1.1
1.2 -
1.3
1.4
1.4.1
1.4.2
1.4.3
1.4.4
1.4.5
1.4.6
1.4.7 , (, )
1.5
1.5.1 , , ,
1.6.1 - () , , ,
1.6.2 : ,
. , . 100 , . , . , .
100 5. 254 .
. 1 3 . : , .
, 1,3 .
.
. -. . . , .
.
, .. . , , :
H=H1+ xd1, (1)
H1 2 - ;
d1 d2 .
:
1=120+54*0,5/90 =120,3
2=120+16*0,5/99=120,08
3=120+35*0,5/96=120,18
4=120+86*0,5/97=120,44
:
i = h/d (2)
i1-2=0,9/12=0,075
i2-3=0.99/22,5=0,044
i3-4=0.96/12=0,08
i4-1=0.97/22,5=0,043
:
i..= (0,075+0,044+0,08+0,043)/4=0,06
.
:
i1-2=0.9/ 12 =0,075
i2-3=0.96/ 22,5 =0,043
|
|
i3-4=0.99/ 12 =0,083
i4-1=0.97/ 22,5 =0,043
:
i.= (0,075+0,043+0,083+0,043)/4=0,061
:
= 120,3+120,08+120,18+120,44/4=120,25
120,0 9 .
df-3= 4 , i = 0,09
3
H3=H.-i*df-3=120,25-0,09*4=119,89
2
d3-2=22,5
H2=H3-i*d3-2=119.89-0.99=118.9
1
d2-1=12
H1=H2+i*d=118,9+0,09*12=119,98
4
H4= H1+ i*d=119,8+0,09*22,5=121,825
1- .
1,48.
121,825+1,48=123,305
1 H1-H..= 119,98-123,305=-3,415
2 H2-H..=118,9-123,305=-4,405
3 H3-H..=119,89-123,305=-3,415
3
1.2 - .
9- 12,0 22,5 29 .
.
. 2,8 .
0.000 1- .
.
. , 510. :
Dd=(tint tht)*zht, (3)
tint ;
tnt ;
zht
Dd=(29+3,4)*202=6545
:
Rred=a* Dd+b, (4)
a b ;
Dd
Rred=0,00035*6545+1,4=3,69
Rred=3,7
3,7=1/8,7+0,51/1,92+b/0,05+1/23
3,28=b/0.05
B=3,28*0,05=0,164
17 .
.