- , , 225 , 22,5 .
- ; 112,5 , 22,5 . 20 , .
- , , , , 135 , 67,5 .
- , , , 3 .
- , 360.
- , 120 .
, , .
1) ET - : ......
.....
EU - : ...... ..... ( ..... .....).
EV - , : ...., ........... .
2) CC - ( ) (-) ...... ..... ( ..... .....); .
3) AQ - ( ), (-) .
, , .
1) :
1. (. 63) - () , , () ;
. 63
2. GPS : J-NAV 500 (. 64) FURUNO GP-150 (. 65) - , . GPS ;
|
|
3. FURUNO DS-80 (. 66) - , ;
. 64 . 65
. 66
4. JMS F-2000 (. 67) - ;
. 67
5. (A , (. AIS Automatic Identification System) NAUTICAST (. 68) - , , / ;
. 68
6. (. 69) - , , , ;
7. ARPA () (. 70) , (CPA) (TCPA) . , , , , CPA TCPA, .
. 69 . 70
8. (. 71) (. NAVTEX NAVigational TEXt Messages) . (. Maritime Safety Information) () -74/88. ( ()) - 518 ( ), ( ), 490 ( ). - ( , , 518 ) 4209,5 .
. 71
9. (4 .) - , , , .
():
1. (. 72) - , , , . , . , , , , . , . .
2. (. 73) - , . . . 1 2 0 90, 2 3 270 360; 1 2 180 270 2 3 90 180. , . , 0 360 .
|
|
3. (. 74) - . : . . . 90 . , . , .
. 72
. 73 . 74
- , -, , , , .
:
1. - , :
- , , , , ;
- ( ), , .;
2. - , ;
3. - , , , , :
- ;
- ;
- ;
4. - , , , , .
5. - , , , ;
6. - : , ..;
7. - , , , : , , .;
8. - , .
:
- (. 75);
. 75
- (. 76);
. 76
- (. 77 ), , .
. 76 . 76
:
1) =3000,0; ∆=0,0; =304,0; d=2.60W; δ=-1.40;
∆=d+δ=(-2,60)+(-1,40)= -4,0
= +∆=3040,0-40,0=3000,0.
2) =2100,0 ∆=0,00=206,00; d=1,50; δ=+2,50
∆=d+δ=1,50+2,50=4,00
=+∆=206,00+4,00=210,00
3) =45,00; ∆=0,00; =44,10; d=1,10W; δ=+2,00
∆=d+δ=-1,10+2,00=0,90
=+∆=44,10+0,90=45,00
4) =135.00; ∆=0,00; =139,00; d=2,40W; δ=-1,60
∆=d+δ=-2,40-1,60=-4,00
=+∆=139,00-4,00=135,00
|
|
5) =180,00; ∆=0,00; =182,70; d=-3,20; δ=+0,50
∆=d+δ=-3,20+0,50=-2,70
=+∆=182,70-2,70=180,00
6) =170,00; ∆=0,00; =171,70; d=-2,20; δ=+0,50
∆=d+δ=-3,20+0,50=-1,70
=+∆=172,70-2,70=170,00
7) =190,00; ∆=0,00; =187,10; d=+2,30; δ=+0,60
∆=d+δ=2,30+0,60=2,90
=+∆=187,10+2,90=190,00
8) =160,00; ∆=0,00; =160,70; d=-0,80; δ=+1,50
∆=d+δ=-1,30+1,50=-0,70
=+∆=160,70-0,70=160,00
9) =90,00; ∆=0,00; =91,10; d=+1,10; δ=-2,20
∆=d+δ=+1,30-2,20=-1,10
=+∆=91,10-1,10=90,00
10) =45,00; ∆=0,00; =43,50; d=-3,00; δ=+1,50
∆=d+δ=-3,00+0,50=+1,50
=+∆=43,50+1,50=180,00
:
N | 3600 | E | 900 | S | 1800 | W | 2700 |
NtE | 11,250 | EtS | 101,250 | StW | 191,250 | WtN | 281,250 |
NNE | 22,500 | ESE | 112,500 | SSW | 202,500 | WNW | 292,500 |
NEtN | 33,750 | SEtE | 123,750 | SWtS | 213,750 | NWtW | 303,750 |
NE | 450 | SE | 1350 | SW | 2250 | NW | 3150 |
NEtE | 56,250 | SEtS | 146,250 | SWtW | 236,250 | NWtN | 326,250 |
ENE | 67,500 | SSE | 157,500 | WSW | 247,500 | NNW | 337,500 |
EtN | 78,750 | StE | 168,750 | WtS | 258,750 | NtW | 348,750 |