків нової техніки.

 

 

Завдання до самостійної роботи

 

1. Визначити технологічні хвилі НТП в економіці України.

2. Визначити техніко-економічні хвилі розвитку галузей та підприємств України.

3. Охарактеризувати стратегічні тенденції розвитку економік промислово розвинених країн.

4. Визначити відмінність процесу оптимізації від процесу інноваційного оновлення.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 296 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.