Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми. Домінування підходів до організації як до відкритої матеріально-речової системи привело до чіткого відокремлення категорії «середовище господарської




Домінування підходів до організації як до відкритої матеріально-речової системи привело до чіткого відокремлення категорії «середовище господарської організації». Розгляд основних характеристик стратегічного управління, його проблематики та особливостей базується на економічній категорії «середовище функціонування організації». Суть ефективного стратегічного управління полягає в такій організації діяльності підприємства, за якої напрямок його розвитку найбільшою мірою відповідає тенденціям змін в оточенні підприємства. Таким чином, при прийнятті стратегічних рішень аналіз структурних складових оточення організації стає найбільш складним та трудомістким етапом процесу управління.

При вивченні теми необхідно акцентувати увагу на тому, що концепції середовища організації, які набули поширення в ХХ ст., в загальному випадку можуть бути поділені на ієрархічні та неієрархічні. Ієрархічні концепції знайшли вираження у ряді структурних моделей середовища. Неієрархічні підходи, навпаки, заперечують необхідність розгляду середовища організації як структури з визначеними зв’язками. Такі підходи відображені у ряді динамічних концепцій середовища функціонування організації.

Найбільшого поширення набули підходи У. Ділла, Дж. Томпсона, М. Портера, Дж. Р. Гелбрейта, Л. Буржуа, Е. Міллера, А. Райса, П. Лоуренца, Ф. Котлера, Е. Торсруда.

Підходи різних авторів до середовища організації базуються на специфічних характеристиках самої категорії «середовище організації»:

1. Наявність великої кількості різноманітних факторів, що ототожнюються з поняттям «середовище організації».

2. Складність середовища, тобто наявність взаємовпливу факторів.

3. Системні характеристики середовища, які визначають найбільш тісно пов’язані фактори.

4. Динамічність або рухомість середовища.

5. Невизначеність середовища.

Вивчення даної теми базується на найбільш поширеному структурному підході в трактуванні категорії «середовище функціонування організації». Суть такого підходу полягає у використанні як критерію розмежування середовища можливості організації впливати на ті або інші його складові. Таким чином, більшість авторів виділяють зовнішнє, безпосереднє та внутрішнє середовище.

Найбільш змістовними дослідженнями щодо характеристики основних елементів проміжного середовища організації відрізняються прихильники моделі «галузевої структури». Вважалось за доцільне ототожнення зовнішнього середовища з галуззю або галузями, в яких функціонує організація.

Методологічну базу для аналізу галузевої структури вперше було запропоновано М. Портером. Згідно з моделлю «галузевої структури» галузеве середовище складається з ряду «конкурентних сил», які мають двоїстий характер впливу. З одного боку, конкурентні сили загрожують виживанню організації, з іншого – створюють передумови для підвищення ефективності діяльності. Позитивний або негативний вплив конкурентних сил на організацію визначається діями конкурентних факторів, до яких М. Портер відносить покупців, постачальників, товари-замінники, організації, що потенційно можуть увійти в галузь, а також прямих конкурентів та їх групи.

Можливість появи інших підприємств у галузі спричиняє появу своєрідних «бар’єрів», вплив яких проявляється у разі необхідності виходу або входу в галузь. Управління конкурентоспроможністю передбачає розробку чіткої політики щодо подолання бар’єрів відповідно до цілей організації.

Вивчення підходів до внутрішнього середовища організації повинно базуватися на усвідомленні, що внутрішнє середовище складають контрольовані фактори. Аналіз внутрішнього середовища вимагає використання системного підходу.

Студентам слід усвідомити, що необхідність структуризації середовища виникає з необхідності класифікації сил впливу та необхідності кількісної або якісної оцінки цих сил. Оцінка сил проводиться для виявлення можливості впливу на них організацією.

 

Питання до самоконтролю

1.Схарактеризуйте відомі вам моделі зовнішнього, безпосереднього та внутрішнього середовища, що застосовуються в стратегічному управлінні. У чому відмінність між зовнішнім і безпосереднім середовищами?

2.Як впливає нестабільність середовища на вибір і сполучення різних підсистем управління в умовах конкретного підприємства?

3.Схарактеризуйте основні фактори зовнішнього, безпосереднього та внутрішнього середовища організації.

4.Визначить механізм впливу факторів середовища на діяльність організації.

 

Рекомендована література

/1/, /8/, /9/, /15/,/17/, /21/

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 336 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2752 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.